Hlavní navigace

SlateBook: HP pokouší štěstí s 14" ARMovým notebookem, na kterém běží Android

Sdílet

Zdroj: Redakce

Notebooky s Androidem zatím produkovaly hlavně exotické firmy, před lety s nimi experimentovala také například Toshiba. Od Asusu si určitě pamatujete jeho konvertibilní Transformery, které jste odepnutím klávesnice mohli proměnit v tablety. HP ale jde cestou čistokrevného notebooku s dotykovou obrazovkou. Jeho nový SlateBook vypadá jako přebarvený Chromebook 14 ze stejné stále, ale používá jiný hardware i systém.

HP SlateBook
HP SlateBook

SlateBook má rovněž 14" IPS displej, ale kromě dotykové vrstvy má navíc i vyšší rozlišení 1920 × 1080 px. Uvnitř tiká starší čipset Nvidia Tegra 4 se čtyřmi 1,8GHz jádry Cortex-A15 a 72jádrovou grafikou GeForce. Dále počítejte se 2 GB operační a 16/32/64 GB úložné paměti, kterou můžete rozšířit pomocí microSD karet.

Konektorová výbava není na ARMový notebook špatná. Na bocích najdete jeden USB 3.0, dva USB 2.0, HDMI 1.4b a kombinovaný jack pro sluchátka/mikrofon. Je škoda, že nabíječka využívá kolíkový konektor místo microUSB, když už je SlateBook jen převlečeným tabletem.

Podpora Wi-Fi je pouze základní, tedy 802.11b/g/n bez 5GHz sítí, Bluetooth nechybí. Nad displejem najdeme webkameru s rozlišením 720p. HP slibuje kvalitní zvuk, do těla integrovala čtyři reproduktory, které pro něj vyrobila společnost Beats Electronics. Přesně ta, kterou zrovna kupuje Apple.

Díky použitému čipsetu je možné SlateBook chladit pasivně a protože chybí i další pohyblivé součástky, bude provoz zcela tichý. Chybějící chladič se podepsal i na tenkém těle, v profilu má jen 16 mm. To je sice dvojnásobek tabletů, ale zase má navíc chicklet klávesnici a velký touchpad. Hmotnost činí 1,7 kg. Výdrž až devět hodin je na notebook výborná, ale u tabletů zcela běžná.

 

Jak už bylo řečeno, HP sáhlo po na desktopu nezvyklém Androidu 4.3. Ten na rozdíl od Chrome OS má tisíce aplikací, které nevyžadují připojení k internetu. Ale zase jsou určeny primárně pro dotykové obrazovky a klávesnice s touchpadem bude výhodou jen u editorů textu. Na obrázku si mimochodem všimněte App Launcheru, který obsahuje právě Chrome OS. Na Androidu zatím chybí. Je to snad chyba grafika, nebo HP prozrazuje novinku, kterou Google teprve chystá?

HP SlateBook zamíří do prodeje 20. června, zatím pouze v USA. Ceny se v závislosti na konfiguraci budou pohybovat od 399 dolarů (10 000 Kč s DPH).