Hlavní navigace

Test jedenácti bezdrátových setů klávesnice s myší

5. 2. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

V tomto testu se zaměříme na bezdrátové sety klávesnic s myší (chcete-li desktopy) s maximální cenou 2000 Kč. Ne, že by se neprodávaly sety dražší, ale z uživatelského hlediska je maximální cena postavena tak, aby se do limitu vešla kvalitní klávesnice i obstojná myš. Desktopy této cenové kategorie by měly uspokojit každého kancelářského klovala i příležitostného hráče. Profesionální hráčské sestavy jsou pak svojí cenovkou i o několik násobků výše, nehledě na to, že hráči dávají kvůli kvalitě a rychlosti přenosu přednost ukotveným perifériím.

Ergonomie především

Ať už vybíráte myš či klávesnici, vždy by vám měla padnout do ruky. Drtivá většina výrobců klávesnic se spokojí se standardním rovným rozložením kláves. Ne tak Microsoft, který u celé řady svých produktů nabízí nejrůznější prohnutí či vykrojení, které by mělo zlepšit ergonomii psaní. Jen na klávesnici do oblouku totiž nemusíte mít ruce nepřirozeně vykloubené, tak jak velí diktát psacích strojů. V testu jsou ergonomické klávesnice celkem tři – Microsoft Sculpt Desktop Wireless, Microsoft Wireless Comfort Desktop 5000 BTrack a Genius ErgoMedia 8000.

Genius Ergomedia 8000Genius Ergomedia 8000 – tlačítko Windows na pravé straně od mezerníku najdete jen zde. 

Myši patří do ruky, ne do pastí

Bez myši jsme si do příchodu Windows 8 nedovedli fungování počítače příliš představit. Nyní se situace díky dotykovým displejům trochu mění, nicméně i tak patří myš k nejpotřebnějším perifériím. Když pomineme různé druhy připojení, měli byste se před koupí myši zaměřit na několik faktorů.

Prvními jsou velikost a účel použití. Oba spolu totiž úzce souvisí. Když kupujete myš k notebooku, těžko budete volit velkou myš s volitelným závažím pro hráče. Hráč naopak nebude kupovat malou jednoduchou Bluetooth krysu, ale sáhne po dražší, rychlé přesné a nejčastěji drátové variantě.

Lenovo Ultraslim Plus Wireless Keyboard and Mouse
Lenovo Ultraslim Plus Wireless Keyboard and Mouse – myš ukryje přes své miniaturní rozměry baterie i přijímač

Neměli byste také zapomínat na rozmístění ovládacích prvků. Základní dvoutlačítkové myši s rolovacím kolečkem se dnes již příliš nevidí a také nebyly nejpraktičtější. Když pořizujete novou myš, měla by mít minimálně tlačítko pro vrácení se zpět, ideálně i tlačítko vpřed (oceníte zejména při brouzdání na internetu).

 

Speciální myši s dotekovou plochou nemusí vyhovovat každému, stejně tak jako jiné další „vymoženosti“. U myši více než u čehokoli jiného platí, že byste si ji měli ideálně nejdříve vyzkoušet. Zásadní při koupi je, aby vám myš dobře padla do ruky a měla všechny ovládací prvky dobře dostupné, třeba i pro vaše kratší prsty.

Trust Tecla Wireless Multimedia Keyboard & Mouse Connect It CI-185 Multimedia
Connect It a Trust - najdete 10 rozdílů?

Myši s citem pro věc

Na citlivost lze u myší pohlížet ze dvou úhlů. První je citlivost na povrch. Zatímco kuličkovým myším bylo v podstatě jedno, po jaké podložce jezdí (problémy způsoboval prach zanášející vnitřek myši) u optických myší se situace rázem změnila. Pokud jste měli na stole položenou skleněnou desku, ani jste si neškrtli. Stejně tak lesklé podložky nedělají optickým myším zrovna dobře a kurzor v takovém případě po obrazovce náhodně poskakuje.

Nebuďte jako ostatní a věnujte výběru myši s klávesnicí dostatek energie a peněz. Ruce vám to oplatí.

Přítrž těmto neduhům se pokusily udělat až myši s laserovým snímačem. Ne všechny modely jsou schopné jezdit po čemkoli, nicméně pro ty lepší nepředstavuje žádnou překážku ani čiré sklo.

Druhým úhlem pohledu na citlivost je DPI (počet bodů na palec), který je myš schopná svým senzorem rozeznat. Asi nemá cenu říkat, že čím více, tím lépe, chcete-li čím více, tím přesnější a citlivější myš bude. Hráčské myši pak mají často možnost DPI přepínat přímo na myši, což se hodí zejména při nejrůznějších střílečkách.

Klávesnice

Obdobně jako u myší i zde platí, že klávesnici byste si měli před koupí ideálně vyzkoušet. Každému totiž vyhovuje jiný zdvih, dohmat, celková konstrukce a v neposlední řadě také hlučnost při psaní. Na trhu je nepřeberné množství typů, které mají ambice uspokojit každého psavce. Od miniaturních klávesnic k HTPC přes obyčejné kancelářské až po herní specialitky s integrovaným tabletem. Vše je pouze o osobních preferencích budoucího majitele a těžko radit, která z konstrukcí je nejlepší. Každá má svá pro i proti, jen jedno je jisté – naprostý ideál zkrátka neexistuje. Vždy se najde situace, kdy vám i vaše nejoblíbenější klávesnice nebude vyhovovat.

