Hlavní navigace

Se vším do mraků (cloud computing)

16. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Cloud (v českém překladu mrak) je pojem, se kterým se v brzké budoucnosti budeme setkávat čím dál častěji. V budoucnosti, kdy už v počítači nebudete potřebovat jediný programProgramy, tak jak je známe dnes, tedy instalované přímo v počítačích, vznikly standardním vývojem. Stolní počítače neměly k dispozici internet a množství jejich funkcí proto bylo omezeno jen tím, co nabízel operační systém nebo co do něj uživatel doinstaloval jako doplněk. Postupem času se začaly objevovat diskety a CD, tedy média, díky nimž bylo možné funkční dovednosti počítače postupně vylepšovat. S nástupem flashdisků a prvních připojení k internetu se pak instalace programů stala standardní činností téměř každého uživatele.

Jenomže instalace programů s sebou, byť si to třeba neuvědomujete, nepřináší jen samá pozitiva. Každý počítač je jiný, proto i programy na každém počítači fungují jinak. Jiný je i každý uživatel, někdo se o svoje programy stará a pravidelně je aktualizuje, jiný zase o možnosti aktualizace nemá ani tušení. S počtem verzí pak vývojářům raketově stoupá dotazů na nefunkčnosti nebo nedostatky jednotlivých verzí, které není možné efektivním způsobem vyřizovat.

S nástupem vysokorychlostního internetu, který je dnes ve velké míře rozšířen už i v České republice, se však nabízí poměrně elegantní řešení - provozovat programy přes internet. V praxi pak tento princip funguje tak, že si uživatel u svého počítače připojeného na internet otevře webovou stránku služby, kterou chce využívat. Namísto toho, aby využíval aplikaci nainstalovanou přímo v počítači, jej využívá na dálku přes internetový prohlížeč. Byť se toto řešení na první pohled může zdát nepohodlné, nabízí hned několik výhod.

Aplikace provozovaná v cloudu běží na straně poskytovatele služby, ten má tím pádem neustále přehled o její funkčnosti, dostupnosti a případných problémech, které se objeví. Navíc, protože už si uživatel program nespravuje sám, ale stará se mu o něj poskytovatel, může vývojář služby kdykoliv nainstalovat aktualizaci, které se uživatel žádným způsobem neubrání - vše má totiž opět pod kontrolou provozovatel. Všichni tak mají vždy k dispozici nejnovější funkce a nevznikají již zmiňované problémy se staršími verzemi. V neposlední řadě se samozřejmě výrazně snižuje riziko softwarového pirátství.

A co je největší výhodou, aplikace fungují v internetovém prohlížeči, tedy nezávisle na operačním systému - můžete je tak provozovat na stařičkých Windows 2000 stejně dobře jako na nejnovějších Windows 7. A když vypnete počítač a přesunete se do práce? Vzhledem k tomu, že všechna data jsou zpracovávána na internetu, stačí si v práci spustit počítač, otevřít webovou službu a můžete pokračovat tam, kde jste doma skončili.

Má to i své mušky

Toto řešení má však samozřejmě i své nevýhody. Tou hlavní je úroveň technologií pro vývoj webových nástrojů. Programovací jazyky pro vývoj služeb na internetu dnes nejsou zdaleka tak daleko, jako nástroje pro programování standardních aplikací. Náročnější programy, jako jsou například editory nebo přehrávače videa, tak do webového prohlížeče zatím nedostanete.

Velkým nedostatkem je také nutnost neustálého připojení na internet, což je velký problém především u přenášených počítačů. Nicméně i tento nedostatek se dnes dá částečně obejít - existují doplňky, které vám stránku zpřístupní i bez připojení k internetu, takže s ní klasicky pracujete dál. Po opětovném připojení se jen na web nahrají provedené změny.

