Hlavní navigace

Studentské revoluce. Tak se jmenuje virtuální výstava Paměti národa a Googlu

17. 11. 2020

Sdílet

Letošní oslava svobody spjatá s Mezinárodním dnem studenstva se vymyká zažitým standardům – ostatně stejně jako celý rok 2020. Tím spíše, že není možné masově slavit 17. listopad v ulicích, se některé subjekty snaží nabídnout program a obsah ve virtuálním prostředí.

Projekt Paměť národa spojil síly s Googlem, aby společně vytvořili výstavu Studentské revoluce. Chtějí ukázat kořeny původem českého mezinárodního dne a umožnit globální veřejnosti, aby se seznámila s kritickým děním v letech 1939 a 1989 prostřednictvím audiovizuálních materiálů.

Dne 17. listopadu 1939 byly v návaznosti na masové studentské demonstrace uzavřeny české vysoké školy. Nacistická armáda devět studentů popravila a více než tisícovku dalších deportovala do koncentračních tábora Sachsenhausen. Ve stejný den roku 1989 studentská demonstrace nabrala nečekanou sílu a odstartovala Sametovou revoluci, jež vedla k pádu totalitního režimu v Československu.

„On-line expozice Studentské revoluce vypráví dramatický a dojemný příběh mladých lidí, studentů z let 1939 a 1989, kteří se s nasazením svého života postavili proti bezpráví. Nechť inspirují svět, kde lidé o svoji svobodu stále bojují. My ji máme. A jako generace narozená do svobody se skrze příběhy dozvídáme její skutečnou cenu,“ komentuje výstavu ředitel a zakladatel projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa.

Výstavu Studentské revoluce si prohlédnete na webu projektu Google Arts & Culture. Ten existuje od roku 2011. Spolupracuje s více než dvěma tisíci partnery z osmdesáti zemí globálně. Dnes nabízí přes šest milionů digitalizovaných artefaktů.

MMF24

[video width="1280" height="720" mp4="https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2020/11/studentske-revoluce-vystava-pamet-naroda-google-official.mp4"][/video]

Zdroj: tisková konference

Byl pro vás článek přínosný?