Genius KB-8000
Genius KB-8000 - I přes poslední místo se nemá za co stydět. V testu nepropadl a s cenou 329 Kč si své uživatele jistě najde

Na co si ale při výběru dát pozor můžete, je rozložení. Zvláště, pokud pracujete (nebo hrajete) na více místech současně. Není moc otravnějších věcí, než když místo kláves, které znáte po slepu, mačkáte zcela jiné a výsledek svého snažení musíte donekonečna opravovat. Dejte si proto při výběru velký pozor na rozložení kláves Home, End, Delete, Insert, PgUp a PgDown, stejně jako na umístění zpětného lomítka, velikost Shiftu nebo netradiční podoby Enteru. Zajímavé okamžiky zažijete také při přecházení mezi dvěma klávesnicemi s jinak rozdělenými skupinami funkčních kláves F1 až F12.

Desktopy, které jsou pak předmětem tohoto testu, jsou pak vždy otázkou určitého kompromisu. I u nich můžete vybírat mezi ergonomickými skvosty, hráčskými sety s množností měnit dpi u myši a s klávesnicí s nepřeberným množstvím multimediálních tlačítek. Proto se kromě pořadí dobře podívejte i do tabulky, kde najdete popsané základní charakteristiky všech modelů. Třeba právě vám bude nejvíce vyhovovat klávesnice s myší, které skončili na chvostu testu a budete s nimi maximálně spokojeni.

Trocha teorie

1. Microsoft Sculpt Comfort Desktop

1. Microsoft Sculpt Comfort Desktop

Pověst Microsoftu jako tvůrce ergonomických klávesnic a myší neutrpěla ani v tomto testu. Microsoft Sculpt Comfort Desktop je určen především pro příznivce operačního systému Windows 8, neztratí se ale ani ve starších systémech Windows či jeho alternativách. Klávesnice je vyrobena z prvotřídních materiálů, stejně jako na dotek velmi příjemná odnímatelná podložka pod zápěstí. Klávesnice je mírně prohnuta do oblouku, nicméně ne tak, aby to příliš vadilo lidem, kteří na ergonomické klávesnici nikdy nenapsali ani čárku.

Kromě toho je ve svém středu i mírně vypouklá, což také pozitivně přispívá přirozenější poloze prstů při psaní. Ačkoli jsem doposud žádnou takovou klávesnici nepoužíval, zvykl jsem si velmi rychle. Při psaní je klávesnice příjemně tichá, klávesy mají optimální zdvih a sametový dohmat. Škoda jen přerostlé klávesy Delete a odstrčeného Insertu. Zmenšná velikost funkčních kláves v tomto případě příliš nevadí. Téměř všechny funkční klávesy jsou navíc programovatelné. Za zmínku ještě určitě stojí rozdělený mezerník, jehož levá část může zastávat funkci Backspace.

Myš Microsoft Sculpt Comfort Mouse Wireless nepatří k největším, nicméně práce s ní je velmi příjemná. Vzhledem k připojení pomocí Bluetooth ji nelze příliš doporučit pro hráče, kterým by stejně chybělo větší množství programovatelných tlačítek, změna dpi nebo možnost osadit ji závažím. Kancelářské úkony ale zvládá s přehledem, čemuž napomáhá i programovatelné naklápěcí kolečko.

 

Specialitou je pak tlačítko Windows, které při stisku vyvolá základní obrazovku Windows 8 (případně nabídku Start u starších OS) a při přejetím palce směrem dolů či nahoru vyvolá dvě nastavitelné funkce (v základu krok vpřed a vzad v internetovém prohlížeči). Na tlačítko je ale třeba přehmátnout, což už jeho užitnou hodnotu trochu snižuje.

Plusy / mínusy
  ergonomický design
  optimální zdvih i dohmat
  kvalitní materiály
  měkká odnímatelná podložka pod zápěstí
  menší FN klávesy
  odskočený Insert
  menší Enter
  hůře dostupné tlačítko Windows na myši
Myš 92 %
Klávesnice 86 %
Celkové hodnocení 89 %
Cena 1490 Kč

2. Microsoft Wireless Comfort Desktop 5000

2. Microsoft Wireless Comfort Desktop 5000

Starší desktop, který byl primárně vyvíjen pro Windows 7 se neztratí ani dnes. Ergonomický prohnutý tvar se snoubí s měkkou podložkou pro zápěstí, která je v tomto případě neoddělitelnou součástí klávesnice. Zatímco novější Sculpt je vypouklý směrem vzhůru, tvar desktopu 5000 připomíná spíše vlny. Střední část klávesnice je mírně propadlá, což minimálně ze začátku bude na prsty působit velmi nepřirozeně.

