Hlavní navigace

Sony chystá mobilní handheld konzoli konkurující Switchi. Zařízení Project Q vyjde ještě letos

26. 5. 2023

Sdílet

Zdroj: Sony
PlayStation se dostává do mobilní podoby, která bude konkurovat Nintendu Switch, Steam Decku a podobným handheldům. Nebude to ale úplně rovnocenné herní zařízení.

Nintendo zažilo velký úspěch, když se z obývákových konzolí přeorientovalo na hendheldy se Switchem a zájem je i o handheld herní PC, jako je Valve Steam Deck (nebo teď ROG Ally od Asusu). Do tohoto mobilního hraní se teď pouští také Sony se svými konzolemi PlayStation. Firma představila zařízení pojmenované zatím pracovně Project Q, které by se mohlo dostat na trh ještě tento podzim.

Sony představovala na akci PlayStation Showcase tento týden novinky pro svou herní platformu a v jeho závěru poprvé odhalila handheld, tedy mobilní zařízení, které hráč drží v rukou a může ho dobře používat třeba na gauči, balkónu, zahradě, WC a tak podobně. Má zatím (interní) pracovní označení Project Q, ale je možné, či spíš pravděpodobné, že jeho finální jméno bude jiné.

Project Q má displej s úhlopříčkou osm palců (cca 20 cm) a poměrně útlý design, vypadá mnohem více jako tenký tablet s nasazenými ovladači proti buclatějším konzolím Steam Deck a ROG Ally, které potřebují aktivní chlazení. Zařízení Project Quantum je pravděpodobně pasivně chlazené, očekáváme, že používá nějaký úsporný SoC s architekturou ARM. Displej má mít „vysoké rozlišení“ (snad 1920 × 1080 bodů) a obnovovací frekvenci 60 snímků za sekundu. Ovládací prvky mají mít všechny funkce a tlačítka gamepadu Sony DualSense.

Nejdůležitější zatím známý detail je ale to, že se nejedná o samostatnou konzoli, nelze tedy mluvit o mobilní PlayStation nebo o obdobě Nintenda Switch. Project Quantum je spíše příslušenství, zařízení totiž bude fungovat jen jako přijímač pro hry streamované na dálku. Teoreticky by třeba mohly být i z cloudu, takže byste s ním mohli hrát mimo domov tam, kde se dostanete k rychlému internetu, ale vždy byste stejně byli závislí na nějaké službě (Sony PlayStation Now, RemotePlay). Prozatím ale Sony mluví jen o lokálním streamování, kdy na tomto handheldu budete hrát hru reálně běžící na vaší konzoli PlayStation 5 – musíte ji samozřejmě mít koupenou a nainstalovanou.

Toto streamování by mělo běžet po Wi-Fi, takže zařízení půjde použít jen v rámci domácnosti nebo tam, kam z bytu či domu dosáhne pokrytí signálem. Šlo by tedy o přenosný ovladač a vzdálený displej (plus audio) pro PlayStation 5. Hardware zařízení ale může být poměrně pokročilý, takže by asi mohlo mít další funkce, jako je brousení internetem, sledování videa nebo ovládání televize. Zde to bude záviset na tom, jaké různé aplikace a služby Sony do zařízení pustí. Třeba streamování PC her z GeForce Now a jiných cloudových služeb je asi dost nepravděpodobné, protože jde o konkurenty.

https://twitter.com/PlayStation/status/1661483440116727810

Více podrobností k tomuto zařízení by mělo být sděleno „během následujících měsíců“. Zařízení se má začít prodávat již letos (údajně „později v roce 2023“), takže už není moc daleko. Sony nejspíš bude chtít stihnout vánoční sezónu, a mohlo by tedy Project Q vydat někdy v říjnu nebo listopadu (o tomto měsíci mluví neoficiální zdroje). Asi ale není úplně vyloučeno ani dřívější uvedení. Zatím není jasné, jak drahé by zařízení asi tak mohlo být.

MMF23

Sony také představila Bluetooth bezdrátová sluchátka v designu ladícím s konzolí, které se s tímto zařízením budou dát používat (ale fungovat asi budou univerzálně, například i s PC).

Zdroje: Sony, The Verge (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?