Hlavní navigace

Topfun už půjčuje filmy v HD rozlišení 1080p. Kvalitu ale šidí

30. 5. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Při procházení katalogu Topfun jsme náhodou narazili na dokonale schovanou kategorii HD filmů. Topfun se tím nikde nechlubil, ostatně zatím ani není proč. V nabídce je dosud jen 9 filmů v rozlišení 1920 × 1080 px + seriál Odvážný Crusoe (u něj kupodivu chybí 5. a 12. díl).

Obsah v HD je možné pouze zapůjčit, nikoliv koupit. Zřejmě bez výjimky platí, že je dražší než verze ve standardním rozlišení. Například vypůjčení Kájínka ve SD stojí 45 Kč, v HD už 59 Kč. Nezvratný osud 5 má cenu 53 Kč, v HD pak 75 Kč.

Technické parametry asi nebudou prvotřídní. Ona SD verze Kájínka má 107 minut, na což při rozlišení 720 × 576 px stačilo 1,7 GB. V pětinásobném rozlišení 1920 × 1080 px má ale film ani ne dvojnásobných 3,2 GB. Topfun doporučuje připojení s rychlostí alespoň 6 Mb/s (download). Datový tok ale bude včetně stereo zvuku jen 4,1 Mb/s. To je přibližně tolik jako na DVD. Rozlišení není vše, je k tomu potřeba i odpovídající bitrate, aby byly na tolika pixelech vůbec nějaké ostré detaily. Pochopitelně si toho všimnete hlavně na větších úhlopříčkách televizorů nebo projektorů.

MMF24

HD filmy má nabízet i konkurenční Voyo.cz. Jenže tomu chybí zvláštní kategorie, přímo u filmů to napsáno není, technické parametry také neznáme. Nova nás pouze odbyla hláškou v nápovědě. „HD kvalita je k dispozici jen u vybraných titulů. Pro přepnutí na kvalitu HD je třeba se zaregistrovat. V případě extra titulů je možnost přepnutí na kvalitu HD vždy, pokud jí daný titul nabízí.

Oživeno (18:02) – Nova potvrdila, že její HD je pouze 720p; 1080p plánují do budoucna. Na naši reakce možná přinesou i filtr HD filmů.

Byl pro vás článek přínosný?