Hlavní navigace

Skylake s L4 cache a Iris Pro pro socket LGA 1151 nebude. Možná až Kaby Lake

21. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Při formálním uvedení procesorů Skylake chyběly mezi vydanými CPU modely, které by navázaly na začátkem léta uvedenou novou řadu C, založenou na Broadwellu. Tedy procesory s grafikou Iris Pro v provedení pro desktopový socket. Tato CPU se přes nízký základní takt a 65W TDP ukázala zajímavá nejen onou poměrně výkonnou grafikou, ale také svým obecným výkonem. Integrovaná eDRAM o velikosti 128 MB v nich totiž slouží nejen pro GPU, ale i jako obecná L4 cache, což v některých aplikacích (i hrách) zajímavě zvyšuje výkon. Tudíž povstal zájem i po takových CPU s modernější architekturou Skylake. Bohužel to ale vypadá, že se ničeho podobného nedočkáme.

Skylake má verze s pamětí eDRAM a výkonou grafikou Iris Pro také mít, a to dokonce se 72 EU proti 48 EU u Broadwellu. Ty ale budou mít formu BGA modelů pro notebooky, nikoliv provedení LGA. Vzhledem ke krátkému času socketových Broadwellů „C“ na trhu se předpokládalo, že LGA verze Intel neuvede hned, ale později by přijít mohly. Ovšem firma během září už několika webům oficiálně potvrdila, že Skylake řady C nebude uveden vůbec. Plány na takové modely pro LGA 1151 s eDRAM údajně existovaly, jejich vývoj byl ale zastaven. Tím pádem budou roli modelů s nejvýkonnější grafikou a L4 cache dále hrát Broadwelly Core i5-5675C a i7-5775C, a to po celou délku produktového cyklu Skylake.

Čtyřjádrové Broadwelly. Vlevo BGA řada H, vpravo řada C pro LGA 1150
Čtyřjádrové Broadwelly. Vlevo BGA řada H, vpravo řada C pro LGA 1150

Intel byl očividně ochoten novinářům na požádání potvrdit, že „céčkové“ čipy Skylake zrušil, už ale neupřesnil, proč přesně. Například webu IT World se dostalo vysvětlení, že firma tímto reaguje na poptávku a u podmínky na trhu. Za těmi podmínkami je ale asi možné vidět leccos, dost možná právě i to, že Intel potřebuje ponechat nějaký životní prostor i pro své starší Broadwelly, když už je na trh těsně před Skylakem uvolnil.

 

Web The Tech Report, který z Intelu dostal tutéž odpověď ještě dřív, píše, že zaříznutí desktopového Skylake s eDRAM by mohlo souviset se změnami ve vedení v Intelu. Procesory pro desktopy měla dříve pod palcem Lisa Graffová, po níž ale roli převzal Gregory Bryant. Tech Report nadhazuje možnost, že právě Graffová byla tím, díky komu tato divize vydala Broadwell s eDRAM a Iris Pro i v desktopu, ale také další čipy, které šly tak trochu proti obecné politice firmy. Například levné odemčené dvoujádro Pentium G3258, nebo Core i7-4790K s kvalitnější pastou pod rozvaděčem tepla.

The Tech Report ale také zmiňuje, že podle některých zákulisních zdrojů existuje šance, že socketové procesory s výkonným GPU a zejména eDRAM se zase vrátí, až Intel příští rok uvede refresh procesorů Skylake, rodinu Kaby Lake. Tou dobou už nebude třeba dělat protekci céčkovým Broadwellům, takže pokud byl důvod takovýto, mohlo by cosi jako Core i7-7700C (nebo i7-7775C?) vzniknout.

KL hlasovani

IDF 2015: Architektura procesorů Skylake
Snímek čtyřjádrového Skylake

Zdroje: IT World, The Tech Report

Byl pro vás článek přínosný?