Hlavní navigace

Snapdragon 820 přijde nejdříve za půl roku. Bude mít o 40 % výkonnější grafiku než S810

13. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Vývoj vlastního 64bitového procesoru Kryo se Qualcommu protahuje. Nový SoC Snapdragon 820 představil na letošním veletrhu MWC, ale dříve než na příštím ročníku této akce se v koncových produktech neobjeví. Vlajkovou lodí tak bude problémový Snapdragon 810. Firma mluví o dostupnosti až v první polovině roku 2016.

Schéma Snapdragonu 820
Schéma Snapdragonu 820 (foto: SlashGear)

Qualcomm bude do té doby detaily k novému čipu odhalovat postupně. Včera představil několik novinek týkajících se grafického a obrazového procesoru. Odhalil nástupce čtyřstovké řady GPU. Do Snapdragonu 618/620 zamíří Adreno 510 a do Snapdragonu 820 pak Adreno 530.

O druhém zmíněném firma tvrdí, že má ve srovnání s Adrenem 430 (v Snapdragonu 810) až o 40 % nižší spotřebu, ale zároveň je o 40 % rychlejší jak ve vykreslování grafiky, tak i obecných výpočtech. Podporuje rozhraní OpenGL ES 3.1+AEP i jeho náhradu Vulcan, dále pak RenderScript a OpenCL 2.0. Zvládá 64bitové adresování a s CPU bude umět sdílet virtuální paměť (právě kvůli GPGPU/OpenCL).

 

Snapdragon 820 má nativní podporu HDMI 2.0, přes kabel zvládne poslat 4K video s 60 snímky za sekundu. 4K video pošle také bezdrátově přes Miracast, avšak při poloviční snímkové frekvenci.

Součástí SoC bude dále nový obrazový procesor Spectra. Toto ISP si poradí s 14bitovými barvami, třemi fotoaparáty najednou (dva vzadu, jeden vepředu) a zpracuje 25Mpx snímky při frekvenci až 25 fps s nulovým zpožděním závěrky. Spectra je připravena na hybridní ostření i technologie jako refocus (zpětné zaostření).

KL hlasovani

Qualcomm stále tají detaily týkající se CPU. Kryo bude rozhodně kompatibilní s architekturou ARMv8 a vzhledem k průtahům ve vývoji musí firma nabídnout vyšší výkon než referenční jádra Cortex-A72, která už míří na trh. Ale jaké budou takty, kolik jader přijde, jak se bude lišit výkon, to zatím nevíme.

Zdroj: Qualcomm

Byl pro vás článek přínosný?