Hlavní navigace

Test zdrojů 300-1200 W: měřeno v laboratoři Enermaxu (část 1.)

13. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pozvání Enermaxem na měření v jejich laboratoři

Už, když jsme se posledně vrátili z laboratoře Be Quiet, bylo jasné, že takto nejsme u některého z výrobců naposledy. Nedlouho poté nás totiž pozval Enermax k sobě do Hamburku, abychom si mohli na profesionálních měřících přístrojích naměřit jakékoliv zdroje. Začalo se tedy plánovat a shánět zdroje.

Testování v laboratoři Enermaxu
Testování v laboratoři Enermaxu

Při další příležitosti jsme chtěli prověřit spíše zajímavější zdroje z různých výkonových kategorií, než testovat pouze z jedné, jako jsme tomu učinili posledně a protože jsme se v posledním testu věnovali zdrojů okolo 500 W, sáhli jsme tentokrát spíše po výkonnějších kusech. Na ty méně výkonné se však rozhodně nezapomnělo a několik zajímavých kousků jsme zahrnuli taktéž.

 

Jelikož jsme měli již delší dobu k dispozici novou verzi Corsairu GS800, byl to první kandidát na proměření, jakožto jeden z nejlevnějších 800W zdrojů známé a prověřené značky. Dalšími zdroji na měření byly Zalman Goldrock 750 W, PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W, Seasonic Platinum 1000 W, Seasonic SSP-550RT a od Enermaxu dodané Enermax Platimax 1200 W, Enermax Revolution87+ 850 W, Lepa G650, Enermax NAXN Advanced 650 W, Enermax Platimax 500 W a Enermax Triathlor 300 W.

Testování v laboratoři Enermaxu
Testování v laboratoři Enermaxu

Původně jsme měli v plánu změřit od Enermaxu pouze dva až tři zdroje, jelikož jsme si mysleli, že to bude časově náročnější, ale nakonec jsme byli schopni změřit všechny, co nám byly nabídnuty, což celkově i s konkurenčními dělalo jedenáct kusů. Některé více, některé méně zajímavé. Společnost při měření nám dělal technik Sunaryo, kterého jste mohli vidět již v článku Mirka Jahody poté, kdy byl poprvé u Enermaxu měřit zdroje.

Testování v laboratoři Enermaxu

V prvním díle testu budou všechny zdroje představeny, včetně stručné rozborky vnitřního návrhu a kvality součástek. Na konci každého představení je také tabulka s hodnotami, které jsme v laboratoři Enermaxu naměřili. Pro upřesnění, první řádek hodnot obsahuje měření odběru ve stand-by.

V následujícím díle popíšeme metodiku měření a použité přístroje, shrneme všechny výsledky do interaktivních grafů a uzavřeme celý test delším shrnutím a komentářem ke každému zdroji.Nebudeme tedy v první části nijak komentovat podané výkony, ale pouze zdroje představíme, popíšeme a podíváme se do jejich útrob.

Testování v laboratoři Enermaxu

Pozvání Enermaxem na měření v jejich laboratoři

Enermax Triathlor 300 W

Enermax triathlor 300 W

Kapitoly s představením jednotlivých zdrojů jsou řazeny podle jejich výkonu, tedy začneme tím nejslabším v tomto testu, Enermaxem Triathlor 300 W. Nemálo uživatelů touží po tom, aby si mohli pořídit po výkonové stránce slabý zdroj, ale s vysokou účinností. To druhé 300W Triathlor sice kvůli certifikaci 80Plus Bronze až tolik nesplňuje, ale první podmínku rozhodně ano.

 

Dnešní počítače, i ty herní, často totiž obsahují procesory typu Intel Ivy Bridge a grafické karty, které si v klidovém režimu řeknou o poměrně malé množství energie a to samé platí v zátěži. Nejsou tedy výjimkou herní sestavy, které v běžné „herní“ zátěži odebírají z el. sítě maximálně třeba 200 wattů a to nemluvím o takových HTPC s řešením v podobě APU, kde je požadavek na ne moc výkonný, ale hodně účinný zdroj, ještě důraznější.

Jeden model ze série Triathlor o výkonu 550 W jsme si prověřili již v září a tehdy dopadl velmi dobře, až na cenu, za kterou však nabídl výborné provedení, osazení kvalitními součástkami a hlavně podal skvělý výkon při měření. Ve stejném duchu by se tedy měla nést i jeho téměř o polovinu slabší odnož. Jeho cenovku však dosud neznáme, jelikož se v České republice zatím neprodává.

Exteriér

Kdo četl náš poslední velký test zdrojů, určitě se mu vybaví hned 550W Triathlor, který jsme testovali. Vzhled je stejný, akorát není všechna kabeláž oflexovaná a je použitý jiný ventilátor. V příslušenství se nachází akorát manuál, sada šroubků a dva pásky se suchým zipem na úpravu kabeláže ve skříni.

