Hlavní navigace

Těžaři kryptoměn už skupují i herní notebooky s mobilními GeForce RTX 3000

8. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: BTCer/Weibo
Jestli jste mysleli, že kryptoměny a jejich tzv. těžba je absurdní věc, počkejte až uvidíte, kam situace dospěla v Číně. Horníci už tam na těžbu skupují dokonce i notebooky s novými mobilními GPU GeForce RTX 3000.

Během loňského roku stoupala cena kryptoměn, což nyní vrcholí (i když vlastně kdo ví, jestli nejhorší ještě není před námi?). Protože se s těmito vysokými cenami se docela vyplácí těžit tyto tokeny na GPU, kryptokopové snažící se vydělat opět vykupují grafické karty a pravděpodobně mohou značnou měrou přispívat k jejich současné nedostupnosti. Vypadá to, že nyní to už dosáhlo absurdních úrovní a těžaři dokonce začali skupovat i herní notebooky s grafikami Nvidia, aby na nich také „těžením“ urychlovali oteplování planety.

Nejde přitom jen o případy jednotlivců, kteří by prostě kalkulovali na to, že díky dočasnému provozování kryptotěžby se jim povede získat zpět nějaká procenta z ceny počítače, který jinak kupují pro vlastní potřebu. Z Číny teď přicházejí zprávy o tom, že lidé skupují herní notebooky s minulý měsíc vydanými mobilními grafikami GeForce RTX 3000 ve velkém, tedy nikoliv jen jeden kus pro vlastní potřebu.

To samozřejmě jen zhorší špatnou dostupnost takových notebooků (a přeneseně asi i desktopových GPU a procesorů, protože ty používají stejné čipy), takže se pak třeba nedostane na regulérní zákazníky, kteří se na kryptobublině účastnit nechtějí.

Na internetu se objevily i záběry menších těžebních „farem“, kdes je opravdu vidět třeba deset–patnáct laptopů různě poukládaných na policích (viz galerii). Skutečně v obřím měřítku se asi tímto způsobem virtuální kryptotěžba neprovozuje, tam zřejmě provozovatelé nakupují velkoobchodně karty často přímo u jejich výrobců.

Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn 3 Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn. Provoz takto ve štosu asi pro životnost není dobrý nápad, stejně jako hřející se zdroje jeden na druhý (Zdroj: BTCer/Weibo)

Je možné, že tito menší až střední těžaři nakupující pár desítek notebooků kalkulují s tím, že se jim je po případném splasknutí cenové bubliny kryptoměn (jde hlavně o Ethereum, ale cena všech je do jisté míry svázaná) povede zase snadno prodat. Mohou očekávat, že bude snazší se jich zbavit, než kdyby najednou prodávali velké množství desktopových karet. Možná předpokládají, že u otebooků bude ztráta hodnoty při opětovném prodeji menší.

To, že už se vyplatí (nebo nebo někdo počítá, že se mu vyplatí) nákup výkonného notebooku kvůli těžení Etherea, je dost nečekané. Asi to demonstruje, že tržní cena dotyčného tokenu se momentálně vyšplhala vysoko nad „normál“ a těžba je nebývale lukrativní. Je ale otázka, zda se může takto vysoko udržet delší dobu.

MM_AI

Pokud by došlo k prasknutí bubliny a propadu ceny Etherea na zlomek té dnešní, mohlo by naopak dojít k masovým výprodejům tohoto hardwaru a eliminaci poptávky po nových kusech, takže by se situace s dostupností a cenami grafik zase mohla otočit. Těžko ovšem předvídat, jakým směrem se kryptoměny na nyní hodně spekulativním finančním trhu budou ubírat.

Galerie: Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn

Zdroje: BTCer/Weibo VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?