Hlavní navigace

Sloučení továren IBM s GlobalFoundries je definitivní, schválily jej USA

3. 7. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Když se loni potvrdilo, že IBM končí s výrobou čipů a zbavuje se svých továren, znamenalo to odchod poměrně významného hráče. Tento byznys ale převezme GlobalFoundries, tedy výrobní podnik vzniklý odštěpením továren AMD (a sloučením s Chartered Semiconductor), čímž by se zase na druhou stranu mohla stát významnější technologická síla z této společnosti. Osud obchodu byl ovšem doposud mírně nejistý, neboť jej ještě ze strategických důvodů musela schválit vláda Spojených států amerických. Ta nakonec převod důležitého podniku do zahraničních rukou schválila, a tak se továrny IBM a s nimi spojený program dostává definitivně do rukou GlobalFoundries.

Schválení transakce oznámily GlobalFoundries tento týden. Převzetí polovodičového provozu a továren schválil americký Výbor pro zahraniční investice (CFIUS), čímž padla poslední překážka a obchod by nyní měl být zfinalizován. GlobalFoundries uvádí, že se tím zároveň stává dodavatelem pro různé americké vojenské a vládní zakázky, kvůli nimž transakce v prvé řadě schválení vyžadovala. Má se jednat například o výrobu součástek pro radary procesem SOI/SiGe ve starší ze dvou továren, které GlobalFoundries přebírá.

300mm křemíkový wafer (Zdroj: IBM)
300mm křemíkový wafer (Zdroj: IBM)

Podle dohody s IBM GlobalFoundries dostává továrnu v East Fishkill (stát New York), která je vybavena na moderní procesy a vyrábí procesory Power na 300mm waferech, a dále méně moderní továrnu ve Vermontském Essex Junction. Ta je vybavená jen na 200mm wafery a běží zde starší specializované procesy. Spolu s nimi získává GlobalFoundries technologie, týmy odborníků, které na nich pracovaly, a také jednorázovou platbu 1,5 miliardy USD. Tu IBM platí výměnou za to, že GlobalFoundries přebírá ztrátový podnik a za to, že firma bude respektovat stávající kontrakty, které IBM uzavřelo. Ty ale také znamenají, že GlobalFoundries získává nové významné klienty.

 

Kromě toho je součástí smlouvy také zajištění výroby procesorů IBM na 22nm, 14nm a 10nm výrobním procesu, které teď bude mít na starosti GlobalFoundries. To zároveň bude mít na výrobu čipů IBM desetiletou exkluzivitu.

Interiér polovodičové továrny IBM v East Fishkill (Zdroj: semiconductor-technology.com)
Interiér polovodičové továrny IBM v East Fishkill (Zdroj: semiconductor-technology.com)

CS24

GlobalFoundries v poslední době rozšiřuje portfolio procesů, například o postupy s wafery typu SOIFD-SOI. V tomto směru by měly technologie IBM pomoci, 22nm proces IBM například SOI používá. GlobalFoundries na nich navíc bude moci stavět v příštím vývoj – například pro 10nm proces. Ten zatím vyvíjí samostatně, až se ale z obou podniků stane jediný, padnou administrativní a legální překážky a GlobalFoundries bude moci využít i práci, kterou zatím separátně prováděla polovodičová divize IBM. Zda to bude dost k tomu, aby společnost stačila konkurentům, jako je TSMC, Samsung a Intel, ale ukáže až budoucnost.

Zdroj: KitGuru

Byl pro vás článek přínosný?