Enermax Triathlor 300 W
Enermax Triathlor 300 W

Enermax Triathlor 300 W Enermax Triathlor 300 W Enermax Triathlor 300 W Enermax Triathlor 300 W Enermax Triathlor 300 W Enermax Triathlor 300 W Enermax Triathlor 300 W Enermax Triathlor 300 W Enermax Triathlor 300 W

Použitý 120mm ventilátor je od známé společnosti Yate Loon. Jeho maximální rychlost otáčení je 1650 ot./min. při průtoku vzduchu 70,5 CFM a hlučnosti 33 dBA. Při testování byl zdroj velmi tichý a ani maximální zátěž nezpůsobila žádné výrazné navýšení hluku. 

Interiér

U námi již dříve měřeného Enermaxu Triathlor 550 W jsme o výrobci žádné pochyby neměli. Vyroben byl přímo Enermaxem, obsahoval kvalitní součástky a také podával solidní výkon. Teď už asi víte, co přijde následovně. Původně jsem si i o 300W modelu myslel, že je vyroben Enermaxem, ale po rozebrání v redakci mě čekal tak trochu šok, respektive pro mne něco nečekaného. Výrobcem je totiž CWT, nikoliv Enermax.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky 

I tak jsem však čekal, že i přesto bude tradičně osazen kvalitními kondenzátory. Jenže tady nastalo další nemilé překvapení v podobě čínských elektrolytických kondenzátorů Samxon a Aishi. To je rozhodně něco, co se u Enermaxu objevilo jen v několika řadách NAXN, kterou taktéž vyrábí CWT, ale rozhodně ne v řadách, které alespoň z větší části dělá samotný Enermax. Tento krok rozhodně není tím správným, minimálně ne u série Triathlor.

Napadá mě snad jediný důvod, proč tohle Enermax udělal a to ten, že chtěl, aby 300W model nebyl zbytečně drahý, jak to u takto výkonných zdrojů často bývá.

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Enermax Platimax 500 W

Enermax Platimax 500 W

Již název série Platimax vypovídá o tom, že se jedná o zdroj s certifikací 80Plus Platinum. Série Platimax je vůbec to nejlepší, co Enermax v současnosti vyrábí a nabízí na trhu. 500W model jsme si vyžádali dodatečně, jelikož je pro dnešní počítače po výkonové stránce zajímavý a ještě více zajímavější je právě díky velmi vysoké účinnosti.

 

Jak se říká, že s klesajícím výkonem a rostoucí účinností u zdrojů od 600 W níže roste i cena, tak je to bohužel fakt. Enermax Platimax 500 W se momentálně prodává za velmi vysokých 4400 Kč. Vyrobit méně výkonnější, ale velmi účinný zdroj je totiž pro výrobce těžší a hlavně nákladnější, než vyrobit zdroj se stejnou účinnosti s výkonem například 1000 wattů. Vývoj však jde dopředu a je velmi pravděpodobné, že takové modely budou postupně zlevňovat. Třeba se jednou dočkáme i 300W zdroje s 80Plus Platinum.

Exteriér

Je jasné, že když se jedná o to nejlepší, co Enermax nabízí, musí to i patřičně vypadat. Celý zdroj je laděn do černo-stříbrných (platinových) odstínů a vypadá velmi sympaticky. Oproti jeho silnějším sourozencům od 750 wattů a výše je menší. Kabeláž je semi-modulární, tzn. že hlavní kabely jsou napevno, pouze přídavné jakožto SATA, molex a další PCIe jsou modulární.

Enermax Platimax 500W
Enermax Platimax 500W

Enermax Platimax 500W Enermax Platimax 500W   Enermax Platimax 500W Enermax Platimax 500W

Enermax Platimax 500W Enermax Platimax 500W Enermax Platimax 500W Enermax Platimax 500W

Enermax Platimax 500W Enermax Platimax 500W Enermax Platimax 500W Enermax Platimax 500 W

 

Je škoda, že Enermax nepoužívá semi-pasivní módy chlazení i u takto účinných zdrojů, respektive všech vyšších sériích. Ventilátor se tak zbytečně točí i ve velmi nízké zátěži a již od Enermax MaxRevo vím, že minimálně z metru jde slyšet. Nejinak tomu je i zde, ale naštěstí si ventilátor ponechává přibližně stejnou hladinu hluku, kterou bych označil jako velmi tichou, i při maximální zátěži.

