Hlavní navigace

Tipy pro Windows (Phone): 6sec, Maaloo Geocaching, Skitch Touch a Fhotoroom

1. 10. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Neváhej a toč pro mladou generaci

6sec
Cena: zdarma/35 Kč
Jazyk: česky
Platforma: Windows Phone 8.x

Sociální sítě mají momentálně svá království docela přesně vymezená. Facebook je moloch, jenž umí prakticky všechno a používá jej nejvíce lidí. Intelektuálně zaměřená menšina si oblíbila Twitter. Pro opravdu nadšené sdíleče fotografií je tu Instagram. Volné pole s krátkými videy se snaží vyplnit Vine. Služba od autorů Twitteru sice nedostává tolik pozornosti, ale je pravý čas, abyste se s ní seznámili. Ačkoli se neomezuje na humorná videa, krátký formát nahrává především právě několikasekundovým skečům.

1. Ladí s Desítkami

Vine je oficiálně k dispozici také pro Windows, ale neoficiální klient od populárního vývojáře Rudy Huyna vám nabídne více pohodlí. Přinejmenším s vámi bude komunikovat v českém jazyce, zatímco oficiální Vine češtinu nepodporuje. Další ze série aplikací s šestkou v názvu se již převlékla do kabátku, jenž neladí s Windows Phone 8.1, nýbrž raději s nadcházejícími Windows 10. Jestli vám tento styl sedne, si rozhodněte sami, Metro se svými typickými prvky je každopádně pryč.

2. Poklepáním k popularitě

Nahrávání videí bývalo zpoplatněné, ale dnes je zdarma. Vývojář musí z něčeho žít, takže klient stále obsahuje reklamy, které případně odstraníte za 35 Kč. Čekají na vás podobné funkce jako např. v sesterském 6tagu. Pokud s ním máte zkušenost, víte, že můžete poklepáním přidávat položky k oblíbeným. Máte-li pocit, že se to ovšem stává spíš omylem, funkci vypnete. Krátká videa lze řadit podle kategorií, popularity apod. Kdybyste měli více účtů, 6sec vám umožní se mezi nimi pohodlně přepínat.

Poklepáním video přidáte k oblíbeným, nebo ho naopak odebereteV češtině klient komunikuje, ačkoli např. seznam kategorií zůstává v angličtině
V češtině klient komunikuje, ačkoli např. seznam kategorií zůstává v angličtině

Poznávací výlet s keškami

Maaloo Geocaching
Cena: 25 Kč
Jazyk: česky
Platforma: Windows Phone 8.x

Není to jen o soutěživosti. Pakliže jste někdy zakusili, jaké to je provozovat Geocaching, víte, že vás hledání krabiček zavede na zajímavá místa. Pokud se chcete srovnávat s ostatními v tom, kolik jste už našli skrýší, jistě můžete. My tvrdíme, že hledání je jen prostředek, jenž vás dovede za větším poznáním. Patnáct let stará záliba se teoreticky dá provozovat i bez elektroniky, ale myšlenka je právě založená na tom, že jdete na určité souřadnice a následně na daném místě objevíte tzv. kešku.

 

1. Lepší než originál

Pokud jste již tomuto turistickému sportu – nebo hobby, chcete-li – propadli, patrně víte, že je lepší se do přírody nebo betonové zástavby vypravit s pořádným nástrojem. Oficiální klient pro Windows Phone existuje, ale alternativy vám nabídnou lepší komfort, případně více funkcí. Tuhle větu jste již patrně četli mnohokrát, ale v případě rozvíjejících se Windows to tak zkrátka je. Maaloo Geocaching si bezplatně vyzkoušíte, dále je třeba ale za malý poplatek aplikaci koupit.

2. Plná polní i s navigací

Pro ideální fungování autorský tým dále doporučuje, abyste patřili k platícím členům oficiální služby geocaching.com. Aplikace nabízí všechno, co byste čekali, od mapových podkladů dostupných bez připojení po plánování tras. Vybrat si můžete i mapové podklady, výchozími jsou Here od Nokie. Nástroj je rovněž připraven na import tzv. pocket queries, ať už ze služeb jako Dropbox, případně rovnou z Platformau geocaching.com nebo z vlastní adresy. Podobně lze importovat i exportovat orientační body.

