Hlavní navigace

Šílenost roku: Team Group má M.2 SSD osazené AIO vodním chladičem se 120mm radiátorem

27. 9. 2021

Sdílet

Zdroj: Team Group
Do novoročního bilancování je ještě daleko, ale laureát ceny za největší hardwarovou šílenost roku 2021 už je asi jasný.

NVMe SSD mají při plném zatížení často docela vysokou spotřebu, u highendových modulů M.2 se uvádí maximální příkon až 8–9 W. Tudíž jejich chlazení je relevantní otázka, byť většinou vyřešená prostými pasivy. Existují ale i bizarnější řešení jako vysoké heatpipe chladiče neb vodní bloky pro zapojení SSD do custom okruhu. Ovšem teď tu asi máme vítěze, protože větší divočinu asi dlouho nikdo nevyrobí: SSD s vlastním AIO chladičem.

T-Force Cardea Liquid II

Toto SSD teď představila firma Team Group – mezi výrobci SSD méně známá, ale jde o jednoho z tchajwanských výrobců paměťových modulů (v roce 2018 byl hned za Transcendem a Apacerem), jenž vedle toho vyrábí také SSD. Nyní firma představila nové modely pamětí (včetně například DDR5) a také nová SSD, a mezi nimi je i modul M.2 s názvem T-Force Cardea Liquid II. A je to skutečně zatím první (a kdo ví, jestli ne poslední) SSD, které je chlazené vlastním vyhrazeným AIO chladičem.

Toto SSD má vlastní vodní okruh (uzavřený) a vlastní radiátor se zřejmě 120mm ventilátorem, jenž logicky bude třeba osadit na některou z výdechových pozic počítače. Radiátory stavěné na jediný 120mm ventilátor nejsou nějak vysoce účinné a například u CPU takový chladič má nižší výkon než kvalitní vzduchové chlazení. Nicméně pro SSD, jehož spotřeba a tepelný výdej by měly být proti procesoru o řád nižší, by měl naopak mít kapacity víc než dost.

Radiátor je opletenými hadicemi zapojený do vodního bloku s integrovanou pumpou, který je přiepvněn na modul M.2. Pokud jste již nějaké SSD do M.2 měli v ruce a osazovali, asi víte, že jde o hodně subtilní a úzkou destičku. Vodní blok s pumpou má proto nezvyklou konstrukci, je vertikální, poměrně úzký a naopak vysoký.

TeamGroup T Force Cardea Liquid II M.2 PCIe Gen 4 SSD 5 TeamGroup T-Force Cardea Liquid II M.2 PCIe Gen 4 SSD (Zdroj: Team Group)

Je zdá se také průhledný a opatřený RGB podsvícením, takže bude možné dívat se, jak v něm oheň a voda svádějí lítou rubačku dvou rozzuřených živlů. Podsvícený je jinak i ventilátor na radiátoru, obojí je ARGB se standardním konektorem, takže chladič bude možné připojit k centrálnímu řízení lightshow vašeho PC.

Samotné SSD by mělo být odpovídat nejrychlejšímu dnešnímu highendu s rozhraním PCI Express 4.0 ×4. Není přesně řečeno, jaký je použitý řadič, ale pravděpodobně by to asi mohl být Phison E18 se 176vrstvou NAND Micron, která odkáže výkony tohoto řadiče ještě o kousek posunout. Tento řadič použila Team Group i ve svém předchozím PCIe 4.0 SSD Cardea A440. Rychlosti sekvenčního přístupu by pak mohly dosahovat až 7400 MB/s ve čtení a až 7000 MB/s v zápise.

Je však také možné, že díky osazení vodního chladiče ve výchozí konfiguraci bylo možné SSD ještě oproti běžné verzi Cardea A440 nakopnout k vyššímu výkonu tím, že firma zvýšila takty a možná napětí řadiče. Řadiče SSD mají integrovaná jádra ARM plus ASIC bloky sloužící ke zpracování I/O operací, ECC a dále třeba šifrování. Navýšení taktů nad běžnou úroveň tedy vedle zhoršení spotřeby může zlepšit také výkon SSD.

Nevíme, zda toto Team Group opravdu udělala, ale pokud by zde řadič opravdu byl významně „přetaktovaný“ a díky tomu toto SSD mělo vyšší výkon než ostatní alternativy, pak by to vlastně bylo i svým způsobem zajímavé a trošku by to i mohlo ospravedlňovat použití obrovského AIO chladiče, který si, ať se na to dívám jak chci, ze všeho nejvíc říká o příměr s příslovečným chozením s kanónem na vrabce.

Galerie: TeamGroup T-Force Cardea Liquid II M.2 PCIe Gen 4 SSD

Cena a datum vydání zatím nejsou známé

Toto SSD Team Group T-Force Cardea Liquid II je zatím podle výrobce pořád ve fázi příprav a ještě tedy asi chvíli potrvá, než se začne prodávat. Cenu zatím netušíme, za takto extrabuřtové chlazení ale logicky bude účtován poměrně velký příplatek, zvlášť když je použité AIO atypické. Snad alespoň tento chladič půjde z modulu M.2 sejmout a transplantovat v budoucnosti na další, ještě výkonnější modul, což by atraktivitu tohoto řešení trochu zlepšilo.

Tak jako tak to asi bude výstřelek pro ty, kdo chtějí něco nezvyklého a efektně vypadajícího do své načančané a vytuněné sestavy. Praktických důvodů pro pořízení moc nebude. Je zda také ještě problém, že takto vysoký chladič nepůjde zdaleka nainstalovat do všech slotů M.2, zejména bude kolidovat například s grafickou kartou osazenou vedle slotu M.2 a také bude třeba se vypořádat s hadicemi.

Zdroje: Team Group, Tom's Hardware