Hlavní navigace

Specifikace 10Gb/s USB je hotová. Nová, 2× rychlejší verze se jmenuje USB 3.1

1. 8. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Snad jako odpověď na výkonnější proprietární rozhraní Thunderbolt, snad jako přirozená evoluce byla již začátkem letošního roku ohlášena nová revize standardu USB. Ta má za cíl zvýšit přenosové rychlosti tohoto univerzálního rozhraní na dvojnásobek, tedy z (teoretických) 5 Gb/s na 10 Gb/s. Jméno této nové revize bude nakonec USB 3.1 a její specifikace je již konečně hotova.

Dokončení standardu oznámilo konsorcium USB Implementers Forum včera (31. července/júla). Výrobci hardwaru a řadičů tak již mohou směle pracovat na uvedení rychlejší verze USB do praxe. Mnohé firmy ale nejspíše na návrzích začaly již dříve pracovat předem. Například firma ASMedia ještě v červnu (júni) přislíbila řadiče pro USB 3.1 na příští rok, byť tehdy použila označení USB 3.5, které nakonec použito nebylo.

USB 3.0 bude dvakrát rychlejší
USB 3.0 bude dvakrát rychlejší

Jak bylo zdvojnásobení rychlosti dosaženo? Specifikace definuje rychlejší režimy komunikace na úrovni fyzické vrstvy, počet vodičů v kabelech by tedy měl zůstat stejný. Nicméně součástí standardu je údajně také efektivnější kódování přenášeného signálu. Přenosové rychlosti v reálném provozu by proto nakonec mohly vzrůst i na více než dvojnásobek toho, co je možné vyrazit z USB 3.0. Samotné konektory a kabely budou ale zpětně kompatibilní – to jest budou fungovat i v počítačích a zařízeních se starší verzí portů a řadičů (jak USB 3.0, tak USB 2.0). Jejich nový, rychlejší režim ale pochopitelně bude fungovat jen při připojení k řadiči a zařízení standardu USB 3.1.

 

I díky zpětné kompatibilitě zřejmě USB 3.1 nebude mít nějaké větší problémy s tím, aby se prosadilo stejně jako USB 3.0. Atraktivita tohoto rozhraní spočívá v tom, že se jedná o průmyslový standard a početná konkurence výrobců způsobuje, že je jeho zahrnutí na základní desky či do zařízení levnou záležitostí, na rozdíl od již zmíněného Thunderboltu od Intelu. I ono rozhraní se brzy dočká rychlejší revize nazvané Thunderbolt 2. USB 3.1 tím ale asi sotva ohrozí, jak naznačuje například případ Aceru – minulý měsíc tato společnost prohlásila, že v rozhraní Thunderbolt nevidí žádnou perspektivu a zcela jej opustila.

KL hlasovani

Logo USB 3.0

Zdroje: www.usb.org

Byl pro vás článek přínosný?