Hlavní navigace

Sonos Move 2: v hlavní roli dvojnásob reproduktorů a dvojnásobná výdrž (recenze)

10. 11. 2023

Sdílet

Zdroj: Cnews
Sonos si za dobu své existence vydobyl silnou značku na poli audiotechniky. Své starší modely modernizuje – nová generace Move 2 nabídne nově stereo zvuk, baterii s celodenní výdrží a USB-C s možností nabíjení připojeného smartphonu.

Obsah balení:

V krabici najdete mimo samotný reproduktor také nabíjecí základnu s přívodním USB-C kabelem o délce 2 metry a nabíjecí 45W USB-C adaptér. Pochvalu zaslouží Sonos za tradičně prémiovější balení svých produktů do látkového obalu a minimalizaci plastu v obalovém materiálu, a to včetně výplní.

V balení najdete vše, co k Move 2 potřebujete (kytička není součástí balení)

V balení najdete vše, co k Move 2 potřebujete (kytička není součástí balení)

Autor: Cnews

Parametry:

Reproduktory:
 • 2× tweeter po bocích pro vysoké frekvence
 • 1× mid-woofer pro středy a basy
 • 3× Class-D zesilovač
Připojení:

Wi-Fi 6 802.11ax (2,4/5 GHz), Bluetooth 5.0, podpora Apple AirPlay 2

Ovládání:

dotyková tlačítka, tlačítka pro zapnutí a párování, mobilní aplikace Sonos

Hlasový asistent:

Sonos Voice Control a Amazon Alexa

Baterie:

44 Wh, výdrž až 24 hodin

Nabíjení:

nabíjecí základna nebo USB-C

Odolnost:

IP56

Funkce:
 • Trueplay (pouze pro Apple zařízení)
 • ekvalizér
 • podpora Multi-room
 • přepínač pro hardwarové odpojení mikrofonu
Rozměry a hmotnost:

241 × 160 × 127 mm, 3 kg

Obsah balení:
 • Sonos Move 2
 • Nabíjecí základna (s délkou kabelu 2 metry zakončená USB-C)
 • USB-C napájecí adaptér (45 W)
 • Dokumentace

Vzhled:

Sonos se v oblasti vzhledu nikam moc nehrne a drží se osvědčeného designu nastaveném v první generaci Move. Pro někoho může být nedostatek vizuální inovace zklamáním, na druhou stranu proč měnit něco, co v zásadě funguje. První a druhou generaci reproduktorů Move od sebe rozpoznáte prakticky jen podle vrchní strany, kde se nachází část ovládacích prvků.

Z přední strany byste nový Move 2 těžko poznali od předchozí generace
Zepředu byste nový Move 2 těžko poznali od předchozí generace (zdroj: Cnews)
Vrchní stranu jemného žebrování zdobí nápis Sonos
Vrchní stranu jemného žebrování zdobí nápis Sonos (zdroj: Cnews)

Po vzoru modernizace Sonosu má Move 2 na vrchní straně kapacitní tlačítka s mírně zapuštěnou linií, která slouží pro regulaci hlasitosti. Stejnou linku je možné nalézt například na letos uvedených Sonos Era 100 a Era 300, což je zároveň i hlavní rozpoznávací znak, podle kterého můžete poznat nové generace Sonos reproduktorů od těch starých. Sonos se tentokrát rozhodl vystoupit ze své černobílé palety a nový Move 2 doplnil netradičně o třetí olivově zelenou barvu.

Standardní černou a bílou barevnou variantu doplnila nově olivově zelená

Autor: Cnews

Po ostatní designové stránce je Move 2 prakticky stejný jako předchozí generace, tedy protáhlý válec, který se ve spodní částí mírně zužuje. Přední a boční strany kryje jemná mřížka doplněná o nápis Sonos, na zadní straně pak najdete jakousi prohlubeň sloužící jako madlo a ovládací tlačítka (zapínací tlačítko, tlačítko pro párování Bluetooth a přepínač pro hardwarové odpojení mikrofonu). Při prvním uchopení mě mírně překvapila větší hmotnost 3 kg, vzhledem k rozměrům 241 × 160 × 127 mm, pořádné baterii a zvukovém kombu moje překvapení rychle vystřídal pocit, že v rukou držím pořádný a bytelný kus elektroniky, který si svoji váhu obhájí.