 

Také malé zapuštěné a poměrně tuhé funkční klávesy pohodlnému používání příliš nepomohly. Horní lišta multimediálních kláves tvořená jedním kusem prořezávaného plastu dnes již také příliš moderně nepůsobí. Nehledě na to, že se také hůře mačkají. Na druhou stranu mezi nimi nechybí multimediální tlačítka a pět plně programovatelných kláves. Při psaní je klávesnice příjemně tichá, klávesy mají dobrý dohmat, ale jak jsem již říkal, je třeba si na netypické zvlnění delší dobu zvykat. Klávesnice umožňuje montáž nožiček na přední i zadní pozici, čímž můžete zcela změnit běžné vnímání sklonu klávesnice. Záleží jen na vás, zda budete chtít vyzkoušet záporný sklon, který by měl být teoreticky pro ruce ještě ergonomičtější.

Myš je větších rozměrů a padne kvůli větší výšce především do větší ruky. Má velmi příjemnou gumovou perforovanou podložku pod palcem a dvě boční programovatelná tlačítka. Ta jsou umístěna trochu netypicky na obou stranách myši. BlueTrack senzor pracuje velmi přesně, problém mu dělají pouze skleněné a zrcadlové povrchy. O napájení se starají dvě tužkové baterie, které by měly zajistit bezproblémový několikaměsíční provoz.

Plusy / mínusy
  ergonomický design
  tichý chod klávesnice
  programovatelná tlačítka
  dlouhá výdrž, BlueTrack technologie
  provedení nemusí vyhovovat každému
  malé a tužší FN klávesy
  netradiční rozmístění tlačítek na myši
Myš 86 %
Klávesnice 88 %
Celkové hodnocení 87 %
Cena 1299 Kč

3. Logitech mk520

3. Logitech mk520

Luxusně působící set od Logitechu patřil již od prvního pohledu k favoritům dnešního klání. Klávesnice má velmi povedenou mechaniku, která není při psaní příliš hlučná, klávesy mají ideální zdvih a příjemný dohmat. Možná není hlučnost tak nízká jako u klávesnic Connect It a Trust, na druhou stranu ale kladou klávesy po celé délce stisku stejný odpor. Rozložení je téměř ideální, škoda jen malého levého Shiftu, který ustoupil zpětnému lomítku. A stejně jako u modelu mk270 zcela zbytečně. Ze začátku vám možná bude vadit vystouplý mezerník, do nějž budete ťukat asi častěji, než by bylo zdrávo. Při troše cviku si ale velmi rychle zvyknete.

Funkční klávesy mají i své protipóly v systéu Windows, příslušené funkce ale musíte vyvolat společným stiskem s klávesou Fn. Specialitou je pak řada tlačítek nad numerickým blokem, kde se nachází klávesy pro pohyb vpřed a vzad, vyvolání oblíbených položek a kalkulačka. Nechybí ani šest multimediálních tlačítek pro ovládání přehrávání a hlasitosti. Součástí klávesnice je i poměrně velká podložka pod zápěstí, bohužel není polstrovaná. S klávesnicí ale tvoří velmi hezký celek.

 

Myš spoléhá na velmi přesný laserový snímač, který neměl problém na žádném testovaném povrchu. Tvarově se o žádný zázrak nejedná, na druhou stranu vzhledem k symetrickému vykrojení je myš vhodná i pro leváky. Tlačítka jsou zde pouze tři (včetně kolečka) a žádné z nich není programovatelné. Myš pohání jedna AA baterie a uvnitř se najde místo i pro Unifying přijímač. Na něj můžete navěsit i další zařízení tohoto výrobce. Myš se příjemně drží, nechybí ji ani pogumované boky. Celkový dojem je z tohoto setu velmi pozitivní.

Plusy / mínusy
  velké klávesy
  až na krátký levý Shift standardní rozložení
  rozhraní Unifying
  dioda pro Caps lock
  vystouplý mezerník může vadit
  krátký levý Shift
  myš bez přídavných funkcí a tlačítek
Myš 92 %
Klávesnice 80 %
Celkové hodnocení 86 %
Cena 1099 Kč

4. A4tech 9200F V-Track

4. A4tech 9200F V-Track

A4Tech je pojem zejména ve světě hráčských periférií. Jeho myši platí v mnoha ohledech za etalon přesnosti. Proto jsem byl také zvědavý, jak si povede jeho velmi levný bezdrátový desktop 9200F V-Track. Ze samotného názvu vyplývá, že myš používá zajímavý senzor V-Track, zde ve verzi 2.0. Ten je charakteristický vysokou přesností a hlavně odolností i vůči lesklým nebo skleněným povrchům. To se nakonec potvrdilo i v našem testu, kdy myš neměla problém jezdit ani po čirém skle. Snímač má také minimální clonu, v níž se tak nebude hromadit prach.

Za zmínku také rozhodně stojí možnost měnit DPI v pěti krocích v rozmezí 800 – 2 000 dpi. K tomu slouží prostřední tlačítko myši. Hned vedle kolečka se pak ukrývá další specialita – tzv. Office Shuttle Key. Po nainstalování aplikace, jejíž odkaz najdete v balení (výrobce se neobtěžoval s CD, což kvitujeme), se vám otevře možnost naprogramovat pravé tlačítko a tuto speciální klávesu. Ta může zastávat až pět funkcí, mezi nimiž kruhově přepínáte. Jednou z nejzajímavějších je TutorPen, která promění vaši miš v elektronickou tužku, s níž můžete čmárat libovolně po displeji. Samotná myš se velmi dobře drží, nemá ale pogumovanou levou stranu pod palcem a za její nevýhodu považuji i velmi nízkou hmotnost.

