Hlavní navigace

Tipy pro Windows 7: Průzkumník, hlavní panel, vypalování

13. 1. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

Výchozí adresář po spuštění Průzkumníka

Pokud spustíte Průzkumníka Windows prostřednictvím ikony na hlavním panelu, otevře se vám složka Knihovny. To je nepochybně skvělé, pokud tento nový způsob organizace souborů ve Windows 7 využíváte. V opačném případě byste zřejmě preferovali nějakou jinou výchozí složku, případně rádi nastavili vlastní. Je to velmi jednoduché.

Klepněte pravým tlačítkem na ikonu Průzkumník Windows na hlavním panelu, poté opět pravým tlačítkem na stejnojmennou položku a z nabídky zvolte Vlastnosti. Nyní je potřeba změnit údaj u položky Cíl. Pokud chcete, aby se zobrazilo umístění Počítač s přehledem všech disků a připojených zařízení, jak bylo obvyklé v předchozích verzích Windows, zadejte do řádku následující:

%SystemRoot%\explorer.exe /root,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

V případě, že chcete, aby se vám zobrazila nějaká jiná konkrétní složka, zadejte do políčka

%windir%\explorer.exe c:\Nazev_Slozky (Nazev_Slozky nahraďte názvem požadované složky)

Otevřete příkazový řádek odkudkoliv

Pokud často k práci využíváte Příkazový řádek, tento tip se vám určitě bude líbit. Ve Windows 7 totiž můžete tento nástroj otevřít přímo v Průzkumníku, přičemž nacházet se budete ve vámi určené složce. Za tímto účelem držte stisknutou klávesu Shift, pravým tlačítkem klepněte na příslušnou složku a z nabídky zvolte položku Zde otevřít příkazové okno.

Označujte soubory pomocí zaškrtávacích políček

Ve Windows pro současný výběr většího počtu souborů zpravidla využíváte tlačítko Ctrl, které držíte stisknuté, a následně pomocí myší označujete jednotlivé položky. Pokud však klávesnici nemáte příliš v lásce, můžete snadno nastavit hromadný výběr jen za použití myši.

V Průzkumníku Windows přejděte (v horní části) na Uspořádat | Možnosti složky a hledání a poté na záložku Zobrazení. V části Upřesnit nastavení zatrhněte položku Vybírat pomocí zaškrtávacích políček a poté potvrďte tlačítkem OK. Od tohoto okamžiku se vždy po umístění kurzoru nad ikonu souboru zobrazí zaškrtávací boxík. Pokud na něj kliknete, příslušný soubor se označí.

Získejte zpět panel Snadné spuštění

Windows 7 přinesly zcela přepracovaný hlavní panel a starý panel Snadné spuštění zkrátka nezapadal do jeho konceptu. Pokud ho postrádáte v jeho původní podobě, existuje velmi jednoduchý způsob, jak ho získat zpět.

Klepněte pravým tlačítkem na hlavní panel a přejděte na Panely nástrojů | Nový panel nástrojů. Otevře se okno, kde budete vyzváni k zadání, kde se nový panel nachází. Do pole Složka zadejte následující adresu:

%userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

Následně klepněte na tlačítko Vybrat složku a panel Snadné spuštění se objeví v pravé části u oznamovací oblasti. V této podobě však není příliš použitelný, proto na něj klepněte pravým tlačítkem a zrušte zatržení u položek Zobrazit text a Zobrazit název. Poté klikněte pravým tlačítkem na hlavní panel a zrušte zatržení u položky Uzamknout hlavní panel. Nyní již můžete panel Snadné spuštění umístit podle potřeby jednoduchým přetažením myši.

Zrychlete zobrazování náhledů aplikací

Jedna z největších změn nového hlavního panelu je zobrazování náhledů oken spuštěných aplikací po umístění kurzoru na jejich ikonu. Pokud tak učiníte, jistě zaregistrujete malou prodlevu před tím, než se náhled zobrazí. Tu lze zkrátit velmi jednoduchým zásahem do registru.

Nástroj Editor registru spustíte tak, že stisknete Win+R, do políčka zadáte řetězec regedit a klepnete na tlačítko OK. Následně přejděte do větve HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse. V pravé části dvojklikem otevřete položku MouseHoverTime. Její výchozí hodnota by měla být 400, což znamená 400 milisekund před zobrazením náhledu. Vepište novou hodnotu, nejlépe 150, a potvrďte tlačítkem OK. Změna se projeví po restartování počítače.

Čtěte více: Tipy a triky pro hlavní panel ve Windows 7

Minimalizace oken rychlostí blesku

Windows 7 v rámci grafického rozhraní Aero nabízejí šikovnou funkci pro hromadnou minimalizaci všech oken. Pokud často pracujete s velkým počtem aplikací, je možné, že občas potřebujete všechny minimalizovat. Využít k tomu můžete buď tlačítko Zobrazit plochu v pravém dolním rohu, nebo funkci Aero Shake. Pokud některé okno pomocí myší uchopíte za horní lištu a „zatřesete" jím do stran, všechna ostatní okna (kromě aktivního) se automaticky minimalizují. Stejným způsobem funguje klávesová zkratka Win+Home.

Přizpůsobení tlačítka pro vypnutí v nabídce Start

Výchozí funkcí tlačítka pro vypínání v nabídce Start je vypnutí počítače. Další možnosti, jako je restartování nebo režim spánku, se objeví po klepnutí na malou šipku. Pokud však například používáte notebook, je možné, že místo vypnutí byste upřednostňovali spíše funkci hibernace. Proto klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a zvolte Vlastnosti. Přejděte na záložku Nabídka Start, kde u položky Akce při stisknutí tlačítka napájení z rozbalovací nabídky zvolte příslušnou akci. Poté vše potvrďte klepnutím na OK.

Vypalování souborů ISO

K vypálení obrazu CD nebo DVD disku jste v předchozích verzích Windows potřebovali aplikaci nějaké třetí strany. Windows 7 však již funkci pro vypálení ISO souboru nabízejí. Ve výchozím nastavení stačí na příslušný soubor poklepat a systém již sám nabídne dialog pro vypalování.

V případě, že již máte nějaký vypalovací program nainstalovaný, klepněte na ISO soubor pravým tlačítkem a v nabídce přejděte na Otevřít v programu | Nástroj systému Windows pro vypalování bitových kopií disků. Vložte do mechaniky prázdné médium a následně klepněte na tlačítko Vypálit. Předejdete tak časté chybě začínajících uživatelů, kteří ISO soubory vypalují jako běžné datové sobory.

Přečtěte si také: Sedm tipů pro Windows 7, Tipy pro Windows 7: přihlašování, plocha, energie