Hlavní navigace

Tajemný český bojový dron Bivoj míří na Ukrajinu

13. 6. 2022

Sdílet

Zdroj: Jiří Ilb
Na webu zbraneproukrajinu.cz se objevila nová kampaň na kompletně český bojový dron. S cenou nižší než turecké Bayraktary se na Bivoji v několika exemplářích mají Ukrajinci již zaučovat. Informací je velmi málo, berte je prosím s rezervou.

Web je fiktivním e-shopem iniciativy Dárek pro Putina, za kterým stojí podnikatel Dalibor Dědek. Prostřednictvím produktů vhodných pro vojáky na frontě (zbraně, ale i zdravotnické pomůcky) mohou lidé přispívat ukrajinské ambasádě, která poté zakoupí již reálné prostředky. Peníze tak nejdou na „konkrétní tank“, jejichž cena je většinou vyšší než běžný příspěvek.

https://twitter.com/DarPutinovi/status/1538924359112327168

Na novou kampaň upozornil Jiří Ilb, který současně uvádí, že nelze poskytnout žádné podrobnější informace. Má jít o vojenský projekt, jehož vývoj probíhal poslední roky v utajení a nyní žádá o armádní certifikaci. Na té ovšem ukrajinská strana v současné situaci netrvá. Dalibor Dědek měl zakoupit několik kusů pro Ukrajinu napřímo.

A25 Bivoj

Existuje několik snímků (spíše renderů) a jedno krátké video. A také jméno: A25 Bivoj. Dron má netypicky křídla se zápornou šípovitostí s rozpětím 3,3 metru, dolet až 200 kilometrů, výdrž 4 hodiny a možnost nést náklad o hmotnosti 8 kg. Může nést pozorovací zařízení stejně jako bojové prostředky.

Dron A25 Bivoj s katapultem Dron A25 Bivoj s katapultem (zdroj: zbraneproukrajinu.cz)

Uváděná cena je 30 milionů korun za celou sadu, která zahrnuje tři drony, startovací katapult a řídicí stanici. Samotný jeden dron vyjde na 700 tisíc. Turecký Bayraktar TB2 má cenu okolo 100 milionů, ale také třikrát větší rozpětí křídel, výrazně delší výdrž ve vzduchu (24 hodin) či nosnost.

MMF24

K dronu se Armáda ČR vyjádřila pouze neurčitě. Má jít o kompletně český výrobek a například ani není jasné, kde se v Česku dron vyrábí. Je za tím opatrnost daná mj. i známým zničením skladu ve Vrběticích.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.