Hlavní navigace

Seagate končí s výrobou 2,5" disků se 7200 ot./min. Nahradí je hybridní disky

2. 3. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

V dobách, kdy se nám o SSD nesnilo, či kdy byly většině populace cenově nedostupné, bylo jedinou šancí jak v notebooku zvýšit výkon úložiště pořízení dražšího disku s rychlostí rotace 7200 otáček za minutu. Časy se ale mění, ceny SSD klesají a jejich výkonnostní náskok na plotnové disky roste a roste. Alespoň u společnosti Seagate se proto podle všeho chýlí éra 7200otáčkových pevných disků pro notebooky ke konci.

Jejich výroba má totiž skončit ještě do konce letošního roku. V 2,5" kategorii bude již Seagate vyrábět pouze disky rotující rychlostí 5400 otáček za minutu (pomineme-li modely pro servery). Pokud jste ale uživateli postižených typů, nemusíte se příliš obávat, firma si pravděpodobně ponechá dostatečné skladové zásoby na vyřizování reklamací.

Zastavení výroby této třídy disků je poměrně logické. Mobilní pevné disky s 7200 otáčkami za minutu jsou zaměřené striktně na zvýšení výkonu, a prodávají se za vyšší cenu. Potíž je v tom, že pokud je kritériem výkon, nemohou tato zařízení ani zdaleka konkurovat mnohem rychlejším úložištím SSD – do těch se investice vyplatí mnohem více. Navíc jsou také rychlejší plotnové disky hlučnější a žravější než ty pomalejší. Magnetické disky dnes uživatele jednoduše oslovují jen kapacitou (relativně k ceně), tu však rychlejší otáčení pochopitelně nezvyšuje.

Pevný disk Seagate Momentus

Seagate má pro dlouhodobé přežití na trhu notebooků v podstatě dvě možnosti. Jednak se může plně vrhnout na výrobu SSD (spekulovalo se o tom, že by firma mohla schlamstnout OCZ, což se však nenaplnilo), v tomto odvětví je však už docela plno. Druhou možností, která také není snadná, ale firma jí už sleduje, je prosadit hybridní pevné disky. Ty by měly ideálně spojit vysokou kapacitu magnetického disku s rychlostí SSD (ovšem stačilo by jim méně NAND). V současnosti se ovšem nezdá, že by technologie slavila nějaké velké úspěchy, uživatelé shánějící rychlé úložiště volí obvykle SSD.

Přinejmenším v blízké budoucnosti to ale budou právě hybridní pevné disky, na co se firma zaměří. Vyšší výkonnostní patro, které se po 7200otáčkových modelech uprázdní, mají zaplnit právě tato zařízení. I stávající hybridy má Seagate 7200otáčkové, s tím je však zřejmě konec. Jelikož magnetické plotny mají za úkol dodat kapacitu, zatímco výkon má na starosti přídavná NAND, budou napříště asi i hybridní disky konstruované s rychlostí 5400 otáček za minutu. (Tedy za předpokladu, že Seagate nepřikročí ke kompromisním 5900 – tuto rychlost používala firma v minulosti u úsporných disků v desktopu.)

 

Hybridní disky Momentus XT druhé generace by měla později v tomto roce nahradit generace třetí. Již dříve bylo oznámeno, že Seagate s Intelem propojí tato zařízení s Intelovou Smart Response Technology, což by mohlo efektivitu hybridního systému zvýšit. Na discích snad také bude výrazně více NAND, než u předchůdců (současný Momentus XT má jen 8 GB).

Logo společnosti Seagate

Zdroj: X-bit labs