Interiér

Výrobcem elektroniky nemůže být nikdo jiný než Enermax. Úhledný návrh dopomáhající bezproblémovému proudění vzduchu, naddimenzované součástky a kvalitní japonské kondenzátory od Matsushity (Panasonic) a Nippon Chemi-Con.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Vytváření 5Vsb, 5V a 3,3V větví je řešeno pomocí DC-DC měničů, které se nacházejí na samostatných malých DPS. Jedná se o dnes velmi používané řešení u lepších zdrojů, jelikož s ním mají výrobci velmi dobré zkušenosti a na výsledcích se projevuje velmi kladně. Ne už však tak kladně na ceně.

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Seasonic SSP-550RT 550 W

Seasonic SSP-550RT 550 W

V České republice jsou mezi uživateli velmi oblíbené zdroje Seasonic OEM, jelikož jsou levné, podávají solidní výkony a jsou jakž takž kvalitní. Nedávno se v nabídce českých e-shopů objevil nový model, který sice přímo není označen jako OEM, ale provedením to prakticky OEM je, jelikož se jedná o obyčejný šedý zdroj bez jakéhokoliv příslušenství, krabice, čehokoliv. 550W model s účinností 80Plus Gold stojí v současnosti okolo 1700 Kč, což je velmi dobrá cena a zajímalo nás, jestli v tom není nějaký háček.

Exteriér

Nečekejte rozhodně žádný úžasný retailový zázrak. Jedná se o úplně obyčejný „šedý“ zdroj s neopletenou kabeláží, bez příslušenství a jakékoliv krabice. I těmito kroky Seasonic přispívá příznivé ceně těchto modelů. A zřejmě se tento krok vyplatil, jelikož jejich prodeje nejsou zrovna nejnižší.

Seasonic SSP-550RT
Seasonic SSP-550RT

Seasonic SSP-550RT Seasonic SSP-550RT

Co nás však až tolik nepotěšilo, byla mřížka ventilátoru. Ta je bohužel pevná a vylisovaná přímo do krycího plechu. Je poměrně hustá a s naprostou jistotou mohu říct, že se zvyšujícími se otáčkami ventilátoru bude způsobovat zbytečně mnoho aerodynamického hluku, což se nám při testování potvrdilo. Při 20% zátěži byl ještě velmi tichý, téměř neslyšitelný, ale jakmile otáčka začaly stoupat, začala razantně stoupat i hlučnost.

 

Interiér

Jakmile se nové Seasonicy „OEM“ objevily v obchodech, tušil jsem, že za jejich výbornou cenou bude nějaký háček. Tím, že zdroj bude vyroben Seasonicem, jsem si byl téměř jist, ale čekal jsem nějakou „zradu“ v kondenzátorech, podobně jako u levnějších modelů OEM s 80Plus Bronze. To se bohužel nakonec potvrdilo.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Komplet celý zdroj (primární i sekundární část) je osazen tchaj-wanskými elektrolytickými kondenzátory Teapo. Méně účinnější OEM měly alespoň na primáru (vstupu) kvalitní japonské kondenzátory, ale ani to už u nových modelů s 80Plus Gold nenaleznete. Jinak bych zdroji, kromě výše zmíněné mřížky, asi neměl po stránce provedení co vytknout.

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Enermax NAXN Advanced 650 W

Enermax NAXN Advanced 650 W

Určitě si pamatujete doby, kdy byl Enermax synonymem pro high-end segment. Doba se však mění a již několik výrobců poznalo, že pouze high-endem se uživit nedá. K tomu samému velmi pravděpodobně dospěl i Enermax, jelikož už i on se pohybuje v kategorii střední třídy. Před nějakou dobou vydal sérii NAXN, která měla přinést dostatečnou kvalitu za rozumné peníze. Ta však bohužel v začátcích a vlastně i dodnes nesklízí zrovna kladné názory.

 

Háček byl v tom, že si Enermax tyto zdroje nechává dělat u CWT. Bylo to vůbec poprvé, co se Enermax obrátil na třetí stranu. Jelikož CWT produkuje obrovská kvanta zdrojů, bylo snažší touhle cestou dojít k nižší ceně. Bohužel často měly NAXN ne zrovna kvalitní kondenzátory.

My jsme dostali k dispozici na naměření zbrusu nový model NAXN Advanced o výkonu 650 W, který se má chlubit japonskými kondenzátory, certifikací 80Plus Bronze a příznivou cenou. Ta je v současnosti s České republice nějakých 2150 Kč, což na poměry Enermaxu není vůbec špatné.

Exteriér

Pokud bych měl znova popisovat vzhled tohoto zdroje, již minimálně jednou bych se opakoval. Ona většina zdrojů střední třídy vypadá totiž téměř identicky a liší se většinou akorát v barvách, nápisech a kabeláži. Příslušenství obsahuje manuál, napájecí kabel, CordGuard úchytku a sadu šroubků.

