Hlavní navigace

Sdílejte a přenášejte data snadněji

8. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Čím jsou počítače rozšířenější, tím více uživatelů se dostává do problémů s přenášením dat mezi nimi. Neřešte to flashkami, vyřešte to jednodušeji - přes vždy a všude dostupné online úložiště Dropbox


Výhodou online úložiště dat je to, že jak soubor jeden den večer uložíte na domácím počítači, tak jej druhý den ráno najdete na počítači v práci, aniž byste si jej museli nosit neustále s sebou. Bez problémů najde služba využití také při zálohování dat. Potenciál je velký a nástrojů, které nabízejí internetový prostor, proto není málo. Mezi nejpoužívanější služby patří Dropbox.

Kdykoliv, kdekoliv

Jednou ze zcela zásadních výhod programu Dropbox je jeho využití prakticky na čemkoliv - nainstalovat si jej můžete do Windows, ale také do konkurenčních operačních systémů, můžete jej mít v mobilním telefonu a pokud nechcete nic instalovat, soubory najdete přehledně i na internetu, stačí spustit prohlížeč.

Po registraci na webu www.dropbox.com a vytvoření uživatelského účtu dostanete automaticky 2 GB prostoru. Prostřednictvím nejrůznějších promoakcí nebo platbou za další doplňkovou kapacitu ale můžete prostor navyšovat a dostat se tak až na několikanásobek původní velikosti úložiště.

Začít používat Dropbox je velmi jednoduché, z redakčního CD si stáhněte instalační soubor, který nainstalujete do počítače, kde se bude služba používat. Instalace je snadná a rychlá, v jejím průběhu si také můžete vybrat, kde bude uložena složka s názvem MyDropbox - právě soubory uložené do této složky budou následně automaticky synchronizovány. Vyberte si proto umístění, které často používáte (zpravidla Plocha nebo disk C).

 

 

Jakou složku použít?

Kromě složky MyDropbox, která se synchronizuje s vaším internetovým úložištěm, můžete se soubory pracovat také prostřednictvím webového rozhraní, po přihlášení k účtu. Hned po instalaci najdete ve složce další dvě složky (Public a Photos) a také PDF dokument s manuálem ke službě. Počet složek, které budete v MyDropbox vytvářet, je neomezený. Dle libosti si tak můžete tvořit i rozsáhlejší adresářové struktury.

Jakoukoliv vytvořenou složku můžete následně sdílet s dalšími uživateli Dropboxu, po nastavení sdílení se konkrétnímu uživateli zobrazí sdílená složka v jeho MyDropbox adresáři. Sdílení je velmi snadné, stačí pravým tlačítkem myši klepnout na složku a v kontextové nabídce vybrat možnost DropBox | Share This Folder nebo přímo ve webovém rozhraní zatrhnout složku a poté zvolit v horní liště možnost More | Invite To Folder. V obou případech se otevře dialogové okno, kde pouze zadáte e-mailovou adresu uživatele, se kterým chcete složku sdílet a tím je vše hotovo. Uživatelé, kteří mají přístup do složky, pak mohou pracovat s jejím obsahem a editovat například sdílené dokumenty.

 

Sdílejte všem

Složka Public slouží především k tomu, abyste mohli vložený obsah poskytnout i neregistrovaným uživatelům. Jakmile totiž do složky nahrajete nějaký soubor, vytvoří se automaticky odkaz, který můžete sdílet s kýmkoliv. Po nahrání souboru do složky Public a synchronizaci klepněte na soubor pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Dropbox | Copy Public Link, čímž uložíte do schránky adresu souboru. Ten, komu poskytnete adresu, si může soubor stáhnout a dále s ním pracovat, nemůže jej však nahrát zpět nebo ukládat případnou editaci, jako je tomu u souborů ve sdílených složkách.

Vcelku praktická je také složka Photos, pokud v ní totiž vytvoříte libovolný adresář a do něj nahrajete fotografie, zobrazí se na internetu jednoduché fotoalbum, které zobrazíte na adrese www.dropbox.com/photos (samozřejmě budete-li přihlášeni).

 

POSTIT: Funguje neustále

O tom, že program pracuje, jste informováni malou animovanou ikonkou v systémové liště hlavního panelu vedle hodin. Při probíhající synchronizaci se objeví ikona se dvěma šipkami, je-li vše synchronizováno, vidíte zelené zatržítko.