Hlavní navigace

TI OMAP 5: čtyři ARM jádra, 28nm výrobní proces

8. 2. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Mobilní zařízení s procesorem (přesněji SoC) Texas Instruments OMAP čtvrté generace (OMAP 4430, 4440) se dostanou na trh teprve letos. Stejně jako informace o OMAP 4 prozradily TI už počátkem minulého roku, nyní společnost odhalila, jak bude vypadat OMAP 5. Co ve zkratce slibuje oproti OMAPu 4? Trojnásobný výpočetní výkon, pětinásobný výkon grafického jádra a až o 60 % nižší spotřebu.

omap 5Klikněte pro zvětšení

Za slibovaným trojnásobným výkonem stojí hned několik faktorů. Za prvé jsou to dvě zbrusu nová jádra ARM Cortex-A15, za druhé jejich frekvence, která prý bude dosahovat až 2 GHz, a za třetí jsou to dvě slabší a úspornější jádra ARM Cortex-M4. Pro 3D akcelerátor sáhly Texas Instruments opět k Imagination Technologies, v OMAP 5 bude použit jejich SGX544-MPx; TI o něm hovoří jako o "multicore graphics". Proklamovaná nízká spotřeba zřejmě souvisí s tím, že OMAP 5 bude vyráběn novým 28nm postupem.

Přehrávání HD videa se u chytrých telefonů a tabletů pomalu stává standardem a přehrávání stereoskopického videa jakbysmet. OMAP 5 si poradí s videem v rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu nebo se stereoskopickým při 30 fps na každé oko. Stručně o novinkách v oblasti rozhraní pro periferní a úložná zařízení: podporováno bude USB 3.0 On-the-Go, Serial ATA 3 Gb/s a SDXC.

TI představilo dvě verze OMAP 5. OMAP 5430, jehož schéma vidíte na obrázku výše, bude dodáván v balení 14 × 14 mm a jeho dvoukanálový paměťový řadič si rozumí s čipy typu LPDDR2, které budou baleny ve vrstvách nad procesorem. Bude určen pro smartphony. Jeho větší bratříček, OMAP 5432 s balením o rozměrech 17 × 17 mm, je určen pro malé notebooky a tablety. Kromě balení čipu se od OMAP 5430 liší zejména tím, že podporuje paměti typu DDR3 a DDR3L. Dále má o jeden USB 2.0 port méně a namísto čtyř fotoaparátů umožňuje připojit jen tři a nemůžete tak snímat stereoskopicky na obou stranách zařízení (to je ale pech, že?).

Texas Instruments bohužel nezveřejnilo ani hrubý odhad, kdy se zařízení se SoC OMAP 5 dostanou na trh.

Zdroj: Texas Instruments