Hlavní navigace

Sci-fi realitou. 10 hi-tech hraček budoucnosti, které můžete mít už dnes

Sdílet

Zdroj: Redakce

Píše se rok 2025. Zítra ráno máte schůzku s důležitým obchodním partnerem. Ten vám poslal e-mail s místem a časem, kde a kdy se sejdete. Poštovní klient vám událost zapsal do kalendáře. Do práce jezdíte autem, ranní povinnosti vám obvykle trvají půl hodiny, což chytrý asistent v mobilu ví a nastaví budík tak, abyste schůzku akorát stihli.

Ráno v šest hodin vám zavibrují hodinky na ruce, že je čas vstávat. Vibrace cítíte, ale manželku žádný zvuk nevyrušil, takže může spát dál. Když chodíte po bytě, automaticky se rozsvěcují světla v místnostech, kde se nacházíte. Dojdete do kuchyně, lednice vás osloví, že byste si měl dát cereálie. Automat pomalu připravuje kávu, zatímco si odskočíte na záchod.

Po snídani se vrátíte do koupelny. Na zrcadle vidíte rychlý přehled ranních zpráv, počasí a e-maily, které od večera přišly, a také denní agendu, co vás čeká. Stoupnete si na váhu, ta si údaj zaznamená pro další zpracování. Elektrický kartáček vyšle hlasové asistentce v mobilu zprávu, že večer jste si zuby nečistili, ta vás pak pokárá.

U šatní skříně mobil řekne, co si obléct vzhledem k počasí, u dveří z bytu pak upozorní, že si s sebou máte vzít deštník, protože později podle předpovědi bude pršet. Po odchodu z bytu se dveře automaticky zamknou, po přiblížení k autu se zase vůz naopak odemkne. Auto si z kalendáře vytáhne informaci o místu setkání. Z aktuálních dopravních informací zjistilo, že po cestě je nehoda, doporučí alternativní cestu.

Pokud chcete vidět budoucí Siri nebo Cortanu, podívejte se na film Her/Ona

Chytrý tempomat sám upravuje rychlost nejen dle dopravních značek a bezpečné vzdálenosti od ostatních vzorů, ale bere v potaz také signály z blízkých semaforů. Tempomat udržuje dopravu plynulou, takže na křižovatku byste v ideálním případě měli přijet na zelenou. Z rádia za jízdy nemusí hrát jen Frekvence 1. Stačí říct, jakou máte náladu a z internetu se stáhne ideální playlist.

Blížíte se k místu setkání, poblíž je velké parkoviště, auto vás na něj navede. Poblíž není žádný pán s ledvinkou ani běžné hodiny. Z jedné strany vás závora automaticky pustí dovnitř, z té druhé pak až po zaplacení. Ani nemusíte stahovat okénko, vysílač v bráně zašle požadavek přímo do auta, cena se zobrazí na palubním displeji a vy pouze řeknete: „Zaplatit!“ Částka se strhne z účtu. Auto mimochodem nebudete muset na velkém parkovišti ani hledat. Mobil ví, kde je.

 

Jdete do restaurace na schůzku. Jídelní menu a nápojový lístek se zobrazuje přímo na displeji ve stole. Naťukáte, co chcete, s číšníkem se setkáte, jen když přinese objednávku. Ve stole je samozřejmě bezdrátová nabíječka, takže se občerství i váš telefon. Zaplatíte bezkontaktně mobilem, číšníkovi můžete stejným způsobem přidat dýško.

Od probuzení uplynuly teprve dvě hodiny, ale chytrá elektronika ovlivnila průběh dne nejméně tucetkrát. Není to přitom žádné sci-fi. Všechny vyjmenované technologie už dnes existují. Jen se ještě nestačily rozšířit, protože tomu zatím brání buď vysoká cena, nebo ještě ne úplně dokonalá implementace. Které úžasné produkty budeme za 10 let potřebovat k práci i zábavě?

Běžný den v budoucnosti

10 hi-tech hraček, které můžete mít už dnes

1. Kamarádka stále při ruce

Zapisuje poznámky, vykonává rozkazy a odpovídá na dotazy. Hlasové asistentky se už pomalu zabydlují v chytrých telefonech, a pokud vládnete angličtinou, užijete si s nimi hodně legrace. Řeknou vám vtip, spustí aplikaci, vyhledají jméno 13. amerického prezidenta nebo jim nadiktujete SMS, kterou pak přepíšou na text a odešlou.

