Hlavní navigace

Slovensko rozdá studentům 350 eur na nákup počítače

17. 5. 2023

Sdílet

Zdroj: Depositphotos (koláž: Cnews)
V rámci projektu Digitálny žiak začalo ministerstvo rozdávat žákům poukázku 350 eur (asi 8200 Kč) na nákup notebooku. Dotace se týká studentů základních a středních škol, peníze dostane zhruba každý čtvrtý školák. Stolního počítače se příspěvek netýká.

Celkem by poukaz mělo získat 152 tisíc studentů a první žáci z několika bratislavských škol jej již obdrželo. Využít státní příspěvek 350 eur pak mohou v konkrétních IT obchodech, které se do projektu postupně zapojují. Studenti pod 18 let věku si podle webu mají jít koupit počítač spolu se svým zákonným zástupcem.

Peníze obdrží student ve formě kódu. Nemusí jej vůbec využít, nebo si naopak může pořídit dražší počítač a doplatit. Počítač, který si koupí, musí ale splňovat několik parametrů. Předně musí jít o notebook, all-in-one nebo tablet s klávesnicí. Případně i příslušenství a software, ale zřejmě jen v kombinaci s počítačem. Stolní počítač projekt vůbec neuvádí. Zároveň zde není žádné omezení například na herní počítače (nebo jsem je v parametrech nenašel), ale nesmí jít o herní konzoli.

Podmínky:

  • zařízení musí být nové (vyrobené v roce 2022 nebo letos)
  • musí mít nainstalovaný operační systém, který umožní instalaci kancelářského balíku ve slovenštině, antivirového programu a který je kompatibilní se školními aplikacemi
  • displej s rozlišením minimálně 1366 × 768 px a minimálně 9,8"
  • alespoň jeden fyzický port pro periferie
  • fyzickou hardwarovou klávesnici se slovenskými popisky (může být bezdrátová)
  • místo myši může být touchpad nebo dotyková obrazovka
  • vestavěná kamera, repro a mikrofon
  • Wi-Fi
  • rozhraní pro možnost připojení k mobilním datům

Příspěvek má celkem obdržet 152 tisíc studentů. Větší část podle příjmu domácností do 60 % mediánu, to se týká všech ročníků. Ti musí doložit potvrzení o příjmech. Domácnosti v hmotné nouzi a v sociálně znevýhodněném prostředí získají tento příspěvek také.

Digitálný žiak (zdroj: Digitálna koalícia)

V jednom konkrétním ročníku (prvák na střední škole či pátá třída na víceletém gymnáziu) pak dostanou příspěvek všichni. Podle ministerstva jde o nejvíce postižený ročník online výukou kvůli pandemii covidu-19.

Důvodem pro tento program je podle ministerstva nedostatečná úroveň digitální zručnosti studentů a velké rozdíly vybavení mezi jednotlivými domácnostmi. Což se ukázalo jako problém právě během online výuky. Podle indexu DESI je Slovensko na chvostu digitální ekonomiky v EU (a Česko není o moc výše).

DESI index DESI index (zdroj: Digital EU)

Slovensko tento projekt financuje z fondů EU a celkem na něj má k dispozici 65 milionů eur. Poukazy pro studenty, pokud si je všichni vyzvednou, vyjdou na 53 milionů eur.

Celkem je v systému slovenského školství na základních a středních školách zhruba 650 tisíc žáků (460 tisíc na ZŠ, 130 tisíc na SOŠ a 74 tisíc na gymnáziích), příspěvek tedy dostane přibližně každý čtvrtý. Příspěvek obdrží i žáci, kteří nemají slovenské občanství, ale na Slovensku studují. Netýká se to ale studentů, kteří tam studují v rámci dočasné ochrany (Ukrajinci). Pro ně ministerstvo připravuje samostatný projekt.