Hlavní navigace

Stativ můžete nechat doma. Olympus vylepšil už tak skvělou stabilizaci obrazu

19. 12. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Do obchodů pomalu míří nejlepší současný fotoaparát od Olympusu – bezzrcadlovka OM-D E-M1 Mark II. Má hořčíkové mrazuvzdorné, prachu- a voděodolné tělo s velkým gripem, plně otočným displejem, velkým elektronickým hledáčkem a spoustou tlačítkem a voličů. K tomu obsahuje nový 20Mpx snímač s hybridním ostřením, rychlostí až 60 snímků za sekundu v plném rozlišení a možností záznamu 4K videa.

Zaujme také vylepšená mechanická stabilizace čipu. Olympus se od začátku soustředil na stabilizaci v těle, zatímco jeho objektivy mohly být jednodušší a levnější. Díky tomu Olympus stabilizoval všechna skla, která jste připojili (včetně starých přes adaptéry). To Panasonic, který rovněž dělá do formátu Micro 4/3, z počátku stabilizoval jen objektivy. Nyní mají oba výrobci jak mechanickou, tak i optickou stabilizaci. A E-M1 Mark II toho dovede využít nejlépe.

 

Výrobce tvrdí, že účinek pětisového stabilizátoru v těle činí 5,5 expozičního kroku a spolu s novým objektivem M.Zuiko 12-100/F4 (má vlastní stabilizátor) to může být až 6,5 kroku. Co to znamená v praxi? Známá poučka říká, že abyste pořídili z ruky ostrou fotku, musíte nastavit čas závěrky roven převrácené ohniskové vzdálenosti (přepočtené).

Olympus OM-D E-M1 Mark II
Olympus OM-D E-M1 Mark II 

U zmíněného objektivu s 100mm ohniskem (200mm v přepočtu na kinofilm) byste ideálně potřebovali 1/200 sekundy. Účinek 1 EV zkracuje potřebný čas o polovinu. Při 6 EV by to bylo 1/3 sekundy. U teleobjektivu něco nevídaného. Takový účinek se hodí primárně u nočních fotek, kdy se nemusí zbytečně zvyšovat ISO (a s ním i šum). Nebo u makra, kde se musí více přiclonit, aby v rovině ostrosti bylo co největší část objektu.

Jak ukazují praktické testy, na širších ohniscích dokáže E-M1 Mark II ustabilizovat i několikasekundové expozice. Na Imaging Resource udrželi v ruce noční fotku (12mm, ISO 200, F/2,8) se závěrkou otevřenou 4 sekundy. Dpreview se podařilo v noci dvousekundová expozice (38mm, ISO 200, F/5). Robin Wong ustál pět sekund (12mm, ISO 64, F/9).

KL24

Olympus M.Zuiko Digital ED 12‑100mm F4 IS PRO
Olympus M.Zuiko Digital ED 12‑100mm F4 IS PRO

Za špičkovou kvalitu si Olympus samozřejmě nechá královsky zaplatit. Tělo OM-D EM-1 Mark II se prodává za 55 000 Kč. Objektiv M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO je za 35 000 Kč.

Byl pro vás článek přínosný?