Dotykové kapacitní ovládání rozšířila posuvná linka pro změnu hlasitosti
Dotykové kapacitní ovládání rozšířila posuvná linka pro změnu hlasitosti (zdroj: Cnews)
Zapínací tlačítko společně s ostatními ovládacími prvky našly své místo v zadní prohlubni (zdroj: Cnews)

Gumová základna disponuje nabíjecím USB-C konektorem, skrze který můžete buď nabíjet reproduktor, nebo obráceně i připojený telefon (avšak pouze 7,5 W), nebo po zakoupení redukce jej můžete použít i jako linkový vstup. Za zmínku stojí také zvýšená odolnost IP56 zaručující ochranu proti vniknutí prachu a vodě.

Kvalita hudby:

Přestože nová generace toho co do designové stránky moc nenabízí, vylepšení v oblasti zvuku poznáte na první dobrou. Move 2 povyšuje mono zvuk na stereo, o který se stará dvojice tweeterů. Rozdíl ve zvukové kvalitě v porovnání s předchozí generací je určitě znát, neberte však Move 2 jako plnohodnotný reproduktor k vaší televizi. Jednak vám bude svými rozměry překážet, druhak je dvojice tweeterů tak blízko u sebe, že při sledování filmu stereo zvuk mírně zaniká. Daleko lepší stereo získáte například propojením dvou Sonos reproduktorů mezi sebou.

Při přenášení přijde vhod prohlubeň na zadní straně

Autor: Cnews

Hlavní mid-woofer starající se o středovou a basovou dokáže pořádně „rozdunět“, avšak v příjemném slova smyslu. Určitě se nejedná o zvuk tlumený přebytkem basů, basová složka spíše příjemně doplňuje přehrávané výšky a tvoří spolu vzájemnou symbiózu. Sonos má obecně všechny své reproduktory velmi dobře naladěny už z výroby, nicméně podle mého subjektivního názoru má Move 2 až moc basů, než by potřeboval.

To není naštěstí až takový problém a díky přítomnosti jednoduchého ekvalizéru v mobilní aplikaci je možné basy mírně zkrotit. Pro Sonos je pak samozřejmostí možnost propojení více reproduktorů mezi sebou a skrze vlastní multiroom řešení poslouchat stejnou hudbu ve více místnostech zároveň. Mírného vylepšení se dočkala i bezdrátová konektivita, skrze kterou budete do reproduktoru ládovat hudbu. Konkrétně se jedná o Wi-Fi 6 (802.11ax 2,4/5 GHz) a Bluetooth 5.0. Majitelé Apple zařízení mohou využít i AirPlay 2 a Trueplay.

Sonos se u Move 2 chlubí také podporou hlasových asistentů, konkrétně jejich vlastním Sonos Voice Control a Amazon Alexa. Realita je však taková, že Sonos Voice Control je v realitě prakticky nepoužitelný a Alexa je dostupná pouze po změně regionu a časového pásma na USA. Google Asistenta byste pak hledali vzhledem k probíhajícím soudním tahanicím Sonosu a Googlu marně.

Aplikace a ovládání:

Alfou a omegou při používání Move 2 je mobilní aplikace Sonos, která je dostupná jak pro Android, tak i pro iOS (případně pro ostatní platformy). Skrze aplikaci probíhá prvotní nastavení reproduktoru, jeho následné přidání do vaší multiroom sestavy a veškeré další nastavení.

Po propojení Move 2 do vaší sítě už nemusíte aplikaci pro přehrávání hudby používat. Například Spotify si přes svůj Spotify Connect automaticky připojí a začne hrát z reproduktoru. Pomocí aplikace můžete provádět nastavení ekvalizéru, ladit Trueplay, pracovat se spořiči baterie a mnoho dalšího.

Hlavní stránka My Sonos
Hlavní stránka My Sonos (zdroj: Cnews)
V aplikaci Sonos App je vidět aktuálně přehrávaná hudba
V aplikaci Sonos je vidět aktuálně přehrávaná hudba (zdroj: Cnews)

Pokud jste mimo Wi-Fi síť a chcete se připojit k reproduktoru skrze Bluetooth, stačí na pár sekund podržet zadní tlačítko pro párování, dokud LED dioda na přední straně nezmodrá. Poté uvidíte Move 2 jako klasický Bluetooth reproduktor ve vašem nastavení Bluetooth v telefonu a můžete se k němu připojit. Nejlepšího zvukového projevu ale docílíte při přehrávání skrze Wi-Fi, proto pokud máte možnost, doporučuji využívat právě tuto možnost a přehrávání přes Bluetooth si nechat na zahradní party akce.

