Hlavní navigace

Tenda W268R: 802.11n levně a stylově

8. 7. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

První seznámení, parametry

Úvodem je nutné konstatovat, že 802.11n dnes již skutečně není luxus a zařízení, které jej nepodporují, jsou buďto extrémně levná nebo výběhová a starší. Výrobci čipsetů, které všechny bezdrátové zařízení pohánějí, již ani čisté „géčka“ nevyrábějí. Na druhou stranu je pro využití potenciálu nutné použít pokročilejší a pochopitelně i dražší multi-anténní systémy nazývané MIMO (Multiple-input multiple-output - více vstupů více výstupů), které je základem výkonu a skvělých vlastností „nkových“ sítí.

 


Levná a hezká krabička z Číny

V dnešní recenzi se podíváme na zařízení značky Tenda s označením W268R. Pokud oblast síťových prvků příliš nesledujete, může Vám tato značka připadat divná, na trhu si však pomalu ale jistě upevňuje pozici. Nabízí celou řadu síťových prvků pro domácnosti i firemní použití, které se snaží bojovat obvyklými zbraněmi nových značek a výrobců – velmi atraktivní cenou a funkční výbavou.

Testovaný bezdrátový router je koncepcí i vzhledem poměrně netradiční – na první pohled netrénované oko neodhadne, že má bezdrátové části. Důvodem jsou chybějící „tykadla“, které se stal synonymem drtivé většiny bezdrátových prvků. Tenda W268R má anténu integrovanou, výrobce ji v specifikacích přisuzuje výkon 2 dBi, přičemž na těle chybí konektor pro připojení externí náhrady. Koncepčně se tak jedná o typické domácí zařízení, u kterého jsou design a nenápadný profil klíčovými vlastnostmi.Štíhlé tělo zařízení je vyrobeno z plastu – vrchní část v bílém lesku, což je něco jako firemní barva výrobce (spolu s oranžovou) a spodek v klasické matné šedi. Možnosti montáže nijak nevybočují a kromě klasického postavení „na plocho“ zahrnují i možnost pověšení na stěnu. Díky decentní sadě indikačních diod na vrchní straně a malým rozměrům není problém postavit W268R i na pracovní stůl. Tenda totiž nepodlehla nehezké módě super-svítivých modrých diod, která již útočí i na síťové prvky, a zvolila zelenou barvu s relativně nízkým jasem.

WPS vás naučí nezanedbávat bezpečnost

Proč si vlastně dávat bezdrátový router na stůl? Tenda W268R je totiž vybavena funkcí WPS (Wi-Fi Protected Setup), která byla vyvinuta pro jednoduché připojování zařízení do zabezpečených bezdrátových sítí. Funguje obvykle na dvou principech – buďto využije pro spojení PIN kód napsaný přímo na zařízení (není sice unikátní, ale také by se neměl opakovat a uhodnout jej je téměř nemožné) nebo na tzv. PBC neboli Push Button Config, který pro potvrzení spojení využije stisk fyzického tlačítka přímo na zařízení.

WPS funguje bezvadně – pro spojení využívá šifrování WPA2-PSK AES s vygenerovaným klíčem a samotný proces zapojování maximálně zjednodušuje. V moderních operačních systémech (určitě Windows 7, možná i Vista po některých aktualizacích) je přímo podporovaný systémem, nebo můžete využít nástrojů od výrobce vaší Wi-Fi karty. Hlavní výhodou je pak možnost mít síť zabezpečenou skutečně dlouhým a bezpečným klíčem a přitom si připojování zbytečně nekomplikovat.

Instalace a administrace

Instalaci a prvotnímu kontaktu s nastavením se dovozce i výrobce poměrně intenzivně věnoval, díky čemuž vznikl přehledný průvodce prvotním nastavením, kterého najdete na přiloženém CD. Je kompletně lokalizován a provede uživatele nutnými částmi nastavení – tedy konfigurací WAN rozhraní i bezdrátové sítě.Ukázka průvodce

Samotné administrační rozhraní routeru je již tradičně webové, v tomto případě však vzhledově i koncepčně spíše 5 let v historii. Využívá dnes již zapomenutých rámců (frames) a má velmi slabé uživatelské rozhraní  - na tuto administraci se designér ani UX specialista rozhodně nepodíval, což je škoda. Abychom pouze nekritizovali, tak navzdory absenci designu a špatnému rozhraní v administraci nakonec všechno najdete a snad i nastavíte – jen pro uživatele současných webů a webových aplikací půjde o návrat do minulosti.

