Hlavní navigace

Skutečně obří LCD. Japonci vyrábí 55" a 49" PC monitory, umí i FreeSync a nestojí moc

19. 2. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nedávno jsme tu psali o obřím monitoru Philips s úhlopříčkou 43 palců, který tato firma vyrábí jako specialitu pro ty milovníky velkých pracovních ploch, jimž už jsou konvenční sedmadvacítky a dvaatřicítky málo. Ovšem pokud k takovým patříte, objevily se pro vás na scéně ještě mimořádnější (a větší) alternativy. Menší japonský výrobce JapanNext totiž nyní uvedl na trh počítačové monitory, které využívají panely dokonce s úhlopříčkou 49 a 55 palců. A navíc mají docela zajímavou výbavu a překvapivě kloudnou cenu.

Monitory JapanNext JN-VC490UHD (úhlopříčka 49"/124 cm) a JapanNext JN-VC550UHD (55"/138 cm) jsou založené na prohnutých panelech s rozlišením 4K neboli 3840 × 2160. Při své velikosti mají poměrně hrubý rastr. Odpovídá zhruba Full HD čtyřiadvacítkám a sedmadvacítkám, 49" model má 90 bodů na palec (rozteč 0,2825 mm), 55" pak 80 bodů na palec (rozteč 0,3171 mm). Panely, na nichž jsou oba monitory založené, jsou od Samsungu a původně jsou nepochybně určené pro televize. Tyto monitory také bezpochyby budou užívány ve velké míře pro přehrávání filmů a videa, nicméně tuner nemají.

JapanNext JN-VC490UHD JapanNext JN-VC490UHD

Obrazovky jsou typu VA a měly by být vyráběné Samsungem. Na poměry PC monitorů mají vysoký kontrast 6000:1, i když mají slabší jas. Maximum jejich ELED podsvícení je údajně 250 cd/m², regulace má být bez blikání. Pokrývají standardní barevný gamu sRGB (99 %), ale na vstupu podporují 10bitové barvy. Dle výrobce by „menší“ model měl mít odezvu pro přechod šedá-šedá 3 ms, 55" verze pak 4 ms.

Skorotelevize s FreeSync

Obnovovací frekvence je podporována jen běžná, 60 Hz. Ovšem monitory dle výrobce podporují FreeSync. Rozsah frekvencí neznáme, s LFC se asi vzhledem k maximu 60 Hz počítat nedá. Nicméně podpora adaptivního obnovování dává těmto obrazovkám určitou atraktivitu pro hraní her.

Oba monitory mají vstupy DisplayPort 1.2 a HDMI 2.0 a doplňkově pak ještě dvojici HDMI 1.4 (které umí 4K při 30 Hz) a analogový D-Sub. Podstatné je, že je podporována ochrana HDCP 2.2. Díky tomu si vedle her na těchto velemonitorech také úspěšně přehrajete 4K video z placených služeb nebo Ultra HD Blu-ray, pokud k tomu budete mít potřebné vybavení. K dispozici jsou na druhou stranu také režimy Picture-by-Picture a Picture-in-Picture, s nimiž je možno rozděleně zobrazovat vstup ze čtyř PC nebo jiných zdrojů zároveň. Přítomen je také USB hub, výstup digitálního audia S/PDIF a 6W reproduktory.

Jednou z nevýhod těchto LCD pro běžné použití je vyšší spotřeba, v aktivním režimu odebírá 49" model 100 W a 55" až 108 W. Naopak cena je překvapivě nízká, což z jinak bizarního produktu dělá poměrně zajímavé obrazovky. JapanNext chce za 49" model JN-VC490UHD částku 82 970 jenů (na japonském Amazonu). 55" JN-VC550UHD pak tamtéž stojí 99 970 jenů. To by v přepočtu na naši měnu znamenalo 18 800 a 22 600 korun. Ceny tedy s přihlédnutím k rozměrům mohou být zajímavé, hlavně vzhledem k přítomnosti FreeSync, které skutečné televizory nenabídnou.

Horší už to asi už bude vůbec s možností tyto bílé vrány sehnat. JapanNext by měl mít obchod pro Evropskou Unii, tyto dva modely v něm ale zatím nenabízí. Alespoň ne v tuto chvíli, nicméně třeba se objeví časem. Větší přítomnost tohoto i jiných „disruptivních“ asijských výrobců (poměrně známé jsou malé značky z Koreje, už delší dobu nabízející levné 120Hz monitory) by každopádně na evropském trhu byla jak se říká čerstvým větrem.