Studentka vytvořila displej ze střevních bakterií, na kterém lze hrát Doom

2. 2. 2024

Sdílet

 Autor: Cnews (s využitím DALL-E)
Problém je pouze nízká snímková frekvence, dohrát hru do konce by zabralo 600 let.

Bakterie upravené jako biologický displej pro hraní Dooma zní jako šílenost. Doom je ale známý mimo jiné tím, že se jej celá řada nadšenců snaží předělat tak, aby šel hrát na nejrůznějších obskurních zařízeních. Na hodinkách, teletextu, tiskárně, bankomatu, těhotenském testu, uvnitř jiné hry…

Studentka doktorského studia na MIT Lauren Ramlan nyní vytvořila pomocí simulace bakterií E. coli displej, na kterém se dá hrát Doom. Tedy takový opravdu organický displej s bioluminiscenčními bakteriemi.

Autor: Lauren Ramlan

Displej je v tomto případě vlastně destička s jamkami s „rozlišením“ 48 × 32. Každá jamka obsahuje geneticky modifikovanou bakterii, která se indukcí přiměje k fluorescenci, tedy ke změně barvy. Bakterie fungují jako jednobitové pixely a přepínají mezi světlými a tmavými stavy.

Na hraní byste ale potřebovali velkou trpělivost. Snímková frekvence je velmi nízká, neboť zobrazení jednoho snímku trvá bakteriím 70 minut. A do původního stavu se resetem dostanou za dalších osm hodin. Zahrát si jednu hru Dooma by tak trvalo asi 600 let. Doktorandka už prý ale má nápady na urychlení.

bitcoin školení listopad 24

Zdroj: The Register

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.