Nostalgici při pohledu na kabeláž jistě zavzpomínají na perfektní zdroje Corsair HX520 a HX620, které s takovou formou kabeláže přišly zřejmě jako první. Její výhoda spočívá ve velmi malé tloušťce, avšak nevýhoda může být o něco horší manipulace při tahání kabelů po počítačové skříni pro co nejdůkladnější kabelový management.

Enermax NAXN Advanced 650 W
Enermax NAXN Advanced 650 W

Enermax NAXN Advanced 650 W Enermax NAXN Advanced 650 W Enermax NAXN Advanced 650 W Enermax NAXN Advanced 650 W 

Chlazení nemá semi-pasivní režim, tudíž se ventilátor točí již po samotném zapnutí zdroje bez zátěže. Při nižší zátěži je poměrně tichý, ale po nastavení maximální zátěže se stal velmi hlučným, možná až zbytečně, jelikož z něj vycházel jen o velmi málo teplejší vzduch, než vcházel.

Interiér

Pokud si porovnáte fotky vnitřního návrhu od Triathloru 300 W a NAXN Advanced 650 W, zjistíte, že jsou téměř totožné. Enermax, respektive CWT, používá pro tyto zdroje identickou platformu, pouze u menších výkonů jsou osazeny níže dimenzované součástky. To rozhodně dokáže nějaké ty peníze výrobci ušetřit, jelikož nemusí navrhovat několik vnitřností pro různé zdroje.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Bohužel si nese téměř stejný nešvar jako 300W Triathlor v podobě horších kondenzátorů. Na primáru je slíbený japonský kondenzátor od Nippon Chemi-Con, avšak na sekundární části je opět kombinace Aishi a zřejmě Samxon (bohužel nelze přečíst, jelikož jsou pro nás špatně otočeny a podobně vypadají například i Teapo).

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Lepa G650 650 W

Lepa G650 650 W

Již nějakou dobu se v České republice objevují výrobky Lepa a mohli jste také o ně soutěžit možná již v několika soutěžích u nás na ExtraHardware. Jedná se o značku, která má nemálo společného s Enermaxem. Ty vztahy jsou však tak zaplantané, že se jimi raději nebudeme zabývat, jelikož to není až tak podstatné.

 

Většina zdrojů Lepa je vyráběna třetí stranou v podobě CWT, nějaké však vyrábí samotný Enermax. Model G650 je „herní“ zdroj. Písmeno G v označení znamená, že má zdroj certifikaci 80Plus Gold a číslovka značí výkon. Podle seznamu, co mám k dispozici, by měl být tento model vyráběn v CWT, což se však rozhodně netýká všech zdrojů z řady G.

To kontrastuje s tvrzením, že zdroj obsahuje pouze kvalitní japonské kondenzátory. Ne, že by zdroj od CWT rovnou znamenal horší kondenzátory, ale přeci jen se u nich vyrábí zdroje za účelem ušetření a snížení prodejní ceny, tedy se často sahá i na osazené kondenzátory a používají se levnější a méně kvalitnější.

Cena zdroje Lepa G650 je v současnosti okolo 2250 Kč, což je na 650W zdroj s 80Plus Gold a údajně kvalitními kondenzátory velmi krásná cena.

Exteriér

Vzhled lepy je od Enermax zdrojů naprosto odlišný a nikdo by neřekl, pod koho vlastně tato značka spadá. Kabeláž je, stejně jako u Enermax Platimax 500 W, semi-modulární a modulární kabely mají stejné provedení jako kabely Enermaxu NAXN Advanced. Příslušenství je opět strohé – manuál, sada šroubků a kabeláž.

Lepa G650
Lepa G650

Lepa G650 Lepa G650 Lepa G650 Lepa G650 Lepa G650 Lepa G650 Lepa G650 Lepa G650 Lepa G650 Lepa G650

Lepa G650 je prvním zdrojem z testu, co disponuje semi-pasivním režimem chlazení. Podle grafu na krabici by se měl ventilátor spustit při 15% zatížení a okolní teplotě 25 °C. Naše zkušenost však byla taková, že ještě při poloviční zátěži běžel pasivně, ale jakmile se zahřál, ventilátor se rozběhl. Semi-pasivní režim se totiž neřídí pouze spotřebou, ale také teplotou. Po pořádnějším zahřátí již byl ventilátor celkem znatelně slyšet, ale nebyloto nic hrozného a v porovnání s 550W Seasonicem to bylo mnohem lepší.

Interiér

Jak jsem se již zmínil, zdroj je vyráběn společností CWT. Jedná se o společnost, která vyrábí zdroje několika známým výrobcům a to jak kvalitní, tak i méně kvalitní zdroje. A jak je to v případě Lepy G650? Na to jsem byl popravdě hodně zvědav a výsledek mě celkem překvapil.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Všechny osazené elektrolytické kondenzátory jsou od japonského Nippon Chemi-Con, což je velmi známá a kvalitní značka kondenzátorů. Osobně mě to celkem překvapilo, jelikož je tím pádem za tu cenu tenhle zdroj naprosto skvělá volba.

