Hlavní navigace

Tipy a triky pro Připojení ke vzdálené ploše

30. 8. 2009

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pomůcka nazvaná v českých Windows jako Připojení ke vzdálené ploše, je velmi užitečný nástroj. V momentě, kdy se potřebujete dostat k počítači, u kterého nesedíte, stačí tuto pomůcku spustit, zadat adresu vzdáleného stroje, nastavit nějaké parametry týkající se přenosu grafických detailů a připojit se. Otevře se nové okno, ve kterém uvidíte svou pracovní plochu ze vzdáleného počítače - s ikonkami, pozadím, soubory i aplikacemi. Toto okno představuje jakoby náhradu monitoru, na který byste se koukali, pokud byste seděli přímo před daným počítačem.

Připojení ke vzdálené ploše neslouží k tomu, abyste se dívali jinému uživateli pod ruky a sledovali, co zrovna dělá. Na to jsou jiné nástroje. Připojení ke vzdálené ploše tedy berte spíše jako pomůcku pro jednoho uživatele. Zde je pár tipů, které vám práci s tímto nástrojem usnadní nebo zrychlí, a informace, které jste možná nevěděli.

Základy práce s Připojením ke vzdálené ploše jsou jednoduché. Program najdete v nabídce Start, spustíte jej, zadáte IP adresu nebo název počítače, ke kterému se chcete připojit, počkáte na výzvu k zadání přihlašovacích údajů (stejné, které byste použili pro přihlášení na vzdáleném počítači, pokud byste u něj byli přímo) a můžete začít pracovat.

Nemohu se připojit

Připojení ke vzdálené ploše má několik podmínek. Pokud jste správně zadali IP adresu nebo název počítače, ale stejně se nemůžete připojit, zkontrolujte nastavení firewallu. Ten ve Windows se většinou po aktivaci vzdálené plochy nastaví automaticky, ostatní tuto komunikaci většinou standardně blokují.

Další podmínkou je existence uživatelského účtu na vzdáleném počítači, který je zabezpečen heslem. K účtu bez hesla se pomocí vzdálené plochy prostě nepřipojíte.

Vzdálená plocha musí být na cílovém počítači samozřejmě povolena. Ověříte to tak, že stisknete klávesovou zkratku Win-Break, případně v nabídce Start klepnete pravým tlačítkem na Počítač a zvolíte Vlastnosti. Objeví se Ovládací panel Systém, ve kterém klepněte na odkaz Vzdálená nastavení. Objeví se okno, kde připojení ke vzdálené ploše zapněte jednou z voleb v sekci Vzdálená plocha. Nastavení ve Windows XP je podobné.

Automatické přihlašování

Chcete-li se zbavit neustále opakovaného zadávání přihlašovacích údajů při připojování ke vzdálené ploše svého počítače, pak klepněte na tlačítko Možnosti, kterým zobrazíte dodatečné nastavení, a vypněte volbu Vždy se dotázat na pověření. Při následném připojení můžete zadané uživatelské jméno a heslo uložit.

Jak se zbavit rolovacích lišt?

Pokud neupravíte dodatečné nastavení, použije Připojení ke vzdálené ploše stejné rozlišení, jako má počítač, ze kterého se připojujete. To je poněkud nepohodlné, protože takto velká plocha se nevejde do okna a musíte si ji posouvat pomocí spodní a boční rolovací lišty.

Před připojením se proto přepněte na kartu Zobrazení, kde upravte rozlišení pracovní plochy tak, aby bylo nižší, než rozlišení počítače. Můžete zde také upravit barevnou hloubku. Tím docílíte, že se plocha kompletně zobrazí v okně bez lišt. Nastavení si poté uložte tlačítkem na kartě Obecné.

Přenos souborů přes vzdálenou plochu

I když nemůžete soubory kopírovat přímo přetažením na plochu, není bezpodmínečně nutné nastavovat sdílení složek v rámci sítě. Přepněte se na kartu Místní prostředky a klepněte na tlačítko Další. V novém okně rozbalte seznam jednotek a umožněte sdílení třeba flashky připojené k počítači. Ve stroji, ke kterému se pak přes Vzdálenou plochu připojíte, se na tuto flashku dostanete přes okno Tento počítač.

Všimněte si, že podobným způsobem můžete umožnit využití tiskáren a zároveň, že lze přenášet zvuky ze vzdáleného na místní počítač.

Vzdálená plocha reaguje pomalu a špatně se překresluje

Zdá se vám, že Vzdálená plocha reaguje až příliš pomalu, odezva myší je nízká a že se části plochy pomalu překreslují? Pak se před připojením přepněte na kartu Výkon a zatrhovátky zkuste ovlivnit, které efekty bude vzdálená plocha využívat. Čím více jich vypnete, tím bude přenos dat rychlejší a plocha bude pružněji reagovat i při pomalejším síťovém připojení.

Jak zobrazit Aero na vzdálené ploše?

Chcete po připojení ke vzdálené ploše mít k dispozici rozhraní Aero? Vzdálená plocha vám to umožní dokonce i u počítačů, u kterých běžně Aero aktivovat nejde. Stačí, abyste se k nim připojili ze stroje, na kterém Aero běží. Místní i vzdálený počítač musí běžet pod Windows Vista, přičemž na vzdáleném stroji musí být k dispozici alespoň 512 MB operační paměti a být na něm instalován Windows Vista v edici Enterprise nebo Ultimate.

Chcete-li Aero využít u vzdálené plochy s Windows 7, musíte mít tento systém opět na obou strojích, tedy na místním i vzdáleném počítači. Vzdálená plocha u Windows 7 je zdokonalena a umožňuje využít výkonu grafické karty klientského počítače.

Nedostatky vzdálené plochy?

Jakkoli je Připojení ke vzdálené ploše praktické, najdete na něm i některé mouchy. Za ten největší problém považuji složitější přístup skrze internet. Pokud byste se chtěli k ploše na svém pracovním počítači připojit z domova, narazíte na router, který stojí v cestě. Ten sice obdrží požadavek, ale neví na který počítač ve firemní síti, jej má směřovat. Totéž samozřejmě platí i v případě, že se chcete připojit domů a v cestě stojí ADSL router.

KL hlasovani

Řešení je několik, ale už nejsou uživatelská ani nijak komfortní. Buď použijete VPN, nebo router nastavíte tak, aby požadavky přesměrovával na konkrétní počítač. Na kartě Upřesnit najdete také konfiguraci nastavení pro přístup skrze bránu Terminálové služby. Zbavíte se tím nutnosti vytvářet VPN. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že Připojení ke vzdálené ploše nebylo vytvořeno s úmyslem propojovat počítače přes internet, ale spíše patří jen do místní sítě. Pro vzdálenou plochu dostupnou bez jakýchkoli složitých nastavení přes internet doporučuji Live Mesh.

Dalším často vytýkaným nedostatkem je nemožnost kopírování souborů tím, že byste je ze správce souborů prostě přetáhli na okno vzdálené plochy. Řešením je prostě využití sdílených složek v rámci sítě. Ve Windows Vista i Windows 7 to nastavíte jedním nebo dvěma kliknutími. Využít také můžete sdílení místních prostředků popsané výše.

Byl pro vás článek přínosný?