Nastavení v Sonos App
Nastavení v Sonos App (zdroj: Cnews)
Nastavení Move 2
 Nastavení Move 2 (zdroj: Cnews)
Nastavení Move 2
Nastavení Move 2 (zdroj: Cnews)

Základní ovládání přehrávané hudby a hlasitost zvládnete pohodlně bez telefonu. Kapacitní tlačítka na vrchu vám poslouží pro přepínání skladeb, pauzování hudby a změnu hlasitosti. Návykové je gesto přejetí po zapuštěné lince pro změnu hlasitosti, kterou je možné najít i u letošních Sonos Era 100 a Era 300.

Výdrž:

Sonos vylepšil nový Move 2 nejen v oblasti zvuku, ale také ve výdrži. A to pořádně. Uvnitř nového Move 2 se ukrývá uživatelsky vyměnitelná 44Wh baterie, která dokáže zařízení zajistit výdrž až 24 hodin. Což je mezigeneračně skok o víc jak dvojnásobek. Dost ovšem záleží, jakým stylem reproduktor používáte a jestli máte v mobilní aplikaci aktivovaný spořič baterie (Wi-Fi i Bluetooth).

Nabíjet je možné reproduktor buď s nabíjecí kolébkou, nebo skrze USB-C
Nabíjet je možné reproduktor buď s nabíjecí kolébkou, nebo skrze USB-C (zdroj: Cnews)
44Wh baterie je opět uživatelsky vyměnitelná
44Wh baterie je opět uživatelsky vyměnitelná (zdroj: Cnews)

Po mém testování mohu udávanou výdrž ± potvrdit. Pokud chcete vyměnit baterii, stačí ze spodní strany nožíkem vyloupnout gumové krytky a odšroubovat dva šrouby. Tím se dostanete k celému modulu, který lze kus za kus vyměnit. Za novou baterii si Sonos na oficiálních stránkách řekne 89 € (asi 2200 Kč) a baterie je i zpětně kompatibilní s předchozí generací.

Hodnocení:

Sonos si zakládá na vysoké kvalitě svých produktů. Byť se Move 2 od svého předchůdce po designové stránce až na drobnosti moc neodlišil, stále nabízí notný upgrade, který poznáte hlavně při poslechu, kde je dvojice stereo tweeterů znát. Vylepšení doznala také výdrž, která stoupla dokonce na víc než dvojnásobek.

Mnozí výrobci často opomíjejí konektivitu na úkor ostatních parametrů, což naštěstí není doména Sonosu. Ten dopřál Move 2 moderní konektivitu Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0 (s podporou klasických kodeků SBC a AAC). Suma sumárum se tak jedná o perfektní bezdrátový reproduktor, který skvěle doplní buď vaši stávající sestavu multiroom, nebo poslouží jako vstupní brána do světa hudby podle Sonosu.

Všechno však není tak třpytivé, jak vypadá. Sonos si za svoji prvotřídní kvalitu obvykle nechává řádně zaplatit a za Move 2 si řekne 449 dolarů, což je přibližně 10 500 Kč. Vzhledem k tomu, že se jedná o výrobek od kalifornské společnosti, je nutno připočítat u nás i celní náklady a DPH. České e-shopy si za něj tedy řeknou více jak 12 tisíc. Pokud ale zdejší cenu překousnete, dostanete poctivý kus hardwaru s výborným zvukem a velmi návykovým systémem multiroom.

Líbilo se mi:
Nelíbilo se mi:

+ dvojice tweeterů se stereo zvukem

– vyšší cena

+ hutné basy

– pouze bezdrátové kodeky SBC a AAC

+ rychlá a přehledná mobilní aplikace

– horší podpora hlasových asistentů

+ dvojnásobná výdrž (oproti předchůdci)

+ možnost výměny baterie

+ hardwarové tlačítko pro deaktivaci mikrofonu

+ madlo pro přenášení

+ nabíjecí kolébka a reverzní 7,5W nabíjení

Byl pro vás článek přínosný?