Hlavní navigace

Sony končí s počítači. Divizi Vaio prodá japonskému investičnímu fondu

6. 2. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Spekulace posledních dnů se nakonec potvrdily. Sony vystupuje z obchodu s notebooky. Svou počítačovou divizi Vaio prodá japonskému investičnímu fondu Japan Industrial Partners (JIP). Tato společnost byla založena v roce 2000 a specializuje se na vratné investice a výhodné nákupy. Nejedná se o žádného počítačového velikána. Nový vlastník nicméně cítí, že by mohl na prodeji notebooků něco vydělat. Není známo, kolik ho převzetí divize bude stát. Sony každopádně končí, takže pod svou hlavičkou a se značkou Vaio žádné nové počítače neuvede.

K tématu: Samsung končí s notebooky, letos plánuje prodat pouze 7 milionů kusů

Podmínky obchodu společnosti stále vyjednávají. Konečné podmínky by měly být stanoveny na konci tohoto března. JIP se zpočátku soustředí především na japonský trh, není proto známo, jestli se kdy s novými produkty setkáme i my v Evropě. Sony se naopak bude plně věnovat smartphonům a tabletům. Vlastní výrobu a prodeje počítačů zarazí někdy na jaře. JIP zaměstná zhruba 250 až 300 lidí, kteří se v Sony podíleli na výrobě, návrzích nebo prodejích počítačů. Zbytek má naději v tom, že Sony uvolní pracovní pozice v jiných částech firmy.

 

Nedávno vyšlo najevo, že se s počítači v podstatě úplně loučí Samsung. Letos má prodat jen 7 milionů kusů, s tím, že se zaměří pouze na Chromebooky. Bohužel, trh s počítači se zmenšuje. Ačkoli je stále velký, neuživí už tolik velkých podniků. V tuhle chvíli se daří pouze Lenovu. Ostatní zavedení výrobci se potýkali s poklesem prodejů. Sony se počítačů nevzdá úplně. Investuje 5 % kapitálu nového podniku JIP.

Zdroj: Sony via The Verge