Hlavní navigace

Sedadlo ve vesmírném letu Jeffa Bezose se vydražilo za 28 milionů dolarů

14. 6. 2021

Sdílet

Zdroj: Blue Origin
Místo v posádce Jeffa Bezose se vydražilo za 28 milionů dolarů. Zúčastnilo se okolo 7600 zájemců a z

atím neznámý člověk se podívá na pár minut do vesmíru v jedné kapsli spolu s bratry Bezosovými už 20. července. Přesně 52 let po přistání Apolla 11 na Měsíci.

Nejbohatší člověk planety Jeff Bezos minulý týden oznámil, že spolu s prvním letem jeho Blue Origin a New Shepard bude na palubě i on se svým bratrem Markem. Tím mimo jiné předběhne Elona Muska, jehož SpaceX podniká do vesmíru mnohem větší výpravy, ale sám Elon ještě neletěl. (Je tu ale možnost s pravděpodobností asi jedna ku několika miliardám, že oním vítězem je Elon Musk)

Třetí člen posádky mohl být kdokoliv, Blue Origin totiž místenku dražilo s tím, že výtěžek půjde neziskové organizaci Club for the Future (ta patří rovněž pod Blue Origin). Aukce na svém konci probíhala živě a nyní již skončila. Vítěz, jehož totožnost zatím Blue Origin nezveřejnil, získal místo v posádce za 28 milionů dolarů (půl miliardy korun). Běžná cena v pozdějších komerčních letech má dosahovat zhruba na půl milionu dolarů (jen už nebudete první).

Kapsle New Shepardu je znovupoužitelný modul. Každé sedadlo má místo u okna a cestující by tak měli mít dostatečný výhled. Blue Origin se narozdíl od SpaceX zaměřuje právě na vesmírný turismus.

newshepard New Shepard

Je otázkou, jestli let plánovaný na konec července vůbec nazvat letem do vesmíru. Technicky ano, New Shepard má vyletět do výšku 100 kilometrů, což je obecně uznávaná hranice vesmíru. Půjde ale o suborbitální let – raketa nemá sílu na to, aby dosáhla orbitální rychlost a udržela se na oběžné dráze.

MM_AI

Kapsle prostě jen vyletí nahoru, oddělí se od rakety, ještě kousek poletí samostatně, načež začne zase klesat. Zde posádka zažije krátký pocit stavu beztíže a poté začne opět klesat. Celé to má trvat asi 11 minut. Nejvyšší dosažená rychlost má být 3700 kilometrů za hodinu, při sestupu pak pomocí padáků zpomalí na 32 kilometrů za hodinu. Kapsle i samotná raketa se mají neporušené vrátit (již odděleně) na Zemi.

zdroj: Blue Origin

Byl pro vás článek přínosný?