Hlavní navigace

Slovenské O2 staví LTE v pásmu 3,5 GHz. Bude sloužit pro připojení domácností

29. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Loni v létě slovenský telekomunikační regulátor vydražil frekvence v pásmu 3,5 GHz. Zvítězily společnosti Swan a O2 Slovakia. Ta první již LTE na nové frekvenci spustila, druhá právě zahájila pilotní test v obci Zálesie. Takto vysoké frekvence nejsou vhodné pro mobilní telefony, využívány budou výhradně pro domácí připojení.

O2 (logo)
O2 (logo)

O2 tvrdí, že si novou síť může vyzkoušet každý, kdo má jeho SIM kartu a modem s podporou 3,5GHz pásma. V následujících měsících chce rozjet plně komerční provoz a také síť dostat i do jiných měst Slovenska.

Nároky zákazníků na datové přenosy neustále rostou. Zvyšují se požadavky na technologické parametry datových sítí, mění se chování uživatelů. I technologie LTE TDD ve frekvenčním pásmu 3,5 GHz nám pomůže v budoucnu tyto požadavky zákazníků naplnit. O2 jako jeden z prvních mobilních operátorů v Evropě začíná potenciál technologie reálně využívat, přičemž aktuální 4G služby na nové frekvenci již fungují v první lokalitě obce Zálesie,“ uvedla Martina Jamrichová, mluvčí O2.

 

Konkurenční Swan již rozjel LTE také v pásmu 3,7 GHz, ve kterém má frekvenční příděl i O2 Slovakia. Pásmo 3,7 GHz u našich východních sousedů využívá navíc ještě společnost Benestra. Ta však nespustila služby technologie LTE nebo WiMAX, ale Radwin 5000 Jet, která slibuje efektivnější využití pásma (tj. rychlejší přenosy).

MMF23

V Česku se frekvence 3,7 GHz teprve budou dražit, ČTÚ má v plánu aukci spustit ještě letos. A v pásmu 3,5 GHz zatím platí individuální oprávnění a úřad v tuto chvíli o využití pro celonárodní služby neuvažuje.

Zdroj: O2

Byl pro vás článek přínosný?