Hlavní navigace

Tipy pro Windows (Phone): Perfect Photo Locker, Mapy.cz, Aki music player a Freda

16. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ochraňte své fotky před slídily

 • Perfect Photo Locker
 • Cena: zdarma/mikrotransakce
 • Jazyk: čeština
 • Platforma: Windows Phone 8.1/Windows 10 Mobile

Sociální sítě jako Facebook nám daly příležitost ukazovat nejen svému okruhu přátel intimní fotografie a zveřejňovat všechny myslitelné i nemyslitelné podrobnosti o našich životech. Na druhou stranu jsme se v posledních letech naučili s těmito nástroji lépe pracovat a více se zajímáme o soukromí. Všímáme si sledování reklamními společnostmi na webu, uvědomujeme si, že mohou být naše e-maily čteny kvůli cílení reklamy apod. Výsledek je každopádně takový, že v cloudu nebude stoprocentně bezpečné nikdy nic.

1. Trezor pro fotky

Pokud nechcete, aby vaše soubory někdo procházel, mějte je uložené lokálně a pod pořádným zámkem. Perfect Photo Locker chce být trezorem pro vaše fotografie. Proto také ukládá snímky jenom v zařízení, nejedná se o další cloudovou službu. Pomocí tohoto nástroje vytváříte zabezpečená alba. Je tedy na vás, jak bude obsah třídit. Ovšem pozor, vstupní ověření je požadováno při vstupu do aplikace, nikoli do samotných alb.

2. Zničte originály

Jako ochranu volíte ze tří zabezpečovacích metod. Jednak máte k dispozici klasické heslo, dále PIN a nakonec gesto. Komplexní heslo může být dobrá volba, podobně jako gesto o osmi tazích. Aplikace dovoluje přímo fotit, ale kromě toho lze snímky importovat. Lze nastavit, aby byly při importu originály zničeny. Což dává smysl, protože pokud je necháte ve standardní galerii, postrádá zabezpečování smysl. Aby bylo co nejsnazší přímo focené snímky ukládat do trezoru, můžete si na hlavní obrazovku připnout odkaz na foťák, jenž po vyfocení přidá snímek rovnou do daného alba.

Jednotlivá alba nechráníte, zamyká se celá aplikaceVedle hesla nebo PINu můžete použít gesto
Vedle hesla nebo PINu můžete použít gesto

Nejlepší mapy pro Česko, které běží i bez připojení

 • Mapy.cz
 • Cena: zdarma
 • Jazyk: čeština
 • Platforma: Windows Phone 8.1/Windows 10 Mobile

V našem přehledu se ještě neobjevily Mapy.cz. Přestože se jedná o profláknutou službu, své místo si v něm stejně zaslouží. Možná je jen odmítáte, protože nemusíte Seznam. Pravda je však taková, že Mapy jsou dost možná nejlepší služba, jakou česká firma provozuje. Nebo minimálně jedna z nejlepších. Seznam navíc jako jeden z mála vyvíjí opravdu povedené (čtete neodfláknuté a udržované) aplikace pro Windows Phone. Takže se máte nač těšit.

1. I bez připojení

Pro začátek je dobré zmínit, že mapy Česka i Slovenska lze stáhnout do zařízení, takže s nimi můžete pracovat i v místech bez použitelného mobilního signálu. Ani v tomto režimu nechybí možnost vyhledávání, což je klíčové. Seznam vlastní rovněž rozsáhlý katalog podniků, takže jsou mapy vítaným průvodcem po okolí v Česku a měli byste v nich najít každou hospůdku. Šance je rozhodně větší než v případě jiných konkurenčních map.

2. Rychlá orientace

Vyhledávání je schopné najít nejbližší body zájmu, např. tedy lékárny, divadla, bankomaty nebo čerpací stanice. Nemusíte ani hledat konkrétní instituce, prostě jen začnete psát název kategorie a pak na něj klepnete. Pokud zvolíte např. bankomaty, zobrazí se následně seznam nebližších bankomatů. Aplikace se v tomto směru řídí místem zobrazeným na mapě, nikoli vaší aktuální polohou. Na aktuální polohu se však snadno přenese modrou šipkou. Nechybí ani plánovač tras, tipy na výlety nebo několik typů map, včetně turistické s cyklotrasami nebo zimní se sjezdovkami a běžkařskými trasami.