Výrobce se příliš neobtěžoval zabývat se jinak obvyklými marketingovými praktikami spojenými s omezováním určitých funkcí a proto je W268R navzdory poměrně jasnému směrování do domácnosti nabitá funkcemi. Na druhou stranu však přehlednost a jednodušší ovladatelnost pro méně zkušené uživatele – například slibovaný QoS je přítomen jako čistě manuální omezování propustnosti, služeb či přímo URL pro všechny nebo vybrané uživatele. Nelze tedy nastavovat priority, ale pouze rigidně omezovat nebo přidělovat pásmo či služby určitým klientům. Stejně komplikovaně je nutné nastavovat i porty a směrování pro podporu některých typů VPN připojení, které nemají v administraci zvláštní položku.

Omezování a filtrování je skutečně hodně propracované a uživatelům připojeným na tento router můžete velmi podrobně a komplexně přistřihávat křidélka. V testované verzi chyběla v anglickém návodu zmíněná funkce URL monitor, která by umožňovala sledovat a zaznamenávat navštívené adresy – sen velkého bratra a paranoidních rodičů.

Celkově je funkční výbava na velmi vysoké úrovni – obsahuje mimo jiné i funkcionalitu WDS (Wireless Distribution System), které umožňuje tento router zapojit do větší sítě pro rozšíření jejího pokrytí a dosahu.

Jak testujeme bezdrátové routery

Většina proveditelných měření se u síťových zařízení pochopitelně zaměřuje na datovou propustnost a případně také stabilitu spojení. U bezdrátových zařízení se k tomu přidávají i schopnosti antény poradit si s horšími podmínkami, které se nejvíce podepíšou právě na celkové přenosové kapacitě nebo stabilitě.

Pro testování schopností bezdrátových routerů jsme si vybrali osvědčený testovací nástroj pro síťové přenosy zvaný iperf, v různých nastavení prověřujících přenosové schopnosti. Specificky jde o jednosměrný přenos v jednom vláknu, jednosměrný přenos v pěti vláknech, obousměrných přenos v jednom vláknu každým směrem a nakonec obousměrný přenos v pěti vláknech každým směrem.

Na dohled, za stěnou i pod podlahou

Tyto testy provádíme v třech lokacích v různé vzdálenosti od samotného routeru pro otestování přenosových schopností v horších podmínkách. První místo nazvané „přímá viditelnost“ je 1,5 m od routeru a dosažené výsledky odpovídají použití v rámci jedné místnosti. Druhé místo nazvané „přes zdi“ se nachází vzdušnou čarou za trojicí zdí a zavřenými dveřmi, což odpovídá použití ve vzdálenějším koutu bytu či stejného poschodí domu.
Třetí místo příznačně nazvané „extrémně špatné podmínky“ je v našem testu jako konečné rozsouzení schopností antén bezdrátového routeru. Nachází se totiž přibližně 3 stěny daleko a půl poschodí níže, přičemž v cestě signálu tak stojí železobetonový strop i schody. Některé routery v této situaci zcela selhávají, což se ve výsledcích objeví jako rychlost přenosu 0 Mbit.

Ve všech lokacích se testování opakuje minimálně tolikrát, dokud nejsou výsledky s minimální odchylkou (obvykle stačí 3 krát). Probíhá na stejném kanálu (1 s pomocným kanálem 5 pro 802.11n sítě) s žádným nebo minimálním rušením.

Vše dvakrát a pořádně

Měření probíhá pomocí Wi-Fi USB adaptérů Linksys WUSB600N ver.2 a Belkin F5D8053 v6, které se odlišují jak v použitém chipsetu (Belkin  - RT2870 a Linksys - RT3572) tak v konfiguraci MIMO (Belkin – 2×3 a Linksys – 2×2). Serverová část iperf-u běží na stolním počítači s gigabitovou sítovou kartou a USB adaptéry na notebooku.
V budoucnu, při rozšíření 3x3 zařízení, které jsou na trh uváděny v průběhu tohoto roku, možná sadu obohatíme o 3x3 klient (potřebné čipy byli ohlášeny/uvedeny na letošním CES-u). Běžně dostupná je dnes pouze Wi-Fi karta Intel 5300 nebo 6300, kterou najdete ve velmi malém počtu notebooků nejvyšší třídy – až doposud byli její schopnosti totiž v podstatě nevyužitelné.
Pokud Vám vrtá v hlavě, proč používáme v principu syntetický test, když by bylo možné přenášet i reálná data, odpověď je jednoduchá  - lepší opakovatelnost a přesnější výsledky. Iperf podává konzistentní výsledky, nabízí přesné měření rychlosti, výborné možnosti nastavení a není téměř vůbec závislí od nastavení systému a proto spolehlivě měří surový výkon a ne dílčí vliv různých dalších článků řetězce (například nastavení FTP klienta, stav operačního systému atp.).