 

Klávesnice má poměrně velké rozměry, které jsou zapříčiněny nepřeberným množstvím multimediálních a systémových kláves. Těch najdete celkem devatenáct, přičemž ani jedna není programovatelná. Mačkání je poměrně tuhé a klávesy se hodně viklají. Je vidět, že zde už se šetřilo. Pokud pomineme speciální klávesy, tak samotná klávesnice má v podstatě ideální rozložení – velký Enter, dlouhý levý Shift, velké funkční klávesy a nechybí ani standardní rozložení prostřední skupiny kláves. Klávesy mají specifický tvar, který v podstatě eliminuje mezery mezi klávesami. Je zde tka trochu větší náchylnost k překlepům. Také zdvih by mohl být trochu nižší, stejně jako hlučnost při psaní.

Plusy / mínusy
  snímač V-Track
  pět režimů dpi
  myš padne dobře do ruky
  rozložení klávesnice, nízká cena
  nízká hmotnost myši
  klávesnici chybí podložka zápěstí
  husté klávesy
Myš 81 %
Klávesnice 90 %
Celkové hodnocení 85 %
Cena 549 Kč

5. Connect It CI-185 Multimedia

5. Connect It CI-185 Multimedia

Produkty Connect It jsou od svého začátku spojeny s velmi zajímavou cenou, což se projevilo i v tomto případě. Za necelých 500 Kč dostanete totiž set klávesnice s optickou myší, který se za své provedení rozhodně nemusí stydět. Nebýt postranních multimediálních kláves, tak by rozložení bylo to nejobyčejnější (myšleno v dobrém slova smyslu), s jakým se můžete u klávesnic setkat. Velký Enter, dlouhý levý Shift, funkční klávesy dělené po čtyřech i standardní uspořádání prostřední skupiny kláves – to vše zde najdete.

Mechanika kláves je navíc jedna z nejtišších z celého testu, což ocení zejména ti, co mají počítač umístěný v obýváku nebo v ložnici. Klávesy mají i příjemný dohmat, nicméně při jejich mačkání jsem se nemohl zbavit dojmu, jako by trochu drhnuly. Stisk nebyl tak jistý jako u jiných klávesnic, což bych přisuzoval dani za bezhlučný provoz. Celkem příjemná byla i pogumovaná opěrka pod ruku. Polstrování by ji sice slušelo více, ale na druhou stranu nemůžeme chtít za pětistovku zázraky.

Myš má téměř ideální rozměry – je dostatečně klenutá s vykrojením pro palec, přičemž její strany jsou pokryty zjemněným broušeným plastem. Na omak je tak velmi příjemná. Na levé straně pak najdete dvě tlačítka pro posun vpřed a vzad, na horní pak tužší kolečko a přepínač rozlišení optického senzoru. To může nabývat hodnot 800, 1 200 nebo 1 600 dpi. Na spodní straně myši se pak našlo místo i pro bezdrátový přijímač.

 

Až doposud jsem na Connect IT pěl téměř samou chválu. I to má ale své meze a je třeba říct, že třeba myš je i přes své větší rozměry hodně lehká, baterie se v ní kvůli stísněnému prostoru špatně vyměňují a ani jedno tlačítko není kvůli chybějícím ovladačům programovatelné. Že se šetřilo, kde se dalo, to poznáte i na chybějících bateriích v balení.

Plusy / mínusy
  tichá klávesnice
  klasické rozložení kláves
  pogumovaná podložka zápěstí
  myš padne dobře do ruky, volitelné dpi
  chybí baterie
  tlačítka nejsou programovatelná
  špatně se mění baterie v myši
Myš 83 %
Klávesnice 87 %
Celkové hodnocení 85 %
Cena 499 Kč

6. Trust Tecla Wireless Multimedia Keyboard & Mouse

6. Trust Tecla Wireless Multimedia Keyboard & Mouse

Co platí v černém pro bezdrátový set od Connect It, platí v černo-stříbrném pro Trust. Tyto sety pochází od jednoho čínského výrobce, který je od sebe odlišil pouze jinak barevnými multimediálními klávesami a stříbrným povrchem u myši. Mechanicky jsou ale zcela identické. Jestli jsem psal, že Connect It má tichou a lehce drhnoucí mechaniku kláves, platí to beze zbytku i zde. Drobný rozdíl ale přece jen najdete při zkoumání rozložení – Trust má krátký levý Shift, zatímco Connect It jej mělo dlouhý. To je ale vše.

Multimediální tlačítka nepotřebují ovladače, žádné CD taky ani v balení nenajdete. Vše si vystačí se systémovými ovladači, za což zaplatíte nemožností cokoli přenastavit k obrazu svému. To samé platí i o myši, které opět nechybí tlačítko pro změnu rozlišení optického senzoru ve třech krocích – 800, 1 200 a 1 600 dpi.

 

Drobnou změnu ale přece jen ještě najdete v balení. Kromě jiného designu krabice si Trust dovolil přidat čtyři mikrotužkové baterie. To by byl samozřejmě chválihodný skutek, pokud by si za ně Trust nenaúčtoval téměř stokorunový příplatek. Tolik totiž činí rozdíl mezi těmito dvěma identickými sety. Pokud se vám tedy tento desktop líbí, volte raději Connect IT – ušetříte.

