Hlavní navigace

Šeptanda: Bada končí, Samsung přejde na Tizen - MWC 2013

25. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Korejské zdroje tvrdí, že Samsung opravdu končí s Badou, a tu nahradí novým systémem Tizen. Podobné spekulace se objevily už loni, ale Samsung je popřel s tím, že se hodlá věnovat oběma systémům. Jenže na Badu se už prakticky vykašlal. V září 2011 vydal poslední telefony Wave a systém ve verzi 2.0, ale od té doby žádné novinky nepřišly. Aktualizace se dočkaly starší telefony, ale na Badu 3.0 uživatelé stále čekají. A možná se už ani nedočkají.

Samsung Wave 3

Yonhap.co.kr píše, že Samsung oba projekty sloučí. Na Tizenu bude možné spouštět aplikace z Bady, ale současné telefony s Badou určitě nedostanou nový firmware. Jihokorejci vydají vícero zařízení s Tizenem, který tak doplní hloupé mobily a ty chytré s Androidem a Windows Phonem. Jestli se řada s Tizenem bude opět jmenovat Wave, to zatím můžeme jen odhadovat.

 

Tizen je otevřený operační systém založený na linuxovém kernelu, který je vhodný pro smartphony, tablety, chytré televizory i automobily. Za projektem stojí Linux Foundation, Intel, Samsung a také komunita Tizenu. Letos už vyšla druhá verze systému, ale skutečná zařízení zatím chybí.

MM_AI

Historie vzniku je trochu divočejší. Nejdříve s Linuxem koketovala Nokia, která vydala vlastní OS Maemo. Intel zase pro úsporné Atomy navrhoval mobilní systém Moblin. Ani jeden z projektů nebyl úspěšný, a tak se spojily v jednu větev – vzniklo Meego. Jenže ani to se s výjimkou telefonu Nokia N9 nedostalo na spotřebitelský trh. Nokia od toho nakonec dala ruce pryč (stejně jako od Symbianu) a Intel se zase pustil do Tizenu, přičemž začal podporovat i Android. Tizenu přitom budou konkurovat další systémy, například Ubuntu, Firefox OS, Sailfish OS či open webOS.

Zdroj: Yonhap, The Verge

Byl pro vás článek přínosný?