Hlavní navigace

Steve Jobs dostane posmrtně cenu Grammy za přínos hudbě

23. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Zvláštní cenu hudební akademie získá im memoriam také zakladatel Applu Steve Jobs. Zasloužil se o ni díky revoluci průmyslu, kterou způsobil iPod a později iTunes Music Store.

iPod se stal nejprodávanější značkou přenosných přehrávačů, zastínil i Walkman od Sony. Přitom byly první, už deset let staré, verze iPodů funkčně velmi omezené. Ale jejich jednoduché ovládání a správa písniček pomocí aplikace iTunes nadchla miliony uživatelů.

Hlavní přelom ale nastal v roce 2003, kdy Apple otevřel online hudební obchod, první svého druhu, jež dokázal spojit nabídky všech hlavních vydavatelství. Jejich pokusy vzkřísit prodej hudby skončily neúspěchem, ale Jobs je dokázal přesvědčit, že má řešení. Měl dokonce takovou moc, že si mohl dovolit určit cenu hudby. Každý song po 0,99 dolaru. Dnes je v iTunes Store 20 milionů písniček, letos v říjnu Apple ohlásil, že už prodal 16 miliard skladeb.

Kromě Jobse, který letos 5. října zemřel, obdrží cenu za celoživotní přínos hudbě i Allman Brothers Band, Glen Campbell, Antonio Carlos Jobim, George Jones, the Memphis Horns, Diana Rossová a Gil Scott-Heron. Ceny Grammy se budou udílet 12. února 2012, sošky za přínos hudbě jsou předávány už den předem.

Zdroj: TheNextWeb

Byl pro vás článek přínosný?