Hlavní navigace

Tipy pro začátečníky: vybíráme doplňky a periferie k notebooku

29. 2. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Každý notebook je v určitém ohledu kompromisem a tak většině modelů na trhu něco chybí. Bez numerické klávesnice se samozřejmě dá obejít, ale třeba hraní her na touchpadu je téměř nemožné a zakoupení externí myši se tak stává nutností. Navíc málokterý výrobce dodává ke svým přenosným počítačům i brašnu (čest výjimkám, například HP) a tak se při potřebě mobility nákup nějakého přenosného obalu stává nutností. My vám s výběrem zkusíme pomoci.

 

1. Brašna nebo batohBuilt NY E-BPL-OLV

Přestože si už dnes mnoho uživatelů pořizuje notebook jako náhradu stolního počítače, nejčastěji slouží jako pracovní nástroj na cestách. Kvalitní brašna je přitom základ. Nejenže díky ochrannému polstrování zpravidla notebooku zajistí delší životnost, ale vám jako uživatelům také usnadní manipulaci a časté přenášení. Pro sportovněji založené uživatele nebo ty, kterým se nechce nosit notebook v rukou, je zase výhodnější batoh obsahující speciální vyztuženou přihrádku.
Pozor si dejte především na velikost – ta musí odpovídat velikosti notebooku, jinak ho nedokážete dostatečně upevnit. Při výběru se řiďte velikostí úhlopříčky. Častou chybou také bývá, že majitelé notebooků na brašnách šetří. Zvláště u dražších notebooků se to nemusí vyplatit.

Podle čeho vybírat: rozměry hlavní kapsy, dostatek kapes a oddílů, použité materiály, šířka popruhu (brašna) či popruhů (batoh), zpracování zad (u batohu)

Na obrázku: Built NY E-BPL-OLV dokazuje, že batohy na notebook nemusí být vždy černé a vachrlaté. Jak je to s ergonomií je otázkou, nicméně na pohled vypadá úžasně. Dříve se dal zakoupit na slovenské Alze, nyní již není v nabídce a budete jej tak muset shánět přes Amazon nebo eBay, kde vás nový vyjde na přibližně 30 amerických dolarů plus poštovné, clo a DPH.


HP CalcPad 200 a 100

2. Externí ovládací zařízení

Problémem menších notebooků a netbooků jsou především jejich menší klávesnice, na kterých je prakticky nemožné pracovat delší dobu bez značného namáhání rukou. Totéž platí o práci s touchpadem. Hned na začátku byste proto měli investovat pár stokorun přinejmenším do externí myši, ale velice praktická je také externí klávesnice (zejména v kombinaci se stojanem nebo externím monitorem). 

Některým uživatelům může chybět blok numerických kláves, na který jsou zvyklí z běžných klávesnic. Většina notebooků tyto klávesy nemá, ale v obchodech seženete externí numerický blok připojitelný do USB už za 150 korun.

Podle čeho vybírat: rozměry, ergonomie (myš), počet a rozmístění tlačítek (myš), snímač (myš), možnosti připojení (USB/Bluetooth/rádiové), zabudovaná kalkulačka (externí numpady)

Na obrázku: HP CalcPad 200 (vlevo) a 100 (vpravo). Model 200 má i integrovanou kalkulačku, takže kvůli jednoduchým a rychlým výpočtům nemusíte spouštět kalkulátor ve Windows. Kromě toho má i tlačítka pro spuštění Wordu a Excelu a dá se pořídit od 350 korun. Základní model 100 se u nás neprodává.

 

3. Stojan na notebookCoolerMaster NotePal Ergostand

Pokud notebook využíváte především v místnosti jako náhradu stolního počítače, měli byste vedle externí myši a klávesnice zvážit také zakoupení externího monitoru nebo alespoň stojanu. Výrazně tím totiž zlepšíte ergonomii, protože displej tím umístíte na úroveň očí a do větší vzdálenosti. Mnohé stojany či podložky jsou navíc navrženy tak, aby notebooku zároveň zajišťovaly dostatečné chlazení. Nejlevnější stojany a podložky pořídíte už za 200 korun.

Podle čeho vybírat: design, zpracování, rozměry/úhlopříčka, stavitelnost, průměr ventilátoru (aktivní chladicí podložky), regulovatelnost otáček (aktivní chladicí podložky), přítomnost USB hubu

Na obrázku: Cooler Master NotePal Ergostand stojí od cca 850 korun víc a má vše, co byste mohli chtít. Je stavitelný mezi 6 a 45 stupni, má aktivní ventilátor s průměrem 140 mm s hlučností (či spíše tichostí) 15 dBA, napájení z USB portu, neklouzavý gumový povrch a pojme i sedmnáctipalcový notebook.


Samsung SE-208AB

4. Disk a optická mechanika

Na rozdíl od stolního počítače není obvykle možné přidat do notebooku další pevný disk. Nedostatek volného místa lze sice vyřešit výměnou toho stávajícího, nicméně mnohem praktičtější je pořízení externího pevného disku. Vybírejte přitom z těch o velikosti 1,8" nebo 2,5", aby nezabíraly příliš mnoho místa. Také se ujistěte, že pro svou práci nevyžadují externí napájení z elektrické sítě.
Pokud vlastníte netbook nebo notebook menších rozměrů, který nemá optickou mechaniku, možná si budete chtít pořídit externí (snadno ji připojíte do USB portu). Ceny těch nejlevnějších začínají už na 700 korunách, většinou nevyžadují externí napájení a neváží více než 400 gramů.

Podle čeho vybírat: kapacita (disk), rozměry, hmotnost, nutnost použití adaptéru

Na obrázku: Externí DVD vypalovačka Samsung SE-208AB má pěkný design a čtyři barevná provedení. Vystačí si s 5V napětím z portu USB a umí vypalovat všechny možné formáty, přičemž DVD-R zvládá až 8× a CD-R 24×. Přitom váží jen 300 g, je tlustá 21 mm a stojí od 700 korun.


5. Ostatní doplňkyRetro lampička do USB

K notebookům naleznete v obchodech celou řadu dalších více či měně praktických doplňků. Z těch praktičtějších lze zmínit třeba LED lampičku, kterou připojíte do portu USB a zajistíte si tak osvětlení třeba při noční cestě autobusem. Pokud často cestujete, možná vás zaujme některý z bezpečnostních zámků, externí čtečka paměťových karet či přenosný TV tuner do USB. Stačí si projít sekci s příslušenstvím pro notebooky v některém z internetových obchodů a nepochybně narazíte na mnoho zajímavých doplňků.

Podle čeho vybírat: záleží na typu periferie

Na obrázku: Když se řekne USB lampička, málokoho napadne vzít to doslova. Tahle lampa ovšem dokazuje, že tvůrci USB periferií jsou schopní vyrobit cokoliv. Název ani cenu se nám bohužel nepodařilo najít, nicméně konzervativnější (a skladnější) USB světélka se dají pořídit za méně než sto korun.

MMF24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?