Hlavní navigace

Tip: Mapa nejznámějších lidí z vašeho bydliště i rodáků z druhého konce planety

1. 8. 2022

Sdílet

Zdroj: Cnews
Tahle webová aplikace zobrazuje 2,3 milionu osobností historie rozmístěných na mapě světa podle toho, kde se narodily. Podívejte se, kdo je nejznámější právě z vašeho města.

Za projektem stojí Fin Topi Tjukanov, který pracuje jako mapový designer ve společnosti Mapbox. Pro výběr jmen využil křížově ověřenou databázi vzniklou v základu z Wikipedie. Ta obsahuje seznam 2,29 milionu lidí žijících od roku 3500 před naším letopočtem doposud (přesněji zhruba do roku 2018, přičemž mapa není automaticky aktualizovaná). Celkem má jít o 1/43tisícinu všech lidí, co kdy na planetě žili, tedy jakousi elitu.

Například nejznámější rodačkou od Neratovic je podle této aplikace pornoherečka, v Kyjově to samé a u Teplic zase sériový vrah.

(obrázky: Cnews)
(obrázky: Cnews)

Osobností je v některých lokacích samozřejmě více. Aby se jména příliš nepřekrývala, aplikace je nastavená tak, aby zobrazila ta nejznámější. Na mapě lze preferovat sportovce, vědce či osobnosti z kultury. Ve výchozím stavu je zobrazení nastaveno na všechny.

MM_AI

V mapě se nedá přímo vyhledávat a kromě reliéfu měst, komunikací a hranic států zobrazuje právě jen jména osobností lidské historie. Při tak velkém počtu lidí by bylo divné, kdyby databáze neobsahovala chyby, a v komentářích si lidé již několika všimli. Aplikaci si můžete prohlédnout zde. Na aplikaci upozornil Jan Kordovský na Twitteru. Podobnou (lokální) mapu máme i v Česku, tu si lze prohlédnout na webu Českého rozhlasu.

https://twitter.com/tjukanov/status/1552622792708874240

Byl pro vás článek přínosný?