Hlavní navigace

Sonos Ray: koncert vám doma neudělá, ale kvalitní zvuk z televize ano (recenze)

Sdílet

Zdroj: Cnews
Mezi dlouhodobě uznávané výrobce audio techniky se řadí i Sonos, který si pro nás v letošním roce připravil nový soundbar s označením Ray. Absence HDMI z něj však dělá tak trochu reproduktor pro specifické využití. Jak Sonos Ray hraje a vyplatí se jej pořídit?

Obsah balení:

V balení se nachází mimo soundbaru také napájecí dvoukolíkový kabel s délkou přibližně 1,9 metru a optický kabel. Marně byste hledali HDMI kabel, soundbar totiž žádným HDMI portem nedisponuje. O tom však až později. Balení ale musím pochválit – až na látkový obal pro soundbar je kompletně z recyklovatelného papíru.

Obsah balení Obsah balení (zdroj: Cnews)

Parametry:

Reproduktory:
 • dva šikmo mířící tweetery
 • dva midwoofery
 • dvě trubice pro bass reflex
 • čtyři Class-D zesilovače
Připojení: LAN, Wi-Fi 2,4 GHz, Apple Air Play
Ovládání: dotyková tlačítka, IR ovladač, mobilní aplikace Sonos
Funkce:
 • Trueplay (pouze pro Apple zařízení)
 • ekvalizér
 • noční režim, zvýraznění hlasu
 • Dolby Digital 5.1
 • podpora Multi-room
Rozměry a hmotnost: 559 × 95 × 71 mm, 1,98 kg

Vzhled:

Sonos Ray se drží svých typických barev a k dostání je v černé a bílé variantě. Přední stranu zabírá perforovaný plech s logem SONOS. Nad nápisem se pod jemným perforováním schovává notifikační dioda, která upozorňuje na změnu hlasitosti, případně propojení soundbaru s mobilní aplikací. Na spodní straně se nachází průhledné okénko pro infračervený příjem povelů.

Přední pohled (zdroj: Cnews)
Přední pohled (zdroj: Cnews)
Detail na perforovaný plech (zdroj: Cnews)
Detail na perforovaný plech (zdroj: Cnews)

Jinak hladkou vrchní stranu obohacuje trojice dotykový tlačítek se změnou hlasitosti a pozastavením/spuštěním hudby. Gestem, konkrétně přejetím prstem po tlačítkách, můžete přepínat skladby. Veškerá konektorová výbava se tak logicky ukrývá na zadní straně. Mimo otvor pro připojení napájecího adaptéru zde najdete už zmíněný optický audio vstup, LAN konektor s podporou 10/100 ethernetu a tlačítko pro aktivaci párování.

Detail na tlačítka (zdroj: Cnews)
Detail na tlačítka (zdroj: Cnews)
Sony Xperia 1 III zadní strana (zdroj: cnews.cz)
Sony Xperia 1 III zadní strana (zdroj: cnews.cz)

HDMI port byste zde hledali marně, Sonos se jej rozhodl v případě Ray vynechat. Své rozhodnutí obhajuje tím, že spousta levnějších soundbarů jej také nemá a Sonos Ray je primárně určený jako zařízení, které připojíte k druhé nebo třetí televizi v domácnosti, k počítači nebo herní konzoli. Navíc připojením soundbaru k herní konzoli přes optický výstup ušetříte jeden HDMI port.

Konektorová výbava Konektorová výbava (zdroj: Cnews)

Kvalita hudby:

V první řadě je nutno podotknout, že pokud hledáte soundbar pro večerní párty, nebude Sonos Ray to pravé ořechové. Daleko lépe vám poslouží jako podpora zvuku z televize nebo herní konzole. Při sledování filmů dokáže soundbar umocnit požitek ze sledování. Nejednou jsem sám sebe přistihl, jak si film užívám více než skrze reproduktory v mé televizi Philips.

Jakmile si ale chcete přes Ray pustit hudbu, rychle narazíte na limity vnitřních reproduktorů. Výsledný zvuk není vyloženě špatný, ale kupříkladu oproti Beam 2. generace zní více plechově a dunivě. Jednoduchý ekvalizér v mobilní aplikaci sice dokáže tyto nedostatky mírně zlepšit, stále ale platí fakt, že soundbar je určený spíše k podpoření zvuku z televize či jiného zařízení než k fungování jako samostatný reproduktor.