Tabulka naměřených hodnot

Zde udělám výjimku a napíšu komentář k výsledkům. Budou následovat dvě tabulky výsledků a to z jednoho podstatného důvodu. Pokud se podíváte do první, zjistíte, že účinnost byla při poloviční zátěži menší, než by měla být a navíc i menší, než účinnost při plné zátěži. Proto se zástupci Enermaxu rozhodli, že nám dají přímo ze skladu druhý kus. Jednalo se o úplně nový kus zalisovaný ve fólii, tudíž ne o žádnou upravenou verzi. I všechny ostatní zdroje Enermaxu, co jsme měřili, měly neporušené balení.

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Zalman Goldrock 750 W

Zalman Goldrock 750 W

Zalman není zrovna typickým výrobcem v oblasti počítačových zdrojů. Jejich výrobou se sice zabývá už nějakou řádku let, ale není v této oblasti u nás příliš viditelný a prodeje také nejsou velmi pravděpodobně nijak vysoké. Ale je to chyba, nebo zdroje od Zalmanu za moc nestojí? To bylo našim úkolem zjistit.

 

Model Goldrock 750 W je na první pohled velmi zajímavým, jelikož za slušnou cenu nabízí certifikaci 80Plus Gold, modulární kabeláž, pětiletou záruku a navíc výrobce na balení proklamuje kvalitní japonské kondenzátory. Pokud jej porovnáme s konkurencí, tak zde máme Fortron Aurum CM Gold 750 W, který však má na sekundární straně i méně kvalitní kondenzátory od CapXonu, je hlučný a stojí jen o „pár“ korun méně. Dále Corsair HX750, který má komplet japonské kondenzátory, má modulární kabeláž, sedmiletou záruku, 80Plus Gold a stojí přibližně stejně. Další konkurencí je až Seasonic X-750, který je na tom podobně jako Corsair, akorát je ještě dražší.

Zalman Goldrock 750 W stojí v českých obchodech okolo 3300 Kč.

Exteriér

Vzhled zdroje nijak výrazně nevybočuje ze zavedených „standardů“. Mřížka ventilátoru není sice úplně nejjemnější a se zakulacenými hranami kvůli snížení aerodynamického hluku, ale to je asi jediný nedostatek, na který jsem přišel.

Zalman Goldrock 750 W
Zalman Goldrock 750 W

Zalman Goldrock 750 W Zalman Goldrock 750 W Zalman Goldrock 750 W

Ventilátor se roztáčí již při zapnutí zdrojě bez zátěže, ale běží na velmi nízkých otáčkách. Ty se zvyšují se zvětšující se zátěží a teplotou uvnitř zdroje. Při poloviční zátěži jde zdroj již slyšet, ale nijak výrazně. Při plné zátěži je to už horší, jelikož se ventilátor rozeběhne na ještě vyšší otáčky a jde celkem zřetelně slyšet. Stále je to však lepší, jak zatím dosud nejhlučnější Seasonic SSP-550RT.

Interiér

Výrobcem elektroniky je Enhance Electronics, který je ve výrobě spínaných zdrojů poměrně známý. A jak si poradil s tímto Zalmanem? Již na první pohled jsou zřetelné rozměrné hliníkové chladiče výkonových součástek, které mohou zároveň trochu zhoršovat průtok vzduchu.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Mohu také potvrdit, že výrobce na balení nelhal a zdroj opravdu obsahuje pouze kvalitní japonské kondenzátory. Na primární části to jsou dva kondenzátory Matsushita (Panasonic) a na sekundární části potom kompletně Rubycony. Za tu cenu je to tady velmi solidní a rozhodně se jedná o zajímavý zdroj. Více však až v druhé části testu.

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Corsair GS800 800 W

Corsair GS800 800 W

Corsair GS800 V2 máme již nějakou dobu k dispozici. Jedná se o levný 800W zdroj zaměřený na hráče (GS = Gaming Series). Disponuje certifikací 80Plus Bronze, má dostatek všech možných konektorů, nemá modulární kabeláž a například v nabídce Alfa.cz se jedná o vůbec nejlevnější 800W zdroj, dokonce levnější, jak LC Power. Stojí však vůbec za to, když je tak levný?

 

Corsair byl na tom dříve podobně jako Enermax, jelikož taktéž dělal převážně zdroje vyšší střední třídy a high-endu. Již nějakou dobu však nabídku rozšiřuje a to s modely, jejichž cena bývá jedna z nejnižších. Nízké ceny samozřejmě s sebou musely přinést i nějaké kompromisy, jako například horší kondenzátory u některých modelů, které nebyly vyráběny Seasonicem. I tak si však Corsair udržuje vysokou kvalitu v high-endu, o čemž jsme se přesvědčili s recenzi Corsairu AX860i.