Plusy / mínusy
  tichá klávesnice
  klasické rozložení kláves
  pogumovaná podložka zápěstí
  myš padne dobře do ruky, volitelné dpi
  příplatek 100 Kč za baterie (proti Connect IT)
  tlačítka nejsou programovatelná
  špatně se mění baterie v myši
Myš 82 %
Klávesnice 87 %
Celkové hodnocení 84 %
Cena 595 Kč

7. Logitech mk270

7. Logitech mk270

Logitech mk270 představuje jeden z nejjednodušších desktopů Logitechu. O tom svědčí už jen absence intalačního média – klávesnice i myš si zkrátka vystačí jen se systémovými ovladači.

Klávesnice má velmi kompaktní rozměry, což se odrazilo i na velikosti jednotlivých kláves. Ty mají hodně zešikmený tvar, takže horní plocha je již hodně malá. Zdvih je vyšší, ale to zkrátka k tomuto typu tlačítek patří. Psaní je poměrně hodně tiché, takže svým intenzivním datlováním nebudete rušit své okolí. K rozložení mám v podstatě jen jednu výhradu – zkrácený levý Shift, který ustoupil zpětnému lomítku. To bylo ale v tomto případě téměř zbytečné gesto, protože zpětné lomítko se nachází ještě poblíž velkého Enteru. Ke zbytku kláves již žádné připomínky nemám – vše je jak má být. Funkční klávesy ve skupinkách po čtyřech a standardní rozložení má i prostřední skupina kláves.

I přes minimální rozměry se modelu mk270 nevyhnulo osm multimediálních a systémových kláves. Mezi nimi nechybí tlačítko pro kalkulačku nebo vypnutí počítače. Abyste ušetřili nějakou energii, můžete klávesnici na noc vypínat posuvným vypínačem, který se nachází nad numerickým blokem. Vedle něj je překvapivě i jedna signalizační dioda upozorňující na zapnutý Caps lock.

 

Stejně minimalistické je i pojetí myši. Ta obsahuje skutečně jen to nejnutnější vybavení – dvě tlačítka a rolovací kolečko s funkcí třetího tlačítka. To má poměrně hlasitý klik, který je několikanásobně hlasitější, než zvuky okolních tlačítek. O nějakém programování funkcí zde samozřejmě nemůže být ani řeč. Laserový senzor pracoval zcela bezchybně, jak se na prémiového výrobce periférií sluší a patří.

Plusy / mínusy
  přesný senzor myši
  až na krátký levý Shift standardní rozložení
  nízká cena
  rozhraní Unifying
  malé horní plochy kláves
  malá myš s hlučným prostředním tlačítkem
  krátký levý Shift
Myš 85 %
Klávesnice 76 %
Celkové hodnocení 81 %
Cena 499 Kč

8. Lenovo Ultraslim Plus Wireless Keyboard and Mouse

8. Lenovo Ultraslim Plus Wireless Keyboard and Mouse

Lenovo je známo především jako výrobce notebooků a počítačových sestav. Perifériím se věnuje pouze okrajově, nicméně na jejich kvalitě to není příliš znát a navíc je jim nutno přiznat i jistou dávku originality. To platí i o testovaném setu Ultraslim Plus. Jeho klávesnice je tvořena speciálně tvarovanými klávesami, které jsou na své spodní straně zaobleny. To by mělo dle slov výrobce snížit riziko překlepů, protože se mezi klávesami nachází více prostoru. Tvarově se nejedná o žádnou novinku, ale spíše lety prověřený koncept – stejně tvarované klávesy najdete na noteboocích ThinkPad. Klávesy sami o sobě mají velmi nízký zdvih, hodně připomínají notebookové. Při psaní je klávesnice mírně hlučnější, projevuje se spíše ostřejším klapavým zvukem.

V rozložení se Lenovo příliš neodvázalo, ostatně není ani proč. Funkční klávesy jsou sice snížené, ale stále dostatečně velké a rozděleny do skupin po čtyřech. Primárně ale zastávají funkce využitelné ve Windows, pro F1–F12 musíte jít přes speciální klávesu Fn. Případně lze funkci přepnout v dodávané jednoduché aplikaci. Její instalace se ale neobejde bez restartu. Lehce zmenšeným rozměrům pak byla uzpůsobena prostřední skupina kláves kolem Home a Delete, které jsou orientovány na výšku.

 

Vlastní názor má Lenovo také na podobu myši. Do jejich miniaturních rozměrů se podařilo vtěsnat přesný laserový snímač, dvě tužkové baterie (klávesnice má paradoxně mikrotužkové baterie) a našel se zde i prostor pro přijímač. Tvarově je myš skutečně minimalistická a padne spíše do malé ženské ruky. Symetrický tvar pak umožňuje její umístění i na levou stranu klávesnice. Kolečko umožňuje posun i do stran. Všechna tlačítka (včetně kolečka) jsou navíc plně programovatelná.

