Hlavní navigace

Technologie Action Audio převádí obraz sportovního utkání na zvuk. Nevidomí tak mohou míček slyšet

16. 3. 2021

Sdílet

Zdroj: AKQA

Australská univerzita Monasch ve spolupráci s organizací Tennis Australia tvoří program na přepis obrazu na zvuk. Action Audio je něco jako Braillovo písmo, ale pro uši. Jeho cílem je, aby si i neslyšící mohli vychutnat sportovní utkání téměř naplno. Každého zřejmě napadne, že od toho je tu zvukový komentář. Podle tvůrců jde ale o něco úplně jiného.

Nevidomí či slabozrací lidé už dnes používají zvukové popisy. Když hráč odpálí míček bekhendem a komentátor to svými slovy popíše, je to pořád jiný vjem, než když stejnou akci vidíte. Zvukový popis má umožnit, abyste si ji představili přesně tak, jak se odehrála. Pomocí abstraktních zvukových signálů sledujete míč ušima.

Technologie funguje pomocí trojrozměrných prostorových dat z vysokorychlostní kamery Hawk-eye (firmu vlastní Sony). Ta v reálném čase sleduje polohu míčku i dění na hřišti. Každý úder je potom pomocí AI převeden na nový zvuk, který jej přesně popisuje. Prostorový zvuk umožňuje vnímat, na kterém místě hřiště se míček nachází. Technologie byla použita v několika zápasech na letošním Australia Open jako samostatný zvukový kanál.

Tip: Jaké technologie šlo vidět na mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku?

MM_AI

U tenisu je to ze všech sportů zřejmě nejjednodušší (když nepočítáme ping pong). Výzkumníky čeká u jiných sportů mnohem složitější práce, aby umělá inteligence správně rozpoznala všechny důležité pohyby. Projekt byl inspirován senzorickou substituční technologií neurologa Davida Eaglemana. Ta zkoumá možnosti, jak zachytit mluvené slovo a proměnit jej třeba ve vibrace náramku.

zdroj: digitaltrends

Byl pro vás článek přínosný?