GS800 V2 stojí zhruba 2400 Kč a je v nabídkách mnohých velkých e-shopů tím nejlevnějším v kategorii nad 800 wattů.

Exteriér

Po vzhledové stránce je GS800 V2 malinko atypickým a to hlavně kvůli zkoseným bočním hranám a méně typické mřížce ventilátoru. Ta je vylisována do krycího plechu, ale naštěstí má zakulacené hrany, což by nemělo vytvářet příliš aerodynamického hluku.

Corsair GS800
Corsair GS800

Corsair GS800 Corsair GS800 Corsair GS800 Corsair GS800

O chlazení se stará velký 138mm ventilátor s RGB LED. Má čtyři režimy podsvícení: modrá, červená, bílá a vypnuto. tyto režimy je možno měnit tlačítkem s ikonkou žárovky na zadní straně zdroje u konektoru pro napájecí kabel. Zdroj má semi-pasivní chlazení, tudíž se opět do nějaké zátěže ventilátor netočí. Při našem měření se roztočil okolo poloviční zátěže, kdy byl i poměrně tichý. Jakmile jsme však nastavili plnou zátěž, ventilátor se roztočil poměrně razantně a vydával hodně aerodynamického hluku.

Interiér

Výrobcem vnitřností tohoto modelu je opět CWT. Jak vidíte, vyrábí toho CWT pro různé výrobce opravdu hodně, respektive zdroje vyrobené jimi můžete potkat všude možně.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Výkonové součástky jsou dimenzovány naprosto dostatečně. Co se kvality kondenzátorů týče, tak na primární části můžete vidět kondenzátor od japonské společnosti Matsushita (Panasonic) a na sekundární části většinou čínské Samxony a jeden japonský Nippon Chemi-Con. Zde jde vidět, jak se projevila nízká cena zdroje.

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W

PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W

Pokud vám značka PC Power&Cooling nic neříká, tak vám možná již něco řekne OCZ. Právě OCZ je totiž vlastníkem značky PC Power&Cooling a prodává zdroje pod oběma značkami. Zdroje OCZ a PC Power&Cooling již mají na trhu dlouhou tradici a rozhodně ví, jak zdroje vyrábět, respektive si je nechat vyrábět.

PC Power&Cooling Silencer Mk III je modelová řada, která se prodává již od roku 2011. Dříve obsahovala však jen méně výkonné modely, což se změnilo v minulém roce, kdy byl představen nový model s výkonem 1200 W. Koncem ledna potom přišly na trh další dva o výkonu 750 a 850 W. Právě 850W model nám OCZ poslalo na recenzi.

 

Mě osobně tento zdroj zaujal, jelikož by měl za solidní cenu nabídnout vysokou kvalitu, sympatické bílo-černé barevné provedení, vysokou účinnost a netradiční systém modulární kabeláže. Navíc pokud někdo hledaj 500W zdroj za rozumnou cenu a s kvalitními součástkami, byl mezi možnostmi právě 500W model Silenceru Mk III, byť jen s 80Plus Bronze.

Exteriér

Barevně se Silencer Mk III OCZ povedl, jelikož převažující bílá barva v kombinaci s černými prvky vypadá decentně a musím se přiznat, že mně osobně se hodně líbí. Všimnou si můžete netradičního systému modulární kabeláže. Ta se na konektory nenacvakává, ale šroubuje. Samotná kabeláž je plochá podobně jako u Lepy a Enermaxu NAXN.

PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W
PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W

PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W PC Power&Cooling Silencer Mk III 850 W

Chlazení byla jedna z věcí, co mě velice zajímala. Při uvádění zdroje totiž výrobce v tiskové správě prezentoval graf, kde bylo jasně vidět, že zdroj má dva režimy chlazení a to normal a silent, jejichž přepínač se nachází nad konektorem pro napájecí kabel. V normálním režimu se ventilátor roztočí hned po zapnutí zdroje, ale běží s nízkými otáčkami. V tichém režimu, což je prakticky semi-pasivní režim, se ventilátor má roztočit až od poloviční zátěže. Naše zkušenost však byla taková, že se ventilátor neroztočil ani chvíli po nastavení maximální zátěže. Jakmile se však zdroj prohřál, tak se ventilátor roztočil a součástky ochladil. Jakmile teplota klesla na nějakou úroveň, ventilátor se zase vypnul. Při chlazení nebyl nijak moc hlučný, ale tichý také rozhodně nebyl.