Přehled kešek na mapě. Dalším krokem je spuštění navigaceNa výpis keší ve vašem bezprostředním okolí lze aplikovat filtry
Na výpis keší ve vašem bezprostředním okolí lze aplikovat filtry

Vizuální poznámky pro geniální myšlenky

Skitch Touch
Cena: zdarma
Jazyk: anglicky
Platforma: Windows 8.x/10

Možná, že vám Skitch nic neříká, zato Evernote ano. Vězte, že za uvedeným nástrojem stojí stejní autoři jako za službou Evernote. Skitch ale slouží spíše k vedení poznámek na dotykových zařízeních, kde vám dává možnost se vyjádřit spíše obrazy než dlouhými texty a štítky, jak to znáte z klasického Evernotu. Skitch slouží více jako nástroj pro rozvoj nápadů, podpůrný prostředek pro kreativitu jedince, zatímco druhý uvedený nástroj pojme všechny vaše praktické poznámky a články z internetu.

Vyberte si podklad pro další práci a ukládejte všechno do Evernotu
Vyberte si podklad pro další práci a ukládejte všechno do Evernotu

1. Plátno pro nápady

Dotyková verze je k dispozici ve Windows Storu, byť existuje také odlišná varianta pro desktop. (I tam ovšem dotykovou obrazovku uživíte.) Na tabletu vám aplikace přihraje obsah, na něm můžete stavět. Základem pro vaše dílko se může stát fotografie nebo mapa. I prázdná bílá stránka je všem zájemcům k dispozici, můžete ji začít plnit podobně jako ve škole prázdnou tabuli. Pokud nejdříve propojíte s aplikací svůj účet Evernote, můžete své náčrty ukládat do cloudu s ostatními poznámkami.

2. Pro každý prst nástroj

Aplikace vám i napoví, jak uložit aktuální snímek obrazovky na počítači a tabletu s Windows. Jakmile si vhodný vyberete podklad, bude se postup opakovat. Z nástrojů mezi prvními použijete ořez, takže se zbavíte nepotřebné oblasti. Dále budete kroužkovat, označovat, zvýrazňovat text, přidávat popisky nebo rozmazávat obrazovku. Nakreslené objekty od sebe odlišíte různými barvami. Výsledek lze také exportovat jako obrázek, takže je univerzálně použitelný.

Nástroje jsou základní, ale dostačují a propívají jednoduchému použití
Nástroje jsou základní, ale dostačují a propívají jednoduchému použití

Úprava snímků na nejvyšší úrovni

Fhotoroom
Cena: zdarma/mikrotransakce
Jazyk: anglicky
Platforma: Windows 8.x/10

focení a následné úpravy fotografií patří k nejoblíbenějším činnostem na mobilních zařízeních. Někomu stačí upravit si vhodně snímek pro Facebook, jiný využije sílu filtrů a dalších kouzel, aby se podělil s nadšenými uživateli Instagramu. Na mobilních platformách Windows patrně největší slávu nalezl Fhotoroom. Povedené aplikace nabízí jak pro tablety, tak pro mobily. Nezapomíná ani na okrajovou platformu Windows RT.

J. J. Abrams by měl radost ze široké nabídky falešných odlesků čočky
J. J. Abrams by měl radost ze široké nabídky falešných odlesků čočky

1. Devadesátka nástrojů

Autoři se chlubí více než devadesátkou nástrojů. Klasické ovládání zavedené Osmičkami nepodporují, žádné nástroje před námi do vysouvacích lišt neschovávají. Všechno máte před sebou, přičemž jsou ovládací prvky rozděleny do logických celků. Základní nástroje jako ořez najdete po pravé straně, přičemž po vybrání nástroje se dostupné možností zobrazí pro změnu nahoře. Vešly se sem rovněž nástroje pro pokročilé, z nichž jsou některé placené. Základní verze je zdarma, ale jak to v podobných případech bývá, některé nástroje a filtry si musíte dokoupit.

MM_AI

2. Platforma pro sdílení

Nechybí ani spousta filtrů upravujících barevné podání, rámečků a efektů. Pro platící uživatele si Fhotoroom rezervuje např. HDR, včetně možností podrobného nastavení. Tento samostatný efekt vás případně vyjde na 40 Kč. Práce s nástrojem je jednoduchá, byť se budete muset obejít bez českého překladu. Vývojový tým nebere Fhotoroom pouze jako samostatně stojící editor, ale kromě mnoha aplikací ho berou jako službu, kde můžete sdílet snímky. Ovšem, že podobných sociálních sítí existuje celá řada. Pamatujte na to, že operace se snímky ve vyšším rozlišení mohou být značně náročné na výkon.

Náročné operace mohou zařízení pořádně potrápit
Náročné operace mohou zařízení pořádně potrápit

Byl pro vás článek přínosný?