Na plnohodnotné Dolby Atmos nebo DTS také zapomeňte, přes optický kabel dostanete maximálně Dolby Digital 5.1. Uvnitř 56cm soundbaru se nachází dva středobasové měniče s bass reflex pro zvýraznění basů a dva výškové měniče s umístěním šikmo do stran. Všechny reproduktory pak míří dopředu směrem na vás. Žádné odrazy zvuku tedy nehledejte, byť při přehrávání Dolby Digital 5.1 obsahu tu lehký náznak prostorovosti je. Naštěstí můžete k soundbaru připojit další reproduktory, a tímto způsobem získat kvalitní prostorový zvuk.

Vnitřní rozložení reproduktorů Vnitřní rozložení reproduktorů (zdroj: Sonos)

Aplikace a ovládání:

Pro ovládání Sonos Ray můžete použít aplikaci v mobilním telefonu, případně jakýkoliv ovladač k televizi s infračervenými paprsky. Pokud k televizi vlastníte jakýkoliv chytrý ovladač komunikující s televizí prostřednictvím Bluetooth, máte bohužel smůlu. Je to z důvodu absence HDMI portu, skrze který lze přenášet i povely například pro snížení či zvýšení hlasitosti. Optický kabel toto neumožňuje.

Mobilní aplikace nabízí přehledné rozhraní rozdělené do 5 kategorií:

 • My Sonos – přehled nedávno přehrávaných skladeb,
 • Procházet – přehled služeb pro streamování a přehrávání hudby,
 • Systém – přehled připojených reproduktorů a jejich umístění v domácnosti,
 • Vyhledat – vyhledávání hudby podle názvu, alb a umělců napříč všemi službami,
 • Nastavení – nastavení připojených reproduktorů, hlasových asistentů, účtu a dalších.
Procházet (zdroj: Cnews)
Procházet (zdroj: Cnews)
kuki nastaveni
kuki nastaveni

Jakmile máte puštěnou hudbu nebo do soundbaru přichází zvuk z televize, vidíte ve spodní části okénko s aktuálně přehrávaným obsahem. Po kliknutí na okno vidíte přehrávaný obsah s dalšími možnostmi nastavení, jako je změna hlasitosti, aktivace nočního režimu nebo režimu pro zvýraznění diakritiky a další.

Okno s přehrávaným obsahem (zdroj: Cnews)
Okno s přehrávaným obsahem (zdroj: Cnews)
Ekvalizér (zdroj: Cnews)
Ekvalizér (zdroj: Cnews)
Noční režim se objevil v raném testovacím vydání Chrome OS (Foto: Scott Collier)
Noční režim se objevil v raném testovacím vydání Chrome OS (Foto: Scott Collier)

Pro připojení basových nebo prostorových reproduktorů stačí v aplikaci přejít do nastavení a vybrat soundbar, ke kterému chcete reproduktory připojit. Následně stačí postupovat podle návodu a dané reproduktory připojit.

Nastavení soundbaru (zdroj: Cnews)
Nastavení soundbaru (zdroj: Cnews)
Nastavení soundbaru 2 (zdroj: Cnews)
Nastavení soundbaru 2 (zdroj: Cnews)

Hodnocení:

Sonos Ray určitě není soundbar, který byste si měli pořídit jako hlavní audio výstup k televizi v obývacím pokoji. Daleko lepší uplatnění najde u televize v ložnici nebo dětském pokoji, kde vám jde o zesílení mluveného slova a umocnění požitku z poslechu. Až na několik neduhů se jedná o velmi povedený soundbar, který může pro mnohé potenciální posluchače díky své ceně představovat vstupní bránu do světa Sonos.

MM_AI

Tam, kde Ray mírně ztrácí na kvalitě zvukového projevu, přichází aplikace s širokými možnostmi nastavení a ovládání. Celkově se jedná o povedený soundbar, kterému je vadou na kráse snad jen absence HDMI portu. Je ale jasné, že v tomto případě míří Sonos na mladší publikum, které nemá problém vzít smartphone do ruky a ovládat soundbar skrze aplikaci.

Líbilo se mi:

Nelíbilo se mi:

+ jednoduché připojení a ovládání - chybějící HDMI stol
+ integrace do Multi-room - chybějící podpora hlasových asistentů
+ přehledná a funkční aplikace - dunivější basová složka
+ na své rozměry kvalitní zvuk s Dolby Digital 5.1
+ rozšíření o prostorové reproduktory

 

Byl pro vás článek přínosný?