Interiér

Máme tady prvního zástupce produkce společnosti Super Flower. Super Flower je výrobce zdrojů, který je však známý spíše ve Spojených státech než v Evropě. Super Flower navrhuje a vyrábí své vlastní zdroje a nutnost uznat, že minimálně v poslední době velmi kvalitní.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Návrh je velmi „čistý“ a podporující bezproblémové proudění vzduchu z ventilátoru. A jaké jsou použity kondenzátory? Zdroj je osazen kompletně kondenzátory od japonské společnosti Nippon Chemi-Con. Zároveň jsem nenašel žádnou chybu v poddimenzovaných součástkách, či něčem podobném a mohu tedy prohlásit, že je tento zdroj po stránce návrhu a provedení velmi kvalitní.

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Enermax Revolution87+ 850 W

Enermax Revolution87+ 850 W

Modelová řada Revolution existuje už nějakou řádku let a první série Revolution85+ byla velmi oblíbená mezi počítačovými nadšenci, overclockery a všemi uživateli, co si kdy model z této řady pořídili. U současné Revolution87+ tomu bohužel tak není, jelikož to již není to „nej“, co Enermax nabízí a pohybuje se tak ve stínu modelů MaxRevo a Platimax.

 

Avšak to neznamená, že by nestála za to. Všechny modely této řady mají certifikaci 80Plus Gold, semi-modulární kabeláž a sehnat je lze o výkonech 550 až 1000 W. Nám Enermax poskytl ke změření 850W model Revolution87+, který vzhledově tak trochu připomíná modely řady MaxRevo.

Exteriér

K popisu zdroje asi není moc co dodávat, jelikož je lepší několik fotografií než tisíc slov. U konektorů modulární kabeláže jsou pěkné přehledné popisky, ve kterých můžete zjistit, na jaké dvanáctivoltové větve kabely připojujete, abyste tak třeba zbytečně nepřetížili jednu větev.

Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W Enermax Revolution87+ 850 W

Ventilátor se roztáčí již po zapnutí zdroje. Bohužel stejně jako u Platimaxu 500 W je i zde mírně slyšet a není neslyšitelný. Není to však nic hrozného a jakmile jej osadíte do skříně, tak si troufnu tvrdit, že nepůjde nic slyšet. V maximální zátěži na otáčkách přidá, ale i tak nebyl nijak hlučný a co jsem zatím měl možnost slyšet zdroje při maximálních zátěžích (samozřejmě jen s aktivním chlazením), tak Revolution87+ patří k těm tišším.

Interiér

Interiér je opět prací inženýrů z Enermaxu. Dobře jdou vidět DC-DC měniče na menších samostatných DPS u spodní strany fotografie. Je to velmi často využívané řešení u kvalitnějších a dražších zdrojů.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Čekat můžete jen a pouze kvalitní kondenzátory, kdy měl zdroj v našem případě na primární (vstupní) části dva od japonské Matsushity (Panasonic) a na sekundární (výstupní) části převážně japonské elektrolyty Nippon Chemi-Con doplněné o několik polymerových. 

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Seasonic Platinum SS-1000XP 1000 W

Seasonic Platinum SS-1000XP 1000 W

Již několik let je vidět, že se Seasonic zaměřuje především na zdroje do 900 W a na zdroje nad tuto hranici se zaměřuje jen zřídka. Za posledních roky vydal zhruba jen tři nebo čtyři modely, které měly výkon nad 1 kW. Velmi pravděpodobně to je kvůli prodejům, které budou u takových 500W zdrojů rozhodně mnohem větší.

 

Na druhou stranu se ve vyšších výkonových hladinách snáze dosahuje vyšší účinnosti a tak nenechávají nic náhodě. Původně jsme žádali o 860W model, jelikož jsme se chtěli zaměřit na kategorii právě okolo těch 800 wattů, ale bohužel nebyl k dispozici. Seasonic SS-1000XP je model o výkonu 1000 W a účinnosti 80Plus Platinum. Má plně modulární kabeláž a jeho cena se v současné době pohybuje okolo 5400-5800 Kč, což není vůbec špatné na zdroj takovéto kategorie.

Exteriér

Vzhledově je téměř identický se slabšími modely série X, akorát je o něco delší, což je u zdrojů tohoto výkonu běžné. Balení obsahuje naprosto dostatečné množství kabeláže i pro hodně náročné počítačové sestavy o několika grafických kartách a větším počtu disků.

Mřížka ventilátoru je řešena podobně jako u Seasonicu SSP-550RT a Zalmanu Goldrock 750 W, tzn. v podobě mřížky s dírami ve tvaru včelích pláství a „ostrými“ hranami, které velmi pravděpodobně přidávají na aerodynamickém hluku. Zdroj má dva režimy chlazení a to normální a semi-pasivní (na zdroji označení jako hybrid). My testovali se semi-pasivním, který je pro uživatele mnohem zajímavější.