Cortana k vašim službám
Cortana k vašim službám        

Vlastní řešení už mají všichni hlavní tvůrci operačních systémů. Google má Now, Apple vyvinul Siri, Microsoft pracuje na Cortaně a BlackBerry nedávno představilo službu Assistent. Jejich schopnosti jsou podobné. Princip je rovněž stejný. Vy mluvíte, dotazy se posílají do vzdálených datacenter, kde se převedou do strojové podoby, zpracují a zašlou odpověď, kterou vám asistentka oznámí přirozeným jazykem. Přirozeně se také ptáte, rozhovor s mobilem připomíná konverzaci, nikoliv zadávání klíčových slov jako ve webovém pravěku.

2. Počítač na zápěstí

Chtěli jsme hodinky s vodotryskem, místo nich je máme s čtyřjádrovým procesorem. Spousta lidí chytré hodinky odsuzuje kvůli výdrži, která se pohybuje v řádu jednotek dní. Běžné hodinky vydrží roky. Jenže chytré hodinky nejsou určeny těm, kteří potřebují znát pouze čas, ale těm, kteří běžné hodinky nenosí právě proto, že zobrazují jen čas. Chtějí na zápěstí počítač.

Chytré hodinky už od těch klasických nerozeznáte
Chytré hodinky už od těch klasických nerozeznáte

Hodinky jsou prodlouženou rukou mobilu. Když někam jdete, ukazují navigaci. Když někdo volá, vidíte kdo. Na SMS můžete odpovědět nadiktováním zprávy. Moderní hodinky obsahují spoustu senzorů, které měří, co přes den děláte. Spočítají kroky, ušlou vzdálenost, ale mohou měřit také stres, teplotu, srdeční tep nebo okysličení krve. To se hodí nejenom pro monitorování sportovců, ale také pro dlouhodobé sledování zdraví uživatele. Software vám pak může doporučit relax, svačinu nebo dopředu odhalí nemoci. Na systémech pro hodinky opět pracuje Google, Apple i Microsoft, ale také samotní výrobci jako Samsung nebo LG.

3. Brýle do nového světa

Počítačové časopisy byly v 90. letech plné fotek futuristických brýlí nebo přileb, které zakryly oči hráče a přenesly jej do virtuální reality. Ani po dvou dekádách se tento nápad neprosadil. Ne snad, že by nebyl zájem, ale čekalo se na kvalitnější hardware. Vyšší rozlišení, obnovovací frekvence displejů i výkon počítačů přišly až dnes. Obraz může vypadat fotorealisticky a z nošení brýlí vám nebude fyzicky špatně kvůli pomalému překreslování.

Brýle Hololens vás obklopí hologramy
Brýle Hololens vás obklopí hologramy

Nejvíce je slyšet o brýlích Oculus Rift, jejichž tvůrce loni pohltil Facebook. Mají sloužit ke hraní, sledování filmů nebo pro simulaci různých činností včetně kybersexu. Před každým okem je čočka a vlastní displej, takže uživatel uvidí věci skutečně prostorově a díky senzorům se bude obraz věrně otáčet s tím, jak pohybuje hlavou. Bude zcela pohlcen. To Microsoft představil brýle Hololens, které mají průhledné displeje, takže uvidíte skrz, ale zároveň budou do reálného obrazu doplněny hologramy. Modeláři uvidí na stole 3D zobrazení, při videohovoru bude vedle vás stát ten z druhé strany, kostičky z Minecraftu budete skládat pomocí rukou jako Lego a při opravě čehokoliv uvidíte přesné instrukce, kde na co sáhnout.

4. Chytrá domácnost

Bill Gates měl už v dobách Windows 98 celý dům prostoupený elektronikou. Okna, žaluzie, klimatizace, osvětlení, to vše se regulovalo na jeho povely. Když máte na účtu pár miliard dolarů, můžete si podobný systém nechat udělat na míru. Už brzy to nebude třeba. Microsoft, Apple i Google mají vlastní platformy pro chytré domácnosti. To znamená, že jednotlivá zařízení se zapojí do většího celku, komplexního systému řízeného centrální jednotkou, třeba mobilem.

