Hlavní navigace

SledováníTV má nový set-top-box s podporou 4K a Bluetooth ovladačem (recenze)

3. 1. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

Internetová televize SledováníTV představila nový vylepšený set-top-box. Ten bude dodávat ve dvou verzích: S původním systémem AOSP (upravený Android) a s televizním Android TV. Hlavním hardwarovým vylepšení je podpora rozlišení 4K, ve kterém se u nás vysílá zatím jen jeden kanál (NASA TV), ale pokud/až někdo s lepším rozlišením přijde, bude to pravděpodobně služba IPTV.

Nový set-top-box SledováníTV má zatím nejhezčí provedení těla, jaké jsem u set-top-boxů viděl. Zaoblené šasi s matným povrchem zkrátka vypadá dobře na pohled a v ruce je i příjemně těžké (takový ten pocit lepšího hardwaru). Není to sice zase tak důležité, ale první dojem při vybalování je díky tomu pozitivní. Jde o brandovaný model s procesorem Amlogic S905X. Cena set-top-boxu bude 2299 Kč jednorázově, u jednotlivých partnerů nabízející službu internetové televize ve své síti se ceny mohou lišit.

Druhý set-top-box vypadá stejně, ale dodává se s dálkovým ovladačem bez Bluetooth, poloviční RAM. Bude na něm stejně jako na stávajícím set-top-boxu fungovat nové i staré rozhraní služby SledováníTV. Na fotografii je pak porovnání s původním set-top-boxem.

Srovnání s původním set-top-boxem

Konektorová výbava se neliší. Zahrnuje stomegabitovou síť (případně i Wi-Fi 802.11ac), Bluetooth, HDMI 2.0a (to už podporuje 4K HDR při 30 snímcích), AV výstup pro starší televizory, dvojici portů USB a čtečku microSD karet. Podporuje přehrávání všech běžných formátů, důležitá je hlavně podpora 10b HEVC.

Dálkový ovladač s Bluetooth a mikrofonem

Dálkový ovladač také doznal změn a už podle grafického provedení některých tlačítek je jasné, že je dělaný pro Google. Do ruky padne velmi dobře, má příjemné pogumování, ale na stole nedrží vůbec rovně. Na spodní straně mu chybí rovná plocha a na můj vkus je také příliš směrové.

Srovnání s původním set-top-boxem

Tlačítkům dominuje směrový kříž s potvrzováním. Vedle zapínacího tlačítka je i „naprogramované“ tlačítko pro přímé spuštění aplikace SledováníTV. Přes domeček se pak dostanete na domovskou plochu Android TV. Níže je i tlačítko s logem Google Assistenta, které při rádiovém ovládání nedělá nic.

STB AOSP (Android) STB Android TV
OS Android 7.1 Android TV 8.1
RAM 1GB 2GB
WIFI 2.4GHz 2.4+5GHz+Bluetooth
Ovladač IR Bluetooth s hlasovým vyhledáváním
Aplikace Sledovani.tv stará + nová pouze nová aplikace
Google Play ne ano

Nový ovladač ale funguje i přes Bluetooth. Po spárování už nemusíte na televizor mířit a začne fungovat hlasové ovládání. Od něj si slibují mnoho i výrobci televizorů, zatím se ale tlačítkovému ovladači nevyrovná.

Nové DO (dálkové ovládání) může fungovat i přes Bluetooth

Set-top-box od SledováníTV patří k tomu málu zařízení, které již mají Android TV 8 Oreo. Nová verze je lépe uzpůsobena prostředí televizoru a jako Smart TV je konečně použitelnější.

Nové vs. staré prostředí aplikace

Kromě SledováníTV je zde předinstalované Youtube a aplikací si můžete doinstalovat více: Hlavně Kodi, Netflix a HBO Go. Amazon Prime zatím v seznamu chybí a pokud nebude v Česku více rozšířen, zřejmě bude chybět i nadále. Jelikož jde o Android, můžete si nainstalovat a provozovat i aplikace konkurenčních IPTV (či OTT), jen málo jich ovšem vůbec takovou aplikaci má.

Nové prostředí Android TV 8 Oreo

Psaní na virtuální klávesnici je klasicky méně pohodlné, ale dost tomu pomáhá tlačítko pro odmazání znaků, které na ovladači naštěstí je.

Samotná aplikace SledováníTV je nová už delší dobu, formou aktualizace se objevila i na starém set-top-boxu s Androidem (ne Android TV). Na první záložce je dlaždicový seznam stanic, na druhé vaše nahrávky, na třetí EPG, na čtvrté seznam filmů ke zhlédnutí (zdrojem je Banaxi za 125 Kč a Be2Can který je k některým tarifům i zdarma), na pátém místě rádia (šikovně oddělené od televizí) a na posledním místě nastavení.

První verze tohoto nového prostředí nevypadaly moc pěkně, ale s každou další aktualizací je to lepší. Samotné dlaždice teď kromě loga stanice obsahují i rozmazané pozadí, což graficky vypadá lépe.

Vysílání ve 4K / Nastavení

Prostředí EPG se ale příliš nezměnilo a působí hodně natažené na výšku. V Nastavení můžete pouze přepnout kvalitu přijímaného videa z H.265 zpět na H.264 (což je lepší nedělat) či změnit jazyk. Seřadit kanály lze pořád jen přes webové rozhraní ve svém účtu.

Hodnocení

Pokud nemáte televizor s moderním Smart TV, nebo jiné multimediální zařízení typu Nvidia Shield, je nový set-top-box je určitě krokem vpřed. Půjde přes něj streamovat v mnohem vyšší kvalitě, což ale musí doprovázet i obchodní rozhodnutí – ve 4K je tu zatím jediný kanál, ale v HD/FHD rozlišení je nabídka proti běžnému pozemnímu vysílání mnohem lepší. Služba SledováníTV vysílá ve Full HD při 25p či 50p snímcích pro set-top-box i pro aplikaci na fixním televizoru.

MM_AI

Důležitá je i podpora dalších služeb, konkrétně Netflixu, který musí být licencovaný a Kodi, což z tohoto boxu dělá víceúčelové zařízení. Lepší službu udělá samozřejmě Shield TV, ale za dvojnásobnou cenu a jen s neohrabaným dálkovým ovladačem, který je zrovna pro ovládání televize důležitý. Během tří měsíců by mělo dojít k upgradu na Android TV 9 Pie.

partnerem rubriky IPTV je společnost CETIN a ZrychlujemeČesko.cz

Byl pro vás článek přínosný?