Hlavní navigace

Tabulkám zdar. Microsoft Excel dnes slaví 30. narozeniny

30. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nejrozšířenější tabulkový procesor Excel byl vydán přesně před 30 lety, tedy 30. září 1985. Jako první se ale neobjevil na operačním systému od Microsoftu, nýbrž na Macintoshi od Applu. Microsoft tehdy ještě neměl na trhu systém s grafickým uživatelským rozhraním. Windows 1.0 přišly o pár měsíců později a navíc na nich běžel předchůdce Excelu Multiplan.

Ten byl původně vydán pro systém CP/M. Dostal se i na MS-DOS, ale tam jej žádná velká sláva nečekala, protože na IBM PC zprvu dominoval editor Lotus 1-2-3. Lotus pak ovládl i jablečnou platformu, která dala světu VisiCalc, vůbec první tabulkový procesor pro osobní počítače.


Excel 2.0 pro Windows s plnou GUI podporou a ovládáním pomocí myši

Lotus ale dlouho podceňoval Windows, první verzi připravil až v roce 1991 pro Windows 3.0. To už bylo rozhodnuto, že IBM PC a jeho klony se stanou synonymem osobních počítačů. Windows mezitím vystřídaly DOS a na nich už běžel Excel 3.0 (v pořadí druhá verze pro Windows, Excel 1.0 pro ně nikdy nevznikl).

Pokud vás historie Excelu zajímá, přečtěte si náš starší článek U zrodu gigantů, díl 2: Microsoft Excel. V něm se dozvíte více o pozadí tabulkových kalkulátorů, VisiCalcu, Lotusu i nástupu Excelu pro Windows. Pobavíte se také nad skrytými hrami v pozdějších verzích Excelu.

" frameborder="0" height="360" width="480">

" frameborder="0" height="360" width="480">

Od Excelu k MS Office

Všechny tři klíčové kancelářské nástroje Word, Excel a PowerPoint vznikaly už v 80. letech jako samostatné programy, tehdy ještě s jinými názvy Multi-Tool Word (1983, pro Xenix a MS-DOS), Multiplan (1982, pro CP/M a MS-DOS) a Presenter (1987, pro Macintosh).

MM_AI

 

Do jednoho balíčku s názvem Office 1.0 je spojil až v roce 1989. Opět jako první na Macintoshi, kde měl navíc i e-mailový klient. Office 1.0 pro Windows vyšel až v roce 1990, verze 3.0 i s Mailem přišla o dva roky později. Zatím poslední verze Office 2016 vyšla minulý týden.

Byl pro vás článek přínosný?