Hlavní navigace

Steam je oficiálně v Číně. Kvůli cenzuře tam zatím nabízí pouze 41 her

9. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: Cnews.cz

Nejpopulárnější herní služba Steam se až nyní dostala na obří čínský trh. Kvůli místním restrikcím to není nic jednoduchého a vždy potřebujete místního partnera. Pro Valve je jím společnost Perfect World, se kterou spolupracuje již pár let. Steam totiž v Číně částečně působil a provozoval službu pro hry Dota 2 či Counterstrike GO, ale až nyní to zkouší naplno.

Zatímco globální nabídka Steamu čítá na 48 tisíc herních titulů, v Číně zatím nabízí pouhých 41 her. Každý titul musí získat povolení. Úřady například blokují hry obsahující prvky čínské císařské minulosti nebo obsahující krev či mrtvoly (rázem je většina her mimo hru). Ale také hry, které se nějakým způsobem vysmívají čínskému prezidentu, jako v případě tchajwanské hry Devotion.

Každá hra v čínské verzi služby musí být prověřena ke schválení vládou. Jakmile dostane zelenou, bude čínskému vydavateli každého titulu přiděleno číslo ISBN. Zpřísněná pravidla pro vydávání her v Číně platí již přes dva roky.

Steam v Číně Steam v Číně

Čínští hráči se mohou zaregistrovat nově, nebo použít existující účet pro globální Steam. Ani s globálním účtem se ale nedostanou k jiným hrám. V blízké době také budou muset přejít na Steam China; Engadget zmiňuje, že globální klient přestane fungovat. Dva různé Steamy by v Číně mohly fungovat jen těžko. Aktuálně má v Číně účet na 30 milionů uživatelů a funguje tak trochu v šedé zóně.

DTZ24

Cenzura her ale není nic nového ani v západním světě. Třeba Wolfenstein 3D pro trh v USA nesměl obsahovat svastiky a ještě hůře dopadl v Německu. Z GTA V na japonském trhu bylo nutné vystřihnout (překvapivě ne rozkostičkovat) scény soulože. A Carmageddon? Ten se v některých zemích dočkal zelené krve a nahrazení chodců zombíky. Řadu her z ne vždy jasných důvodů odmítne také Google Play či App Store.

zdroj: Engadget

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.