Zkušenosti z používání a výkon

Instalace i samotný provoz je bezproblémový a možnosti zabezpečení zcela dostatečné. Funkční výbava převyšující standard dané cenové skupiny si vybírá daň v možnosti přetížit router – pokud nastavíte a příliš mnoho omezení a filtrování v kombinaci s většími datovými toky v desítkách megabitů, bude procesor uvnitř zařízení limitujícím faktorem. Toto je však poměrně normální chování a nelze očekávat, že zařízení za 600 Kč bude excelovat ve všech směrech.

Dosah signálu je pochopitelně omezen možnostmi integrovaných antén (český dovozce uvádí, že uvnitř jsou dvě všesměrové antény), přičemž udávaná MIMO konfigurace by měla být pouze základní 1×1 – tedy jeden vysílač a jeden přijímač. I proto je udávaný limit přenosové kapacity fyzické vrstvy 150 Mbit a dosah na delší vzdálenost nebo ve špatných podmínkách byl očekávatelně horší.


V extrémně špatných podmínkách nebylo možné navázat spojení s testovacím adaptérem Linksys.

Přenosové rychlosti a stabilita bezdrátového spojení při přímé viditelnosti je výborná a od výrazně dražších produktů se výrazně neodlišuje. Problémy nastávají až při ztížených podmínkách, ve kterých se naplno projeví omezení integrované antény a dané MIMO konfigurace. Úplné selhání nastává v extrémně špatných podmínkách s přestupem signálu stropy a několika zdmi, kde W268R nefunguje buďto vůbec nebo spíše sporadicky. Dané místo přitom není univerzální zabiják signálu – lze v něm dosáhnout rychlostí pouze o kousek nižších, než W268R zvládla přes pár zdí.

Napájecí adaptér s výstupním napětím 9V při 1A má dle měření slušnou efektivitu a Váš účet za elektřinu nebude zbytečně zatěžovat tepelnými ztrátami. V nezatíženém stavu je spotřeba 4,5 W a v zátěži 5,4 W.

Stabilita spojení je normální, podobně jako téměř jakýkoliv jiný domácí router, i tento lze úspěšně „utahat“ masivním zatížením (například 300 až 400 duplexních spojení při maximální propustnosti z WAN do LAN, podobně efektivně by fungovali i tisíce spojení s menší propustností) v delším časovém období. Tenda W268R se ale přitom příliš nezahřívá – tedy ne ve srovnání s výkonnějšími konkurenty se stejně špatnými podmínkami na chlazeních žravějších čipů.

Hodnocení a závěr

Tenda W268R je levný a velmi dobře vybavený bezdrátový router, který se výborně hodí na běžné domácí použití s předpokladem na nejčastější přístup v rámci jedné místnosti nebo maximálně několika zdí. V těchto situacích poskytuje výborné (jedna místnost) nebo minimálně dostatečné (přes zdi) přenosové rychlosti. Možnosti nastavení a funkční výbava je na vysoké úrovni, dojem kazí pouze zastaralá webová administrace a následně jej zase vylepšuje hezký průvodce úvodním nastavením v češtině.

Alternativa stejné značky i ceny je W311R se stejnou konfigurací a o kousek silnější externí anténou (tykadlem) – horší design, ale v některých situacích lepší výkon bezdrátové části (možnost natočit anténu). Pokud Vám hodně záleží na výkonu, stačí přiložit 200 Kč na W307R, který nabízí MIMO konfiguraci 1×2 a dvojici antén.

Tenda W268R
podporované
standardy
802.11b/g/n
kmitočet
pro 802.11n
2,4 GHz
maximální
přenosová rychlost
150 Mbit
udávaný
výstupní výkon
20 dBm
citlivost -90 dB
anténa 2 dBi, integrovaná, 1×1
režimy
provozu
AP, Router, WDS Bridge, WDS
Repeater
šířka
kanálu
20 a 40 MHz
zabezpečení WEP, WPA, WPA2
WPS ano (PIN a PBC)
firewall stavový
LAN 4× 100 Mbit
QoS pouze ruční nastavení
DDNS ano
možnosti
instalace
na plocho, na stěnu
rozměry
(v × š × h)
34 × 171 × 112 mm
hmotnost 150 g
PoE
napájení externí adaptér (9V, 1 000 mA)
příslušenství
záruka 2 roky
cena 613 Kč

 

Plusy a mínusy

+ bohatá funkční výbava
+ rychlost v přímém dohledu
+ nízká cena
+ design a štíhlé tělo

- nižší rychlosti v horších podmínkách
- nefunkčnost v extrémních podmínkách
- zastaralé a hůře ovladatelné webové rozhraní

Cloud24

Za zapůjčení routeru Tenda děkujeme společnosti Intelek, provozovateli serveru Tenda.cz


Byl pro vás článek přínosný?