Hlavní navigace

Sony oznámilo ceny PlayStation 5. Dražší verze stojí 499 €, vydání 12.11., u nás trošku později

18. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: Sony
Sony oznámilo, kdy se začne prodávat PlayStation 5 a také ceny obou verzí, kde vám oproti Xboxu Series X udělá radost. A také už zdá se známe spotřebu, kde to možná bude horší...

Minulý týden vyložil konzolové karty na stůl Microsoft a oznámil ceny i den vydání Xboxu Series X i jeho levnější varianty Xbox Series S. Dlouho na sebe nenechalo čekat ani odhalení těchto skutečností u konkurenční PlayStation 5 od Sony. Také zde se teď konečně oficiálně dozvídáme kdy a za kolik.

PlayStation 5 půjde na trh 12. listopadu (novembra), o dva dny později než nový Xbox. Respektive, toto bude datum vydání pro několik prvních zemí, mezi nimiž my nejsme: USA, Kanadu, Mexico, Austrálii, Nový Zéland a Jižní Koreu. Evropa je až v druhé vlně, ale není třeba panikařit, ta dorazí jen krátce po první.

Zbytek světa dostane vesměs konzoli hned na to 19.11. Sony upozorňuje, že do toho někde mohou zasáhnout lokální regulace, například se ještě vůbec neví, kdy by se konzole mohla začít prodávat v Číně. V EU by ale asi tyto faktory neměly zdržet dostupnost, u nás s tak snad bude dát koupit už 19. listopadu.

Tip: Specifikace Sony PlayStation 5

Cena je stejná jako u Xboxu – tedy jak se to vezme

PlayStation 5 nakonec bude mít také při vydání vyšší cenu než 399 $ u předchozí generace. Stojí oficiálně 499 dolarů jako Xbox Series X. Tato částka bude 499 eur v EU, 449 liber v Británii, u nás oficiální cena zdá se bude 13 490 Kč. Respektive, tato cena stejná jako za Microsoftího konkurenta platí pro větší verzi konzole obsahující optickou mechaniku, která umí přehrávat 4K disky Ultra HD Blu-ray. To je srovnatelné, protože Xbox Series X ji má ve výbavě taktéž.

Ale Sony bude nabízet výhodnější alternativu v podobně čistě digitální (tj. hry a filmy budete muset stahovat) verze konzole. Model PlayStation 5 Digital už se dostává zpátky na onu příjemnější cenu 399 $, 359 £ nebo 399 €; česká cena je 10 790 Kč. Pokud tedy nechcete mít přehrávač 4K Blu-ray, můžete směle jít do této verze. Takže se vlastně dá říct, že PlayStation 5 je jen za 399 $ a stojí o 20 % méně než Xbox Series X.

Ceny konzole Sony Playstation 5 Ceny konzole Sony Playstation 5 (Zdroj: Sony)

Galerie: Odhalení Sony PlayStation 5: design, hry

Tip: Konzole Sony PlayStation 5 odhalena: podívejte se na design, hry, model Digital Edition

Podstatné je, že tato verze konzole má stejné výkonnostní parametry: stejně silné GPU a CPU, stejnou 16GB paměť a stejné 825GB SSD. A nejspíš i chlazení. Výkon tedy čekáme úplně identický.

Není to tedy jako Xbox Series S, který dokonce vyjde jen na 299 $, ale má zase výrazně redukovaný grafický výkon (a také jen 512GB úložiště), jde už o odlišnou konzoli určenou pro nižší rozlišení. S o čtvrtinu nižší cenou, než má digitální PS5, to může pro někoho (kdo není zaměřen na vysoká rozlišení) také dávat smysl, pro jiné zase může být lepší přístup Sony – digitální PS5 za 100 $ navíc bude o dost rychlejší, majíc plný výkon 499$ PS5.

Tip: Xbox Series X a Series S: ceny, datum, plné parametry konzolí

Obě firmy mají tedy jinak zaměřenou strategii, uvidíme, co bude mít větší úspěch. Nižší vstupní bariéra by měla nahrávat PS5 vůči velkému Xboxu Series X, který má ale zase pravda vyšší výkon. I když je pravda že v oblasti herních PC šly ceny hardwaru docela nahoru (a hráči jsou navíc ochotní nakupovat čím dál různého značkového příslušenství), takže je možné, že se navýšení ceny o sto dolarů ukáže i u konzolí jako něco, co nebude části cílové skupiny vadit. Asi by ale nepřekvapilo, kdyby Microsoft časem také vydal levnější verzi Xboxu Series X bez optické mechaniky s cenou 399–449 $.

Údaje o spotřebě

Mimochodem, nevím, jestli se tato informace už někde objevila, ale ve specifikacích teď Sony už uvádí i výkon zdroje konzolí (je uvedeno "power", takže by to typicky mohla být i maximální spotřeba). Optická verze má uvedeno až 350 W, digitální mírně nižších 340 W.

Docela dost, ale část je asi příděl určený pro USB periférie, externí disky a tak. Kolik bude skutečně hardware brát při hraní, uvidíme až z recenzí. Nicméně by nebylo úplně překvapivé, pokud by jádra CPU brala třeba až 65 W a integrované GPU až 200 W... Microsoft ještě zdá se spotřebo neprozradil, asi by ale také pod zátěží celkově mohla brát ztečí 300 W.

MM_AI

Datum vydání PlayStation 5 Datum vydání PlayStation 5 (Zdroj: Sony)

Předobjednávat můžete už teď

Zatímco den fyzické dostupnosti je pro Čechy a okolní země až 19. 11., už nyní máte možnost si konzole předobjednat, a to platí i pro naše území, nabízí je už od včerejška některé velké eshopy (například Alza.cz a CZC.cz).

Jakou konzoli byste brali v této generaci?

Zdroj: Sony

Byl pro vás článek přínosný?