Hlavní navigace

T-Mobile má nejrychlejší LTE v Česku. Spojením tří pásem dosáhne až 375 Mb/s

17. 12. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

T-Mobile následuje Vodafone a spouští síť LTE-A agregovanou ze tří pásem. A nabídne dokonce vyšší rychlost stahování než konkurent. Síť Vodafonu v Karlových Varech nabízí rychlosti až 300/50 Mbs. V pásmu 800 MHz využívá šířku 2 × 10 MHz, v pásmu 1800 MHz šířku 2 × 20 MHz a v pásmu 2100 MHz šířku 2 × 10 MHz.

Vývoj rychlostí LTE u T-Mobilu
Vývoj rychlostí LTE u T-Mobilu

Růžový operátor láká až na 375/50 Mb/s. Spojil stejná pásma jako Vodafone, tak jak je možné, že nabídne více? V pásmu 2100 MHz využil plnou šířku 2 × 20 MHz. Tím pomalu odstartoval konec 3G sítí. Doteď Vodafone i T-Mobile dělily pásmo na dva díly po 10 MHz pro 3G i LTE, T-Mobile už vyhradil celé pásmo pro LTE.

Zatím ale jen na dvou vysílačích. Jeden je v jeho sídle v pražských Roztylech (kde bylo 3G), druhý v obci Jíloviště v okrese Praha-západ (kde 3G předtím nebylo). Postupné vypínání 3G sítě je určitě důležitější zprávou než navýšení rychlosti LTE.

 

LTE-A agregované pomocí tří pásem u nás zatím podporuje pouze telefon Samsung Galaxy S6 Edge+ (specifikace LTE kategorie 9). T-Mobile už chystá aktualizaci firmwaru, který mu novinku zpřístupní. Stejně postupoval i Vodafone.

KL hlasovani

Rozšiřování pokrytí sítí LTE včetně vylepšování jejích parametrů je naší klíčovou prioritou a díky spojení tří pásem jsme se posunuli zase o krůček dál,“ říká Vladimír Klein, technologický ředitel T-Mobile, a dodává: „Velmi mě těší, že datový provoz v našem LTE prudce stoupá – koncem listopadu již dokonce překonal provoz v síti 3G.

Zdroj: T-Mobile

Byl pro vás článek přínosný?