Hlavní navigace

Samsung už má první SSD pro mobily generace UFS 4.0, rychlost přes 4 GB/s předčí řadu SSD

5. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: Samsung
Miniaturní úložiště UFS 4.0 pro mobily už dosahuje větších rychlostí, než jaké byly maximem (před příchodem PCIe 4.0) u nejvýkonnějších NVMe SSD.

Mobily budou zase rychlejší, jak rád psával náš exkolega. Ovšem tentokrát ne díky novým procesorům, ale úložišti, které někdy na rychlost (a množství frustrace) u různých operací na telefonu může mít ještě větší vliv. Samsung totiž oznámil novou generaci miniaturních SSD ve formátu používaném právě v telefonech: UFS 4.0. Tato úložiště mají dosahovat rychlosti až 4200 MB/s, což mimochodem nezvládne ani PC, pokud nemáte PCI 4.0.

Poslední doteď používaná verze standardu UFS (Universal Flash Storage) byla UFS 3.1 z roku 2020, která přinesla zlepšení jako Host Performance Booster (ekvivalent HMB u NVMe SSD) a pseudoSLC cache zrychlující zápis, na které jsme už dlouho zvyklí u SSD pro PC. Generace UFS 3.0 a 3.1 podporovala rychlosti čtení a zápisu až 2,32 GB/s.

Samsung teď oznámil své první úložiště patřící už do nové generace UFS 4.0, která by podle něj již měla být schválená konsorciem JEDEC, i když na jeho webu ještě oznámená není (nicméně výrobci už o ní hovoří, UFS 4.0 chystá také Kioxia).

Zatímco UFS 3.0 a 3.1 používaly pro propojení do systému dvě linky MIPY M-PHY v4.1 s přenosovou rychlostí 11,6 Gb/s, nové UFS 4.0 má linky dvojnásobně rychlé. Je použita fyzická vrstva MIPY M-PHY v5.0, počet linek je ale zachován na dvou. Na jednu linku to je tedy nyní 23,2 Gb/s a celkově 46,4 Gb/s.

UFS by mělo používat kódování 8b/10b, takže přenosová kapacita rozhraní je 4,64 GB/s – o nějakou čtvrtinu lepší než to, co lze dosáhnout u NVMe SSD s rozhraním PCIe 3.0 ×4 nebo PCIe 4.0 ×2 (pro ty je maximum cca 3600–3700 MB/s). Na to, že je to určené pro telefony, docela dobrý potenciál.

Rychlost vyšší než desktopová SSD před generací PCIe 4.0

Ono právě ohlášené první úložiště UFS 4.0 od Samsungu to také umí využít. Tento „disk“ v jednom pouzdře BGA dosahuje údajně rychlosti sekvenčního čtení 4200 MB/s – může tedy být rychlejší i než ta trošku starší špičková SSD pro PC, která ještě nepoužívala PCIe 4.0. Jako třeba Samsung 970 Pro nebo Evo. Se zápisem už je to trochu horší: Samsung uvádí rychlost sekvenčního zápisu až 2800 MB/s. Údaje o IOPS zmíněné nejsou a je pravděpodobné, že v těch už pravděpodobně klasické NVMe moduly budou lepší.

Samsung UFS 4.0 1600 Samsung UFS 4.0 (Zdroj: Samsung)

Velikost tohoto úložiště je jen 11 × 13 mm, na PCB je tedy velmi drobné, ovšem může obsahovat úložnou kapacitu až 1 TB. Založeno je na 7. generaci V-NAND od Samsungu, což jsou čipy se 176 vrstvami, momentálně nejmodernější, které má korejský koncern v sériové výrobě.

Tyto paměti mají zařízení dodávat vysokou efektivitu. Energetická efektivita při čtení dat z úložiště je údajně až o 46 % lepší než u předchozí generace UFS 3.1 úložišť od Samsungu. Generace UFS 4.0 má prý zvládat přenášet až 6,0 MB/s na jeden miliampér spotřebovaného proudu. Pokud aplikace čte nějaký konstantní objem dat, pak by s tímto úložištěm měla spotřebovat méně energie, a tudíž by se měla zlepšit výdrž na baterii, ačkoliv je možné, že maximální dosažená spotřeba při oné 4200MB/s rychlosti může být vyšší než u pomalejších UFS 3.1.

Tato úložiště by také měla obsahovat bezpečnostní technologii Replay Protected Memory Block, která umožňuje uložit a číst data se zvláštní ochranou proti neautorizovanému přístupu a proti smazání. Tato zóna by měla být použitelná pro uložení dat, která mají být chráněná proti manipulaci.

MM_AI

Přímo v prodeji tato nová generace ještě není, Samsung ji oznamuje v předstihu. Sériová výroba bude běžet od třetího kvartálu roku, takže by se snad tato novinka mohla objevit ve vlně highendových telefonů, které vychází ke konci roku nebo na začátku toho následujícího.

Zdroje: Samsung (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?