Hlavní navigace

Slavný Zeiss chystá objektivy pro mobily. Chystá makro, tele a širokáč [CES]

12. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nejslavnější výrobce objektivů má s mobily velké zkušenosti. Před 11 lety se touto značkou honosila optika na smartphonu Nokia N90, od té doby ji Nokia (a poté i Microsoft) využila mnohokrát. Zeiss objektiv navrhl a dohlížel na jeho výrobu, ale kompletně jeho produkt to nebyl. Podobné partnerství firma oznámila na CESu. Ve spolupráci s ExoLens bude vyvíjet objektivy – nebo přesněji předsádky – pro další chytré telefony. Začne iPhony, ale v budoucnu nejspíš přinese i varianty pro Samsungy.

Předsádky Zeiss pro iPhonePředsádky Zeiss pro iPhone
Předsádky Zeiss pro iPhone

Ve druhém čtvrtletí začne prodávat hned tři předsádky: makro, širokoúhlou (zvětšení 0,6×) a tele (zvětšení 2×), které budou upravovat zaostřovací vzdálenost a základní 29mm ohnisko (v přepočtu na kinofilm). Ty se namontují na zvláštní držák obepínající telefon. Na něm i stativový závit.

Tele předsádkaŠirokoúhlá předsádkaMakro předsádka
Tele předsádka | širokoúhlá | makro předsádka

Makro předsádka označená jako Vario-Proxar má nastavitelnou ohniskovou vzdálenost od 40 do 80 mm, ostří od 30 do 78 mm. Telepředsádka prodlouží ohnisko až na 58 mm, je tvořena pěti optickými členy ve třech skupinách. Širokoúhlá jej rozšíří na 19 mm a tvoří ji čtyři elementy ve  čtyřech skupinách.

 

Zeiss slibuje špičkovou kvalitu. Jeho návrh má eliminovat chromatickou aberaci i soudkovitost. Antireflexní vrstvy zase zachovají kontrast. Výrobce je dokonce označuje jako T* stejně jako u svých velkých objektivů. Cenu zatím neznáme. Sada od ExoLens čítající tele a širokáč plus příslušenství stojí 130 dolarů. Zeiss má navíc makro a vyšší kvalitu. Celá sada může klidně stát i 500 dolarů.

Zdroj: Dpreview, Zeiss