I vy už jste se s ním setkali

S cloud computingem se dnes setkáváme především ve firmách, které potřebují mít neustálý přehled o veškerém dění. Cloudové služby ale určitě používáte i vy, aniž byste o tom věděli. Co například váš e-mail? Ten je také službou provozovanou na vzdáleném serveru, přitom s ní pracujete podobně, jako s jakoukoliv jinou aplikací. Možná už jste se setkali i s online editorem fotografií (www.picnik.com), s webovou fotogalerií (picasaweb.google.com), internetovým kalendářem (calendar.google.com), online přehrávačem hudby (www.grooveshark.com) a dalšími. Vůbec nejčastěji používanou online službou jsou v tomto segmentu kancelářské balíčky.

Konkurence v tomto ohledu je velká a není se čemu divit. Myšlenka toho, že doma začnete pracovat na dokumentu, následně jen vypnete počítač, v kanceláři pak pracovní počítač opět spustíte a pokračujete tam, kde jste skončili, je revoluční. Už žádné zálohování, ukládání na flashdisk kvůli přenosu a následné kopírování do druhého počítače. Vše máte pohodlně, k dispozici odkudkoliv, kde je připojení k internetu.

Online přehrávač hudby Grooveshark hravě nahradí váš současný klasický přehrávač

Online přehrávač hudby Grooveshark hravě nahradí váš současný klasický přehrávač.

Online kanceláře

Přestože Google nebyl první, až jeho kancelář Google Dokumenty rozpoutala v této poměrně specifické oblasti pořádnou konkurenční bitvu. Konkurenční firmy začaly pod tlakem Googlu své produkty vylepšovat, v pozadí nemohl zůstat ani Microsoft, který několik let na to představil svoji vlastní webovou verzí kancelářského balíčku Office.
Dnes tak kromě Google Dokumentů (docs.google.com) můžete provozovat také online kancelář Zoho (www.zoho.com), ThinkFree (www.thinkfree.com). Microsoft Office Live (www.officelive.com) a spoustu dalších.

Online textový editor ThinkFree Write ze sady aplikací ThinkFree

Online textový editor ThinkFree Write ze sady aplikací ThinkFree

Google Chrome OS

Zdaleka nejdále v této myšlence zašel Google. Ten totiž v průběhu ledna představil svůj vlastní operační systém postavený na stejném základu jako internetový prohlížeč Google Chrome. Systém se jmenuje Google Chrome OS a měl by konkurovat jak Windows, tak i ostatním operačním systémům. Právě Chrome OS je kompletně postaven na myšlence práce v cloudu, všechny aplikace tak zjednodušeně řečeno běží v internetovém prohlížeči. Počítač samotný tak nabízí jen prostředí, ve kterém se internetové stránky - služby mohou zobrazovat.

Právě v Chrome OS Google naplno využívá všech svých v současnosti provozovaných nástrojů. Díky jejich špičkovému zpracování jsou často používány bez dalších doplňkových aplikací instalovaných přímo v počítači. Například Gmail nebo Google Kalendář tak můžete v prohlížeči provozovat stejně pohodlně, jako byste měli podobné aplikace instalované. A právě na to Google sází.

Google CR-48: notebook, na kterém začne Google letos prodávat svůj nový operační

MM_AI

Google CR-48: notebook, na kterém začne Google letos prodávat svůj nový operační systém Google Chrome OS

Chrome OS Web Store

Spolu s novým operačním systémem Chrome OS představil Google také internetovou stránku (Chrome Web Store), na které bude shromažďovat webové aplikace, rozšíření a doplňky, které budou uživatelé moci v Chrome OS používat. Už nyní, několik měsíců před oficiálním uvedením Chrome OS na trh, obsahuje Chrome Web Store několik tisíc položek.
Výhodou Chrome Web Store je to, že si aplikace můžete doplnit také do internetového prohlížeče Google Chrome ve Windows. Stačí přejít na adresu chrome.google.com/webstore a začít listovat.

O tom, že v cloud řešeních je velká budoucnost, není sebemenších pochyb. Se stále se zrychlujícím internetem navíc půjde o čím dál dostupnější řešení. Otázkou tedy zůstává jen to, jakou část aplikací nakonec do cloudu přeneseme a zda zůstanou programy, které na internetu nikdy nebudou a které bude třeba stále používat instalované do PC. To vše ukážou následující roky.

Byl pro vás článek přínosný?