Chytrý termostat Nest
Chytrý termostat Nest

Nejdále došel Google. Ten loni za čtyři miliardy dolarů koupil společnosti Nest a Dropcam, takže už má i hotové produkty, nejen softwarové řešení. Nest vyvíjí chytrý termostat, jež se sám učí, kdy a kde chcete mít doma teplo (po ránu a po příjezdu z práce) nebo kdy nemusí vytápění či klimatizace vůbec běžet (když doma nikdo není). Z práce můžete systém přenastavit z mobilu. Na mobil vám také přijde upozornění, když kouřový senzor ucítí oxid uhelnatý nebo když kamerka Dropcam zjistí pohyb v domě.

5. Auto se domluví se semaforem

Co dnes ještě vylepšit na automobilech? Inu, úplně všechno. Trend jasně míří k samořiditelným vozům, do kterých nasednete, řeknete adresu a ony vás tam odvezou jako tichý taxikář. Ale umělá inteligence a počítačové vidění nebude ani za deset let na takové úrovni, aby politici dovolili takovým autům jezdit bez dozoru. Zatím si vystačíme s parkovacími asistenty. Ale to není všechno.

Takhle vypadá auto bez volantu vytvořené Googlem
Takhle vypadá auto bez volantu vytvořené Googlem

Google a Apple loni představily vlastní softwarové platformy, které mají více sblížit motorové miláčky a mobily. Palubní počítač si z mobilu půjčí datové připojení, využije ty nejčerstvější mapy, přehraje streamovanou hudbu a nechá se ovládat hlasovými povely. Všechny velké automobily slíbily podporu jednoho, druhého nebo i obou systémů. Letos budeme sklízet první ovoce. Ale také samotné automobily pracují speciálních motosítích, při kterých se auta budou mezi sebou dorozumívat navzájem, spojí se se semafory, značeními nebo rovnou silnicemi. V testovacích parcích už inteligentní řízení provozu funguje, v reálu ale bude potřeba obměnit infrastrukturu.

6. Dron jako osobní kameraman

Bezpilotní letouny jsou dnes hodně skloňovaným pojmem. Zastánci konspiračních teorií vám potvrdí, že už nad námi běžně létají, koukají nám do ložnice, protože USA, Rusko nebo Čína zkrátka nemá nic jiného na práci než šmírovat. Drony mohou být také užitečné. Amazon například testuje automatizované doručení balíčků. Letoun vyzvedne krabici ve skladu, zaletí k vám na balkón, balíček předá a vrátí se pro další krabici.

Hexo+ je dron, který vás bude stále sledovat
Hexo+ je dron, který vás bude stále sledovat

Google plánuje do stratosféry vyslat letku dronů, které budou na zemi šířit internet. Jsou napájeny slunečním zářením a ve vzduchu vydrží bez mezipřistání až pět let. Letos začne jejich test. Malý dron se však může hodit také u vás doma. Letouny jako AirDog nebo Hexo+ vás mohou sledovat a kroužit kolem jako supi, zatímco lyžujete, hrajete fotbal nebo děláte triky na prkně. Videa z ptačí perspektivy jsou teď hitem YouTube.

7. Obří tablet jako stůl

Zmíněný restaurační stůl už vyvinula americká firma Moneual. Obsahuje velký dotykový displej pro objednávání z menu, uvnitř stolu je i celý počítač a kromě bezdrátového nabíjení má integrováno také několik USB pro klasické nabíjecí kabely. Za objednávku lze platit rovnou kartou nebo mobilem přes NFC. Microsoft už roky pracuje na chytrém konferenčním stolku PixelSense, který také obsahuje kompletní počítač a velkou dotykovou plochu. Na ní zobrazí televizní program, hry pro celou rodinu nebo fotografie z na něm položených telefonů.