Plusy / mínusy
  nízký zdvih, tvar kláves
  laserový snímač myši
  prostor pro přijímač
  programovatelná tlačítka u myši
  rozložení střední skupiny kláves
  malý levý Shift
  malé rozměry myši
Myš 82 %
Klávesnice 80 %
Celkové hodnocení 81 %
Cena 1299 Kč

9. Gigabyte KM7600

9. Gigabyte KM7600

Na první pohled obyčejná, na ten druhý již klávesnice Gigabyte nějaké možnosti přece jen přináší. Většina funkčních tlačítek je skryta na hranách klávesnice, takže na první pohled nejsou skoro vidět. Jejich intuitivní mačkání je tak trochu problém. Multimediální tlačítka pro přehrávání pak mají důstojné místo na horní hraně, hned vedle kruhového voliče hlasitosti. Ten je rozhodně praktičtější než mačkání tlačítek, nehledě na jeho příjemně jemný posun. Hned v jeho blízkosti se pak nachází i tlačítko mute.

Vraťme se ale ke klávesnici samotné. Ta má poměrně velký zdvih a samotné klávesy jsou na dnešní dobu hodně úzké. Trochu imitují Cherry, do jejich provedení mají ale hodně daleko. Při psaní je dohmat tvrdší a během tvůrčího procesu je klávesnice navíc poměrně hlučná. Není to sice klasické klapáníá mikrospínačů, ale v tiché místnosti o ni rozhodně budete vědět. Pozor si také dejte na rozložení kláves Home, End, Insert, Delete, PageUp a PageDown. Ty jsou netradičně na výšku, takže kdo je zvyklí na klasiku, bude mít zde problém.

 

Myš má menší rozměry a výrazné vykrojení na obou stranách, která jsou pokryta příjemnou perforovanou gumou. I když není úplně symetrická, mohou ji bez problémů požívat i leváci. Postrádá totiž jakákoli boční tlačítka. Také kolečko s pryžovým povrchem je pouze klikací. Má ale příjemný chod. Nad ním se nachází tlačítko pro přepínání dpi – na výběr je 800 a 1 600 dpi. Velmi praktická je i možnost schování malého přijímače do šachty na spodní straně myši.

Optický senzor myši pracoval spolehlivě na většině povrchů, problém nastal až na skleněné desce, kde se projevily limity optické technologie. Na druhou stranu je jednoznačným kladem této sestavy její cena, která lehce překračuje 700 Kč.

Plusy / mínusy
  kolečko pro ovládání hlasitosti
  myš vhodná i pro leváky
  přepínání dpi
  přijímač je možné ukryt do těla myši
  hlučnější chod
  malá plocha kláves
  rozložení prostřední skupiny kláves
  malá multimediální tlačítka
Myš 75 %
Klávesnice 85 %
Celkové hodnocení 80 %
Cena 709 Kč

10. Genius Ergomedia 8000

10. Genius Ergomedia 8000

Tento desktop má v testu hned několik prvenství – má největší klávesnici, nejvíc systémových tlačítek, kolečko na klávesnici a je nejtěžší. Vítězství mu nezajistilo ani umístění dvou kláves Windows do spodní řady kláves. Kvůli tomu jsou pravý Alt a Ctrl zmenšeny skutečně na minimum. Když u spodní řady kláves ještě zůstanete, všimnete si rozděleného mezerníku. Tomu ale nejde přidělit pro jednu část funkci Backspace, tak jako to umí Microsoft. Na druhou stranu všechna ostatní tlačítka jsou plně programovatelná, i když ovládací aplikace, která vyžaduje restart, je poněkud těžkopádná.

Když se zaměřím na samotnou klávesnici, tak u ní je n aprvní pohled patrná snaha o ergonomické prohnutí do V. Tomu odpovídají zvětšené klávesy T, G, B, Y, H, N a jejich nejbližší sousedi. Oproti klávesnici od Microsoftu ale není toto prohnutí vůbec přirozené a budete si na něj hodně dlouho zvykat. Hned při prvních překlepech narazíte na jeden zásadní problém – krátký Backspace, který je kvůli prohnutí ještě dál, než byste jej čekali. Proto budete většinou místo mazaní překlepu psát další nesmyslné znaky jako horní dvojtečku pro přehlasování, kterou v češtině vůbec nevyužijete. Věřte mi, že při prvních pokusech jich ale napíšete bezpočet. Dalším specifikem jsou malé funkční klávesy, které bych na tak velké klávesnici nečekal. Specialitou je pak čtyřsměrné kolečko myši, stejně jako kolíbka pro zoom. Klávesnice je navíc při psaní poměrně hlučná.

 

O poznání lépe je na tom myš. Ta má dobrý tvar, pogumované vykrojení pro palec a nechybí ji ani programovatelná tlačítka. Dpi je možné měnit ve dvou krocích – 800 a 1 600 dpi. Laserový snímač má torchu problémy s lesklými povrchy, průhledné mu naopak nevadí.