Modrá šipka mapu přenese na vaši aktuální polohuMapy.cz nabízí také zimní mapové podklady, které potěší příznivce zimních sportů
Mapy.cz nabízí také zimní mapové podklady, které potěší příznivce zimních sportů

Solidní tabletový přehrávač pro vaše empétrojky

Hudebních přehrávačů určených pro primárně dotykové prostředí Windows 8 a novější jsme si moc neužili. Pokud jste dodnes nenarazili na přehrávač, jenž by vás zaujal, zkuste Aki music player. Ten se sice zatím drží designu Metro, který už Windows 10 opustila, běží však jak na starší, tak na novější moderní platformě. Nechybí mu aktivní dlaždice a potěší všechny, jimž neučarovaly hudební streamovací služby jako Spotify. Existuje navíc i varianta pro smartphony.

Přehrávač načítá snímky umělce a ty se pak všude zobrazují, i na hlavní obrazovce
Přehrávač načítá snímky umělce a ty se pak všude zobrazují, i na hlavní obrazovce

1. Pro dotyk

Přehrávač je to na pohled pěkný. Ve spodní části okna vidíte, která skladba je přehrávána a která bude další. Dokonce i která předcházela té aktuální. V tomto místě se nachází důležité tlačítko pro pozastavení přehrávání. Proč ho vypichujeme? Je totiž jediné, tím ovládací možnosti zdánlivě končí. Ve skutečnosti lze hlasitost přehrávání regulovat, musíte si ale otevřít detaily přehrávání klepnutím na aktuální skladbu ve spodním panelu. Aki music player nabízí pohodlné dotykové ovládání.

2. Knihovna a seznamy stop

V aplikaci se zobrazují snímky umělců na pozadí. Autoři se chlubí tím, že se snímek natáčí podle toho, v jaké poloze zařízení držíte. Nejedná se ovšem o nic revolučního, jen o milou drobnost. V detailech se dále zobrazují i texty k písním, pokud jsou dostupné. Průchod hudebním katalogem je plynulý, když si např. prohlížíte alba, máte možnost přejít na profil autora. Všude vás doprovází vytváření seznamů stop. Nemusíte je využívat, knihovnu projdete tradičními filtry jak autor nebo album, oblíbená alba si připnete.

Ovládání je na dotykovém zařízení intuitivní. Potěší pokročilejší funkce jako hledání textů
Ovládání je na dotykovém zařízení intuitivní. Potěší pokročilejší funkce jako hledání textů

Maximálně přizpůsobitelná čtečka eknih

 • Freda
 • Cena: zdarma/25 Kč
 • Jazyk: slovenština
 • Platforma: Windows 8.1/10

Čtenáři knih si mohou vybírat mezi papírovými knihami a elektronickými verzemi. Ty lze dále číst na specializovaných zařízeních jako Kindle, ale mnozí dávají přednost univerzálnějšímu čtení na zařízeních s klasickým displejem. Tablet nevydrží tak dlouho jako Kindle, zato se chlubí pohodlnějším ovládáním, často více funkcemi a hlavně možností volby softwaru. Pakliže máte tablet s Windows a vlastníte knihy ve formátu EPUB (nechráněné), měli byste se zajímat o čtečku s názvem Freda.

Program by měl obsahovat český a slovenský překlad, k dispozici je reálně jen slovenský
Program by měl obsahovat český a slovenský překlad, k dispozici je reálně jen slovenský

1. Hlavně pro EPUB

Nejspíš vás taková čtečka ničím nepřekvapí. Snad až na specializaci na uvedený formát. Kromě něj podporuje FB2, HTML a TXT, ale chybí např. oblíbený MOBI. Nejedná se jen o pouhou čtečku, Freda vám nabídne přístup k několika bezplatným zdrojům eknih. Jak to ovšem bývá, jedná se o zdroje v angličtině, takže pokud tímto jazykem nevládnete, funkci příliš neoceníte. Ovšem vlastní knihy můžete načítat ze složek, přímo z OneDrivu, Dropboxu a nadšenci dokonce zprovozní propojení s Calibre.

2. Volné ruce v konfiguraci

Prostředí narušuje jen reklamní pruh, jenž za malý poplatek odstraníte. Hlavní obrazovka vás odkazuje jednak na zdroje, jednak na rozečtené knihy a pak na vlastní knihovnu. Přímo na ní můžete aplikovat filtry. V čem Freda vyniká, jsou ale možnosti přizpůsobení. Upravit si můžete každý myslitelný parametry od funkcionality tlačítek po pozadí. Přesně si určíte, jak bude vypadat text knížky, možnosti jsou prakticky neomezené. Pohrajete si i s obsahem. Mají se odstraňovat prázdné řádky? Mají být objekty div považovány za odstavce? To si rozhodnete.

Při čtení si nastavíte velikost písma, barvu pozadí nebo akce jednotlivých zón
Při čtení si nastavíte velikost písma, barvu pozadí nebo akce jednotlivých zón