Hlavní navigace

Steam ustoupil a tvůrcům her nechá více peněz

3. 12. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Valve minulý týden oznámilo novinky v tzv. Distribučním programu systému Steamworks. Nová smlouva mezi Steamem a studii nebo vydavateli má přinést tvůrcům her více peněz, Valve si totiž z prodejů ukousne nižší provize. Doteď si stejně jako jiné distribuční platformy nechával třicet procent. Nově se výše provize bude odvíjet od úspěšnosti hry.

Jakmile utrží přes 10 milionů dolarů, Steam si sníží provizi na 25 %. Po pokoření 50 milionů už provize budou činit jen 20 %. Pravidlo platí pro veškeré prodeje her, DLC, herních doplňků a jiných mikrotransakcí placených skrz Steam, a týká se pouze tržeb od 1. října 2018. V minulosti úspěšné hry si tedy budou muset počkat na další příjmy ve výši 10 a 50 milionů, aby jejich tvůrcům zůstalo 75, resp. 80 procent.

MMF23

TIP: Steam poběží svižněji. Zvýšil rychlost spojení s Českem

Valve nevysvětluje, proč pravidla mění až nyní. Pouze uvádí, že chce zůstat atraktivní platformou pro distribuci her. A peníze s tím jistě souvisí. Dominantní obchod s PC hrami nechce, aby od něj tvůrci utekli jinam. A že té konkurence je čím dál víc. Máme tady Origin, Uplay, GOG, Battle.net, Humble Bundle, vlastní obchod teď spustil Discord a Microsoft chce ze Storu také udělat lepší místo pro hráče.

Byl pro vás článek přínosný?