Plusy / mínusy
  tvar myši
  programovatelná tlačítka na myši
  programovatelná tlačítka klávesnice
  tvar a rozložení kláves
  malý Backspace
  vyšší hlučnost při psaní
  práce myši na lesklém povrchu
Myš 72 %
Klávesnice 83 %
Celkové hodnocení 78 %
Cena 1119 Kč

11. Genius KB-8000

11. Genius KB-8000

Stejně jako model Ergomedia 8000, má i tento desktop několik prvenství – je nejlevnější (pouhých 329 Kč), má nejlehčí myš i klávesnici, jako jediný nemá tlačítko pro kalkulačku a obsahuje velký přijímač. Otázkou je, jestli jsou tyto vlastnosti žádoucí. Opak je bohužel většinou pravdou a tato prvenství jen ukazují, že se zde šetřilo, kde se dalo. Na druhou stranu, kdo by si před pár lety pomyslel, že se za tři stovky pořídí bezdrátová myš i s klávesnicí, že.

Vraťme se ale ke klávesnici. Ta má minimalistické rozměry, které se ale kupodivu neodrazily na velikosti hlavních kláves. Ty mají ale zkosenější vršky, než dnes bývá obvyklé, měkký dohmat a kupodivu velmi nízkou hlučnost. Funkčnáí klávesy jsou již zmenšeny, nejsou ale vratké a poměrně dobře se mačkají. Po stisku Fn klávesy pak mají funkce multimediálních a systémových tlačítek.

Kde se ale malé rozměry podepsaly, je rozložení. Na jednu stranu musím pochválit velký Enter i levý Shift, na stranu druhou je zde malý Backspace, ze kterého ukrojila klávesa se zpětným lomítkem. Prostřední skupina kláves je pak orientovaná na výšku, což také nemusí každému vyhovovat. Ze signalizačních diod se zde vyskytuje jen jedna, která začne varovně svítit v okamžiku, kdy dochází bateriím energie. Jestli máte zapnutý Num lock, Caps Lock nebo Scroll lock se zde nedovíte. To je ale obecný neduh bezdrátových klávesnic, ne jen Geniusu.

 

Myš má velmi malé rozměry, přesto se trochu překvapivě dobře drží a je vhodná i pro leváky. Je ale příliš lehká – pouhých 78 gramů i se dvěma AAA bateriemi. Na nějaká programovatelná tlačítka také raději zapomeňte, budete nakonec rádi, že je zde kolečko, které se točí. To má současně funkci prostředního tlačítka, jeho stisk je ale poněkud nejistý. Optický senzor má rozlišení 1 200 dpi a kupodivu si obstojně poradil i s lesklými povrchy.

Plusy / mínusy
  extrémně nízká cena
  tiché dohmaty kláves
  baterie součástí balení
  lehká myš
  malý Backspace
  chybí tlačítko pro kalkulačku
Myš 80 %
Klávesnice 75 %
Celkové hodnocení 77 %
Cena 329 Kč

Tabulka s parametry a hodnocením

 

  Microsoft Sculpt Comfort Desktop Microsoft Wireless Comfort Desktop 5000 Logitech mk520 A4tech 9200F V-Track 
KLÁVESNICE        
ergonomie a design 95% 80% 95% 85%
zpracování a materiály 90% 90% 90% 85%
rozložení a provedení kláves 90% 85% 90% 80%
hlučnost při psaní 90% 90% 90% 70%
Celkem 92% 86% 92% 81%
samostatné programovatelné klávesy ano, 8 5 ne ne
multimediální/systémová tlačítka 4/9 7/20 6/16 8/11
tlačítko pro kalkulačku ano ano ano ano
zdvih kláves střední střední střední vyšší
hlučnost při psaní nízká nízká nízká vyšší
velikost kláves velká velká velká velká
tvar Enteru jeden řádek jeden řádek dva řádky dva řádky
tvar levého Shiftu dlouhý dlouhý krátký dlouhý
podsvícení kláves ne ne ne ne
podložka pro dlaně odnímatelná integrovaná integrovaná ne
povrch podložky měkký, polstrovaný měkký, polstrovaný tvrdý plast
velikost přijímače malá velká malá malá + drátová prodlužka
napájení 2× AA 2× AA 2× AA 2× AA
rozhraní Bluetooth Bluetooth 2,4 GHz, Unifying 2,4 GHz
rozměry 453 × 213 × 33 mm 459 × 211  × 25 mm 450 × 192 × 22 mm 468 × 200 × 23 mm
hmotnost 807 g 800 g 809 g 700 g
         
MYŠ        
ergonomie a design 85% 85% 85% 90%
zpracování 90% 90% 80% 90%
ovládání a funkce 85% 90% 75% 90%
Celkem 86% 88% 80% 90%
tlačítka 3 + 1  2 + 2 2 + 1 3 + 1
programovatelná tlačítka 3 + kolečko 4 + kolečko i do stran ne 2
kolečko klikací, naklápěcí klikací, naklápěcí klikací klikací
typ senzoru BlueTrack  BlueTrack  laserový V-Track 2.0
rozlišení senzoru 4 000 dpi 4 000 dpi výrobce neuvádí 800 / 1 000 / 1 200 / 1 600 / 2 000 dpi
další vlastnosti perforovaná plocha pro palec perforovaná plocha pro palec přijímač uvnitř těla myši přijímač uvnitř těla myši
napájení 2× AA 2× AA 1× AA 1× AA
rozměry   71 × 117 × 43 mm 98 × 59 × 36 mm 108 × 71 × 39 mm
hmotnost bez baterií / s bateriemi 78 / 140 g 108 / 150 g 81 / 98 g 74 / 89 g
CENA 1 490 Kč 1 299 Kč 1 099 Kč 549 Kč
Celkové skóre 89% 87% 86% 85%
         
