Hlavní navigace

Novinka ve vypalování. Po letech přichází 128GB čtyřvrstvé zapisovací disky BDXL

12. 11. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Už to bude hodně dávno, co jsme tu naposled psali o optických médiích. Do této dnes až s gustem opomíjené kategorie ovšem dorazila důležitá inovace. Sony totiž uvádí na trh první čtyřvrstvé disky Blu-Ray (BD-R, respektive v tomto případě BD-R XL či BDXL) pro domácí zápis ve vypalovačkách. Tato média tak umožní pro potřeby zálohování nebo uchovávání dat zapisovat média s kapacitou 128 GB. Média BDXL s vysokou kapacitou na trhu již jsou, ale doposud jste mohli pořídit jen třívrstvé verze, které poskytují kapacitu 100 GB. Nová 128GB média používají čtyři záznamové vrstvy o fyzické kapacitě 33,4 GB na jednu a ECC technologii MLSE (Maximum Likelihood Sequence Estimation), která slouží už u třívrstvých médií. S touto konfigurací zapisovatelných disků Blu-Ray se ve skutečnosti počítá už ve specifikacích z roku 2010, ale reálná dostupnost se opozdila o několik let.

Čtyřvrstvé disky mají dlouhé zpoždění

Toto zpoždění zdá se způsobily problémy s implementací čtyřvrstvých médií. Podle tiskových materiálů Sony v těchto 128GB discích používá tři nové materiály, které musely být vyvinuty speciálně pro ně. Aby byla zachována dobrá čitelnost a kompatibilita. Nová by měla být látka záznamového média i materiál použitý mezi jejími vrstvami. A disky by měly mít i novou ochranou vrstvu. Kvůli čtyřem úrovním záznamu bylo totiž nutné poslední z nich umístit blíže k povrchu média (takže pozor na škrábance, což ale je standardní poučka pro nakládání s optickými médii).

Ilustrační foto (zdroj: Nuno Pinheiro / KDE)

KL hlasovani

Disky podporují zapisovací rychlosti 1× až 4× a je možné na ně tisknout. Budou poměrně drahá, cena na 1 GB vychází rozhodně hůře než u externích HDD. V balení po jednom disku (kód BNR4VAPJ4) mají stát 1500 jenů (asi 300 korun), balení po třech a pěti kusech (3BNR4VAPS4, 5BNR4VAPS4) je cena 3900 a 6000 jenů, neboli asi 800/1200 Kč. To jsou ovšem zaváděcí ceny v Japonsku, kde je elektronika obecně celkem drahá. Je možné, že časem se ceny sníží.

Vypalovačky BDXL se prodávají už hodně dlouho, ale podle Sony by i starší modely měly tyto nové disky podporovat, pokud je mechanika korektně připravená na specifikaci BDXL. Jak už bylo zmíněno, ta je hodně stará a se čtyřvrstvými médii počítá už dlouhá léta. Proto by mechaniky s těmito novými disky měly být kompatibilní, i když to teoreticky třeba může vyžadovat aktualizaci firmwaru. Seznam podporujících modelů můžete najít na této stránce. Ta je sice v japonštině, ale je možné se v ní celkem dobře orientovat i bez schopnosti číst dálnovýchodní písma, je třeba jenom v menu zvolit 128GB disky a poté značku mechanik.

Byl pro vás článek přínosný?