Hlavní navigace

Tegra „Wayne“: 28nm technologie, osm ARM jader

3. 7. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Server Bright Side of News získal zákulisní informace o čipu od Nvidie, který bude nástupcem dosud nevydaného „Kal-Ela“ aneb Tegry třetí generace. Na počest Batmana nese kódové označení Wayne, oproti svému předchůdci má být přibližně dvakrát výkonnější.

Je-li na nepotvrzených informacích něco pravdy, pak byl Lukáš Václavík ve svých věštbách až příliš skromný. SoC Tegra Wayne, který by měl oficiálně přijít na trh během příštího roku, má být vyráběn 28nm postupem a pod kapotou nalezneme až osm jader architektury ARM. Ale to trochu předbíhám. Připomeňme, že Nvidia vyvíjí své vlastní ARM jádro pod označením Project Denver, na něj je ale ještě příliš brzo a tak předpokládáme, že Wayne bude spoléhat na Cortex-A15 přímo od firmy ARM.

Wayne (aneb Tegra T40) bude existovat ve dvou docela odlišných variantách. Ta první, s pracovním názvem „Robin“, bude určena především pro chytré telefony. Bude obsahovat čtyři ARM jádra, jejichž takt by měl být minimálně 1,5 GHz (přesně se Nvidia rozhodne až podle spotřeby, která by měla zůstat stejná, jako u Kal-Ela), a „minimálně 24“ jader grafického akcelerátoru, jehož architektura by měla vycházet z generace Fermi. To znamená, že budou plně podporována rozhraní DirectX 11, OpenGL 4.x a OpenCL 1.x, samozřejmě také CUDA a explicitně byla zmíněna i plná podpora PhysX.

Silnější verze pojmenovaná „Batman“ je zaměřena na tablety, lehké notebooky s úhlopříčkou do 13,3" a kdo ví, možná i pro malé stolní počítače – nezapomínejme, že Windows 8 budou podporovat i architekturu ARM, a že Wayne tedy bude soupeřit i s procesory Intel Atom nebo APU od AMD architektury Bobcat (konkrétně čipy Krishna a Wichita). Batman se pochlubí hned osmi ARM jádry a jeho GPU by mělo mít „až 64“ CUDA cores.

Výrobci mobilních zařízení a vývojáři software obdrží prototypy Tegry T40 už v prosinci/decembri letošního roku. Nvidia by smartphony a tablety s novým čipem ráda měla na trhu v říjnu/októbri 2012, na kdy je naplánováno oficiální vydání Windows 8.

Zdroj: Bright Side of News