Hlavní navigace

SSD s rychlostí 1,5 GB/s

21. 9. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

Japonská společnost PhotoFast oznámila jeden z nejrychlejších existujících SSD pod označením PowerDrive-LSI. V nadpisu opravdu není chyba, udávaná rychlost činí 1400 MB/s při čtení a 1500 MB/s během zápisu. A to vše za použití obyčejných MLC NAND čipů (MLC – multi level cell, s vícestavovými buňkami).

Výborného výsledku bylo dosaženo prokládaným zapojením čtyř SSD řadičů prostřednictvím 800MHz RAID procesoru LSISAS2108. Díky tomu Power Drive-LSI nabízí i docela vysoké kapacity, podle modelu buď 240, 480, nebo 960 GB. Toto všechno je podpořeno také vyrovnávací pamětí o velikosti 512 MB v podobě čipů DDR2 .

Takto rychlý SSD samozřejmě není možné zapojit do SATA (tedy, možné by to teoreticky bylo, ale ani šestigigabitové "SATA 3.0" nemá tak vysokou propustnost, aby tento SSD nebyl limitován). Pro komunikaci je tedy využívána osmilinková sběrnice PCI Express 2.0. To není ničemu na překážku, na rozdíl od některých dřívějších SSD do PCIe se dá z PowerDrive-LSI zavádět systém.

Jediné, co zůstává otázkou, je nezveřejněná cena, která však vzhledem k ostatním parametrům už asi nějak moc zajímavá nebude. S tím také bude souviset zejména v našich krajinách mizivá šance na nějakou dostupnost, která je jinak oznámena od příštího měsíce. I přesto jistě stojí takovýto počin za trochu pozornosti.

Zdroj: NordicHardware