  Connect It CI-185 Multimedia  Trust Tecla Wireless Multimedia Keyboard & Mouse Logitech mk270 Lenovo Ultraslim Plus Wireless Keyboard and Mouse
KLÁVESNICE        
ergonomie a design 80% 80% 85% 85%
zpracování a materiály 80% 80% 80% 85%
rozložení a provedení kláves 80% 75% 85% 80%
hlučnost při psaní 95% 95% 90% 75%
Celkem 83% 82% 85% 82%
samostatné programovatelné klávesy ne ne ne ne
multimediální/systémová tlačítka 5/5 5/5 4/4 6/7
tlačítko pro kalkulačku ano ano ano ano
zdvih kláves střední střední vyšší nízký
hlučnost při psaní velmi nízká velmi nízká nízká střední
velikost kláves velká velká menší velká
tvar Enteru dva řádky dva řádky dva řádky dva řádky
tvar levého Shiftu dlouhý dlouhý krátký krátký
podsvícení kláves ne ne ne ne
podložka pro dlaně integrovaná integrovaná ne integrovaná
povrch podložky pogumovaný plast pogumovaný plast tvrdý plast
velikost přijímače malá malá malá malá
napájení 2× AAA 2× AAA 2× AAA 2× AAA
rozhraní 2,4 GHz 2,4 GHz 2,4 GHz, Unifying 2,4 GHz
rozměry 488 × 182 × 18 mm 488 × 182 × 18 mm 442 × 150 × 19 mm 432 × 163 × 22 mm
hmotnost 876 g 876 g 518 g 705 g
         
MYŠ        
ergonomie a design 90% 90% 75% 75%
zpracování 85% 85% 80% 80%
ovládání a funkce 85% 85% 75% 85%
Celkem 87% 87% 76% 80%
tlačítka 4 + 1 4 + 1 2 + 1 2 + 1
programovatelná tlačítka ne ne ne 3 + kolečko i do stran
kolečko klikací klikací klikací klikací, naklápěcí
typ senzoru optický optický laserový laserový
rozlišení senzoru 800 / 1 200 / 1 600 dpi 800 / 1 200 / 1 600 dpi výrobce neuvádí výrobce neuvádí
další vlastnosti přijímač uvnitř těla myši přijímač uvnitř těla myši   přijímač uvnitř těla myši
napájení 2× AAA 2× AAA 1× AA 2× AA
rozměry 113 × 70 × 43 mm 113 × 70 × 43 mm 98 × 59 × 36 mm 95 × 56 × 28 mm
hmotnost bez baterií / s bateriemi 80 / 104 g 80 / 104 g 67 / 74 g 61 / 95 g
CENA 499 Kč 595 Kč 499 Kč 1 299 Kč
Celkové skóre 85% 84% 81% 81%
         
  Gigabyte KM7600 Genius Ergomedia 8000 Genius KB-8000  
KLÁVESNICE        
ergonomie a design 70% 65% 75%  
zpracování a materiály 80% 80% 75%  
rozložení a provedení kláves 80% 75% 80%  
hlučnost při psaní 70% 70% 90%  
Celkem 75% 72% 80%  
samostatné programovatelné klávesy ne ano, 34 ne  
multimediální/systémová tlačítka 7/8 8/27 8/4  
tlačítko pro kalkulačku ano ano ne  
zdvih kláves vysoký vyšší střední  
hlučnost při psaní vyšší vyšší nízká  
velikost kláves standardní velká velká  
tvar Enteru dva řádky dva řádky dva řádky  
tvar levého Shiftu dlouhý dlouhý dlouhý  
podsvícení kláves ne ne ne  
podložka pro dlaně integrovaná integrovaná ne  
povrch podložky tvrdý plast, malá velikost tvrdý plast  
velikost přijímače malá malá větší  
napájení 2× AA 2× AA 1× AA  
rozhraní 2,4 GHz 2,4 GHz 2,4 GHz  
rozměry 467 × 205 × 31 mm 510 × 245 × 30 mm 445 × 178 × 19 mm  
hmotnost 814 g 885 g 465 g  
         
MYŠ        
ergonomie a design 90% 85% 75%  
zpracování 85% 85% 75%  
ovládání a funkce 80% 80% 75%  
Celkem 85% 83% 75%  
tlačítka 2 + 1 6 + 1 2 + 1  
programovatelná tlačítka ne ano ne  
kolečko klikací klikací klikací  
typ senzoru optický laserový, BlueEye optický  
rozlišení senzoru 800 / 1 600 dpi 800 / 1 600 dpi 1 200 dpi  
další vlastnosti perforovaná plocha pro palec, přijímač uvnitř těla myši perforovaná plocha pro palec,    
napájení 2× AAA 1× AA 2× AAA  
rozměry 109 × 66 × 39 mm 100 × 61 × 34 mm 100 × 61 × 34 mm  
hmotnost bez baterií / s bateriemi 80 / 104 g 82 / 97 g 58 / 78 g  
CENA 709 Kč 1 119 Kč 329 Kč  
Celkové skóre 80% 78% 77%