Stůl od Moneual byste chtěli v každé restauraci
Stůl od Moneual byste chtěli v každé restauraci

Do propojeného nábytku v březnu promluvil i ten nejpovolanější, švédský gigant Ikea. Nábytkářská firma oznámila, že do nových pracovních stolů, nočních stolků nebo lampiček integruje bezdrátové nabíječky pro telefony a tablety. Využije přitom rozšířeného indukčního standardu Qi, který už v mobilech používá Nokia, Samsung nebo LG. Ikea začne v dubnu prodávat také sadu pro namontování nabíječky i do stávajícího nábytku. Zn.: vrtačku s sebou.

8. Kup mléko, říká lednička

Proč mít na kombinované chladničce velký dotykový displej a možnost spojení s mobilem? Podle LG nebo Samsungu můžete přímo na lednici číst recepty. V interní paměti se navíc uchovává „inventura“ obsahu. Co je vevnitř, kolik toho je a kdy vyprší doba spotřeby. V budoucnosti může lednička sama vyplňovat objednávku, aby si doplnila zásoby. Vy pouze nákup schválíte. Tesco už potraviny prodává v e-shopu, časem to bude standard.

Tablet v ledničce poradí s recepty a hlídá čerstvost potravin
Tablet v ledničce poradí s recepty a hlídá čerstvost potravin

Zmíněné korejské společnosti polidštily i pračky, trouby nebo myčky. Na dálku je lze ovládat a kontrolovat mobilem. Robotické mopy či vysavače už dnes najdete v každém obchodě. Jde o chytré pomocníky, kteří v době, kdy nejste doma, spustí program, projedou všemi místnostmi a pak se vrátí zpět do nabíječky. Hodně populární jsou teď chytré LED žárovky. Obsahují Bluetooth nebo Wi-Fi, přes mobil je lze zapínat, regulovat jas či barvu. Blikáním vás ráno probudí. Když chcete riskovat epileptický záchvat, můžete je nechat blikat v rytmu hudby. Podobnou nabízí například Lifx.

9. Vlastní rosnička na balkónu

Některé smartphony v sobě obsahují barometr. Hodí se to pro navigaci, podle atmosférického tlaku totiž lze relativně přesně změřit stoupání. Tvůrci aplikace PressureNet ale chtějí spojit miliony smartphonů do velké sítě pro přesnější předpověď počasí. Čím více měření tlaku, tím přesněji bude možné odhadovat změny venkovních podmínek.

I takhle může vypadat meteostanice
I takhle může vypadat meteostanice

Pokud ale nechcete pomoci celému světu, ale rádi byste přesně měřili počasí pouze u vás doma, jsou pro vás určeny specializované meteostanice. Hodně šikovné řešení má společnost Netatmo. Její stanice jsou krásné válečky, které umí venku změřit teplotu, vlhkost, kvalitu ovzduší, tlak a předpovídat počasí. Speciální dešťový modul dokonce měří srážky. Vnitřní senzor rovněž měří teplotu a vlhkost, ale k tomu sleduje i úroveň hluku, množství oxidu uhličitého a vůbec kvalitu vzduchu v domácnosti. To vše lze dálkově sledovat z mobilu nebo webu. Netatmo o všem vede detailní záznamy a zpracovává statistiky. Milovníci čísel budou nadšení.

 

10. Mobil nahradí peněženku

V Česku máme štěstí, že se u nás velmi rychle rozšířily terminály, které přijímají bezkontaktní platební karty. Američané nám mohou závidět. Karty a terminály spolu komunikují přes mikrosíť NFC (Near Field Communication), stejná technologie se teď v každém lepším mobilu. Google, Apple i Microsoft pracují na aplikacích, které umí kartu „naklonovat“, uložit do mobilu v digitální podobě a uvolnit tím místo v peněžence.

KL24

Apple Pay bude zabiják peněženek
Apple Pay bude zabiják peněženek

Placení probíhá podobně jako s kartou. Mobil přiložíte k terminálu, na displeji platbu schválíte kódem (případně na čtečce otiskem prstu) a můžete jít. Virtuální peněženka v mobilu si navíc vede detailní záznamy útrat, takže správa osobního účetnictví bude zase o krok pohodlnější. Ale co takhle ještě více zpohodlnit i placení? Apple jako první ukázal, že se dá platit chytrými hodinkami, to abyste nemuseli vytahovat mobil z kapsy. V dubnu je začne prodávat a prý to bude hit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku