Hlavní navigace

Skládací smartphone Huawei Mate X dorazil do Česka

28. 6. 2019

Sdílet


Zatímco Samsung uvedení svého skládacího Galaxy odkládá téměř na neurčito, český Huawei se rozhodl využít příležitosti a ve středu do Prahy přivezl jeden z mála kusů modelu Mate X. Novináři si jej mohli krátce osahat, přičemž šlo o kus, jež byl k vidění už na MWC v Barceloně. Prodej je ohlášený na září, přičemž dostupnost na českém trhu je nejistá, ale není ani vyloučená. Cena by v tom případě atakovala 60 000 Kč.

Mate X jsem měl v ruce asi půl hodiny a jde o plně funkční smartphone, který bych neměl problém používat. V jedné ruce jej držíte jako 6,6" trochu tlustší telefon, přičemž (neaktivní) displej je kvůli konstrukci i na zádech (zavřeného) telefonu. Pokud jej v ruce otočíte, obrazovka se automaticky přepne na druhou stranu.

Pro odemčení otevíracího mechanismu je potřeba stisknout tlačítko, čímž se telefon o kousek rozevře. Do úplného otevření už displeji pomůžete rukou. Hardwarově jde o Huawei Mate 20, stejné jsou i fotoaparáty. Uvnitř je tedy Kirin 980, rozdíl je pouze v paměti (8/512 GB).

Tip: Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý

Tip: Skládací Huawei Mate X na to jde úplně jinak než Samsung. A je ještě dražší

Mechanismus otevírání vypadá, že něco vydrží. Na bocích je hodinkový kloub, ale displej i s fólií (pozor, ani u Huaweie není určena k odlepní) vytvoří na předělu malou vlnku. Pro předsatvu je to stejné, jako když máte školní sešit v průhledném obalu a rozevřete jej. Přestože se vlnku pokusíte narovnat, bude tam pořát. Není to prostě pevné sklo. Při běžném provozu to zřejmě nebude nějak významně otravné, ale při prvním zkoumání samozřejmě vadí každý vlas.

Pro budoucí majitele bude asi největší výzvou displej nepoškrábat. Odolná folie pochází přímo od Huawei, Gorilla Glass zatím pro ohebné displeje žádný finální produkt nemá.

KL hlasovani

Rozevřený displej je každopádně velká paráda. Hlavně tedy pro aplikace, které jej využijí. Třeba mapy nebo webový prohlížeč, neboť poměr stran má blízko k 1:1. Na filmy s poměrem stran 16:9 to nebude, leda byste preferovali titulky mimo obraz. Poměr stran bude tak jednou z nejdůležitějších výzev do dalších generací, neboť při 16:9 v rozloženém stavu dostanete zase nepraktickou Xper nudli v zavřeném stavu.

Byl pro vás článek přínosný?