Hlavní navigace

Seagate vyrobil 2,5" externí disk s kapacitou 4 TB. Napájí se jen z USB [CES]

9. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Některé novinky nejsou revoluční nějakým nevídaným nápadem nebo technologickým průlomem. Někdy je zařízení pozoruhodné prostě jen svými kvantitativními parametry. Je to i případ externího disku Seagate Backup Plus Fast, který jeho výrobce předvedl v Las Vegas na CES 2014. Jedná se o první externí disk mobilního typu, který poskytuje celé 4 TB úložného prostoru. Navíc bude docela rychlý.

Backup Plus Fast se touto kapacitou dotahuje na největší pevné disky pro stolní PC s 3,5" plotnami. Ty se zatím zasekly právě na kapacitě 4 TB, zatímco mobilní 2,5" modely se na 2 TB vyškrábaly až nedávno pomocí triků se zeštíhlováním pouzdra (či za cenu 15mm tloušťky). 4TB mobilní disk Seagate toto omezení obchází tak, že uvnitř obsahuje rovnou dvě notebooková HDD. Zároveň je ale celková spotřeba dostatečně nízká na to, aby si zařízení vystačilo pouze s napájením přes kabel USB. Díky tomu je použitelné s notebookem bez přístupu k elektrické síti; disky bez napájecího adaptéru jsou také daleko praktičtější při přenášení, zapojování a tak podobně. Při připojení k USB 3.0 má zařízení stačit jeden port, pro starší rozhraní USB 2.0 může být nutný kabel s dvěma konektory. Naštěstí je přibalený.

Seagate Backup Plus Fast, mobilní externí disk s kapacitou 4 TB
Seagate Backup Plus Fast, mobilní externí disk s kapacitou 4 TB

Oba disky (zřejmě půjde o 9,5mm Spinpointy M9T, o nichž jsme nedávno psali) jsou zapojeny v režimu RAID 0, což dává celku dobrý výkon v sekvenčním zápisu a čtení, připojíte-li se přes USB 3.0. Sekvenční přenosové rychlosti mají běžet až rychlostí 220 MB/s. Díky tomu lze na disk rychle zálohovat velká kvanta dat, ať již třeba fotografie, nebo video. V praxi asi obvykle narazíte na rychlost zařízení, z kterého budete data nahrávat. Seagate očekává, že disk budou nejčastěji používat právě profesionální uživatelé kamer a fotoaparátů. Pro potřeby zálohování je pak předem nainstalován software Seagate Dashboard.

 

Rozměry zařízení Seagate Backup Plus Fast dělají 11,7 cm na délku, 8,3 cm na šířku a 2,3 cm na výšku. Vážit má disk 307 g (pro srovnání – jeden holý Spinpoint M9T má hmotnost 130 g), takže ani zde se dvojice HDD uvnitř neprojevila zas tak negativně. Modelové číslo výrobku je STDA4000100.

Seagate dává na Backup Plus Fast tříletou záruku. Model by již měl být vypuštěn na trh, u nás jej však ještě vyhledávače cen neregistrují. Doporučená koncová cena je 300 USD, nicméně přímo od Seagate se zřejmě dá objednat už za 270 USD, což je ale pochopitelně dostupné pouze obyvatelstvu Spojených států. Coby příruční zavazadlo pro velké soubory a disk pro rychlé zálohy vypadá tento externí disk velmi prakticky, i když pořizovací náklady nejsou zrovna příjemné.

Zdroj: Seagate (1, 2)