Seasonic Platinum 1000 W Seasonic Platinum 1000 W Seasonic Platinum 1000 W Seasonic Platinum 1000 W Seasonic Platinum 1000 W Seasonic Platinum 1000 W

Při nízké zátěži 44,4 W běžel zdroj pasivně, ale již při 20% zátěži se ventilátor roztočil, což vypadá, že je regulace nastavená tak, že se ventilátor roztočí při 15-20% zátěži. Při zátěži okolo těch 200 W byl ventilátor neslyšný a se stoupající zátěží se jeho otáčky stupňovaly velmi málo, jelikož i v maximální zátěži byl zdroj pořád tichý.

Interiér

1000W zdroj s 80Plus Platinum, aneb to nejlepší, co byste mohli od Seasonicu mít. Již to mluví samo za sebe a lze tedy čekat, že návrh a provedení zdroje bude perfektní, což se po otevření potvrdilo.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Díky vysoké účinnosti není ani při maximální zátěži odpadního tepla mnoho a nejsou tedy potřeba žádné brutální chladiče, jako jsme mohli dříve vídávat o zdrojů nad 1000 W. Použity jsou pouze kvalitní japonské kondenzátory Nippon Chemi-Con, jež jsou doplněny o několik polymerových.

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

Enermax Platimax 1200 W

Enermax Platimax 1200 W

Nakonec se dostáváme k tomu vůbec nejsilnějšímu, co jsme měli k dispozici. Ze série Platimax tedy již druhý zdroj, tentokrát však s výkonem úctyhodných 1200 W. Jistě nemusím říkat, že ještě spolu s několika dalšími patří Platimaxy k tem nejlepším zdrojům, co můžete v dnešní době koupit. Překonat je mohou akorát zdroje založené na platformě od Delta Electronics.

 

Cenovka takového zdroje je velmi vysoká a v současné době se v České republice pohybuje okolo hodnoty 7700 Kč. Na druhou stranu je potřeba vzít v úvahu, že kdo potřebuje takový zdroj pro svou sestavu, velmi pravděpodobně cenu neřeší a koupí to nejlepší, co jde sehnat.

Exteriér

Vnějším provedením je Platimax úplně stejný jako MaxRevo, jehož recenzi jsme vám již dříve přinesli a liší se pouze v popiscích a barevném provedení, které není černo-zlaté, ale černo-platinové (či stříbrné, chcete-li). Na jedné z následujících fotek také můžete vidět, jak vypadá zdroj, když k němu připojíte všechny kabely, které jsou k němu dodávány. K chobotnici to již nemá daleko.

Příslušenství je také bohatší, než je běžné. Kromě kabeláže naleznete v balení ještě dárek ve formě ventilátoru Enermax a sponu pro CordGuard, napájecí kabel, manuál, pásky se suchým zipem pro vyvázaní kabelů ve skříni a dvě tašitičky na pro kabeláž.

Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W Enermax Platimax 1200 W

Po stránce hlučnosti je to stejné, jako jsem psal již u Platimaxu 500 W a Revolutionu87+ 850 W. Při nízké zátěži jde ventilátor z blízkosti trochu slyšet, což by však v počítačové skříni mělo ustat, jelikož to spolehlivě utlumí i skříň děrovaná jak řešeto. Při maximální zátěži jde slyšet pouze aerodynamický hluk, který je trochu výraznější, ale opět bych jej zařadil spíše k těm tišším.

Interiér

Kdo sleduje recenze zdrojů u nás již nějakou dobu, tak už velmi podobnou fotografii viděl. Platimaxy od 1200 W a výše používají totiž stejný návrh, jako jste měli možnost vidět právě v recenzi Enermaxu MaxRevo. Nějaké změny jistě byly provedeny, aby byly schopny dosahovat vyšší účinnosti, ale evidentně to nebylo nic razatního.

Test zdrojů - fotografie elektroniky
Test zdrojů - fotografie elektroniky

Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky Test zdrojů - fotografie elektroniky

Návrh je velmi čistý, až by člověk neřekl, že se jedná o 1200W nebo i dokonce 1500W zdroj. Na primární části jsou tři vstupní filtrační kondenzátory od Matsushity, kterou již v této recenzi zmiňuji poněkolikáté. Sekundární část obsahuje sadu elektrolytických kondenzátorů od japonského Rubyconu.

Tabulka naměřených hodnot

Test zdrojů - tabulky
Test zdrojů - tabulky

To je pro tuto část testu vše a již někdy v následujících dnech se můžete těšit na druhou část, kde si všechny zdroje budete moci porovnat v interaktivních grafech, zjistíte, jak jsme měřili a na jakých přístrojích a nakonec si budete moct přečíst závěr, kde ke každému z testovaných zdrojů naleznete minimálně jeden odstavec shrnující jeho vlastnosti.